Zmywarki gastronomiczne. Czym się kierować podczas wyboru?

Odpowiednio dobrana zmywarka gastronomiczna zapewnia bezpieczne, higieniczne i efektywne dbanie o czystość w restauracji. Pozwala na szybkie usunięcie z talerzy i szklanek wszelkich zabrudzeń.

Miejsce na zmywarkę

Zanim udacie się do sklepu i będziecie szukali wymarzonej zmywarki do swojej restauracji, zwróćcie uwagę na przestrzeń, jaką dysponujecie. Kuchnia musi być miejscem funkcjonalnym, a wszystkie znajdujące się w niej sprzęty na wyciągnięcie ręki. Dlatego, zmywarkę należy ustawić w miejscu, gdzie brudne naczynia będą mogły być szybko donoszone i równie szybko pozyskiwane z powrotem, po umyciu.

Planując rozmieszczenie zmywarki w kuchni, trzeba również wziąć pod uwagę wymogi Sanepidu. Okazuje się, że trzeba wyznaczyć w kuchni dwie drogi przepływu naczyń, a mianowicie czystą i brudną. Szlaki te nie powinny się krzyżować, aby na czyste naczynia nie były przenoszone zarazki z zabrudzonych talerzy i szklanek.

Jeżeli o wszystkim pomyślisz i wszystko dokładnie zaplanujesz, dobór zmywarki nie sprawi problemu. Ponadto, wybierzesz model, który będzie świetnie sprawdzał się w kuchni, a pracownicy z urządzenia będą korzystali w sposób sprawny i efektywny. Pamiętaj, że koszt zmywarki do restauracji nie będzie mały. Nie należy jednak oszczędzać. Im lepszy sprzęt wybierzesz, tym lepiej będzie się sprawdzał.

Na jaką zmywarkę gastronomiczną warto postawić?

Najlepszym sprzętem, na jaki możesz się zdecydować jest zmywarka gastronomiczna do restauracji wykonana ze stali nierdzewnej. Jest to materiał solidny, odporny na uszkodzenia, a przy tym bardzo dobrze wyglądający. Warto wybrać urządzenie o gładkiej powierzchni – jego czyszczenie nie będzie stanowiło wtedy żadnego problemu.

Przede wszystkim, zmywarka musi zostać dobrana zgodnie ze specyfiką lokalu, w którym ma działać. Inny sprzęt będzie się sprawdzał w bistro, a inny w dużej restauracji.

Standardowo, w małych kawiarniach oraz barach, w których myje się przede wszystkim filiżanki, szklanki, kubki, a także talerzyki po cieście, dobrze sprawdzi się zmywarka podblatowa, dedykowana do mycia szklanych naczyń. W średnich i dużych restauracjach lepiej umieścić zmywarkę kapturową, która standardowo wyposażona jest w czterostopniowe filtrowanie i zapewnia optymalne pokrycie całej powierzchni naczyń. Sprawia to, że można pozbyć się z nich wszelkich zanieczyszczeń.

Dla wielkich restauracji, a także stołówek najlepsza będzie zmywarka tunelowa. Jest ona w pełni zautomatyzowana i dostępna w bardzo dużych rozmiarach. Daje możliwość ustawienia różnych prędkości, dostosowanych do stopnia zabrudzenia naczyń.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

One thought on “Zmywarki gastronomiczne. Czym się kierować podczas wyboru?

  • W lutym chcę otworzyć tzw małą gastronomię – bar .Proszę mi podpowiedzieć jak jest z tą kasą fiskalną bo w biurze rachunkowym powiedziano mi że do 20.000,00 zł nie muszę mieć kasy fiskalnej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *