Jak wybrać idealną drukarkę fiskalną do gastronomii? 

Korzystanie z oprogramowania sprzedażowego, oprócz sprzętu takiego jak tablet czy laptop, wymaga drukarki fiskalnej, która będzie drukować paragony. Wybór odpowiedniej drukarki fiskalnej powinien zostać dobrze przemyślany, ponieważ jest to sprzęt, który będzie używany każdego dnia. 

Źle dopasowana do twojego sposobu prowadzenia biznesu drukarka fiskalna może utrudniać pracownikom wypełnianie codziennych obowiązków i powodować stresujące sytuacje. Jak wiadomo, nawet drobne niedogodności potrafią znacząco opóźniać obsługę zamówień, a tym samym stanowić słabe punkty funkcjonowania lokalu. Dlatego, by zaoszczędzić sobie i pracownikom nerwów, najlepiej postawić na sprawdzony sprzęt dobrej jakości.

Bez dobrego serwisu ani rusz!

Jeśli chodzi o sprzedaż, drukarka wraz z kasą fiskalną są najważniejszymi urządzeniami w restauracji – bez nich nie wystawisz paragonu, a tym samym nie zarejestrujesz zakupu. Dlatego od działania drukarki może zależeć funkcjonowanie całego lokalu. Jest to wystarczający powód, by zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Niestety, usterki się zdarzają, nawet w przypadku drukarek, które na rynku są postrzegane jako niezawodne. Dlatego równie ważny jest dobry serwis, który w razie ewentualnych problemów, szybko zrealizuje usługę naprawy. W tej kwestii nie bez znaczenia jest miejsce, w którym serwis się znajduje. Jeśli jedyny punkt naprawy to inny kraj, musisz liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania i wyższymi kosztami wysyłki. A jeśli o kosztach mowa, to koniecznie sprawdź, czy serwis jest wliczony w cenę drukarki i czy możesz kontaktować się z działem technicznym firmy, z której zakupiony sprzęt pochodzi. Może się to okazać kluczowe, gdy napotkasz problemy ze sprzętem.

Drukarka fiskalna – gdzie jest jej miejsce?

Przed wyborem urządzenia właściwego dla twojego lokalu zastanów się, w jaki sposób będziesz go używał? Czy zależy ci na sprzedaży przy ladzie, gdzie możesz ustawić wiele sprzętów i zależy ci na tym, by były stabilne? A może twoi kelnerzy chodzą po całej sali i wystawiają rachunki “w biegu”? Drukarki są dostępne w różnych wersjach – drukarki sklepowe są ciężkie i stabilne, a mobilne lekkie i poręczne. Zastanów się, co najlepiej sprawdzi się u ciebie i dobierz sprzęt tak, by pracownikom dobrze się go obsługiwało podczas codziennej pracy w restauracji. 

New call-to-action

Przepraszam, co tu jest napisane?

Jakość i wielkość wydruku to kolejna sprawa, nad którą powinieneś się zastanowić. Jeśli na rachunku mają się pojawiać nazwy dań i napojów, powinny one być dobrze widoczne, nawet dla osób starszych. Klienci lokali gastronomicznych nieraz dzielą się kosztami za posiłek i każda pozycja na rachunku ma dla nich znaczenie. Dlatego warto zdecydować się na przejrzysty i odpowiednio duży wydruk. 

Kolejną sprawą jest szybkość wystawiania rachunków – jeśli prowadzisz restaurację szybkiej obsługi i zależy ci na przyjęcie jak największej ilości zamówień zwróć uwagę na to ile czasu zajmuje drukarce wydruk paragonu. Może wydawać się to drobnostką, ale przy dużym obłożeniu każda sekunda ma znaczenie i wpływa na czas oczekiwania na zamówienie. New call-to-action

Sposób zapisu kopii paragonu

Wystawianie paragonów to nie tylko wydruk dla klienta. Na potrzeby kontroli skarbowej podatnik powinien przechowywać kopie paragonów, jednak po 2-3 latach pudełka z papierowymi rolkami mogą skutecznie zapełnić zaplecze. Poza tym, wraz z upływem czasu wydruk na paragonach blednie i jego odczytanie może okazać się niemożliwe.

Na rynku dostępna alternatywa dla papierowych kopii –  zapis elektroniczny w pamięci urządzenia. Paragony zapisują się na maleńkiej karcie SD/SDHC lub microSD/microSDHC, umieszczonej na stałe w drukarce. Takie rozwiązanie zapobiega problemom z przechowywaniem papierowych kopii i stanowi gwarancję dostępu do danych nawet po upływie kilku lat. Jest to także bardziej opłacalny wybór – nie trzeba kupować dodatkowych rolek do zapisu kopii.

WAŻNE! 

Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2021 roku placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo) są obowiązane korzystać z kasy fiskalnych w formie online. Te funkcje spełnia także system POS z drukarką fiskalną online.

W przyszłości na rynku pojawią się także kasy wirtualne w formie oprogramowania. W artykule Wirtualna kasa fiskalna w gastronomii. Zobacz, jaką rewolucję szykuje rząd przedstawiliśmy najważniejsze informacje o kasach wirtualnych, które planuje wprowadzić rząd.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Jak wybrać idealną drukarkę fiskalną do gastronomii? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *