Droższe jedzenie smakuje lepiej!

Naukowcy z Cornell University udowodnili, że wysoka cena jest dla większości ludzi wyznacznikiem jakości produktu. Często kupujemy dużo droższe produkty markowe, chociaż połowę mniej zapłacilibyśmy za ich odpowiedniki.

BLOG POSbistro - drogie jedzenie

Badacze przeprowadzili testy na grupie 139 konsumentów. Zaproponowali im włoskie potrawy w formie bufetu. Posiłki kosztowały 4 i 8 dolarów. Jak uczestnicy testów ocenili te dania? Osoby, które zapłaciły za posiłek 8 dolarów, były aż o 11% bardziej zadowolone i wyżej oceniały restaurację oraz smak dań. Ludzie, którzy zapłacili za posiłek 4 dolary narzekali na przejedzenie i mieli z tego powodu wyrzuty sumienia. Poza tym częściej wyrażali się nieprzychylnie o lokalu.

Autorem badania był Brian Wansink – badacz nawyków żywieniowych. Potwierdził fakt, że ciągle mamy skłonności do identyfikacji wysokiej ceny z lepszą jakością produktów. Według niego ceny produktów bezpośrednio wpływają na satysfakcję z posiłku i jego ocenę. Konsumenci czerpią więcej przyjemności z jedzenia w droższych restauracjach.

„Jeśli jesteś konsumentem i chcesz zjeść w bufecie, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to wybrać najdroższy bufet, na jaki cię stać. Wcale nie zjesz więcej, ale będziesz miał lepsze doświadczenia” – radzi Brian Wansink.

Niektóre restauracje z założenia podnoszą ceny potraw, ponieważ w społeczeństwie panuje ogólne przekonanie, że jedzenie, za które zapłaci się więcej, jest zwyczajnie smaczniejsze. Restauracje oferujące wyższe ceny są również postrzegane jako bardziej ekskluzywne.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *