Droższe jedzenie smakuje lepiej!

Naukowcy z Cornell University udowodnili, że wysoka cena jest dla większości ludzi wyznacznikiem jakości produktu. Często kupujemy dużo droższe produkty markowe, chociaż połowę mniej zapłacilibyśmy za ich odpowiedniki.

Badacze przeprowadzili testy na grupie 139 konsumentów. Zaproponowali im włoskie potrawy w formie bufetu. Posiłki kosztowały 4 i 8 dolarów. Jak uczestnicy testów ocenili te dania? Osoby, które zapłaciły za posiłek 8 dolarów, były aż o 11% bardziej zadowolone i wyżej oceniały restaurację oraz smak dań. Ludzie, którzy zapłacili za posiłek 4 dolary narzekali na przejedzenie i mieli z tego powodu wyrzuty sumienia. Poza tym częściej wyrażali się nieprzychylnie o lokalu.

Autorem badania był Brian Wansink – badacz nawyków żywieniowych. Potwierdził fakt, że ciągle mamy skłonności do identyfikacji wysokiej ceny z lepszą jakością produktów. Według niego ceny produktów bezpośrednio wpływają na satysfakcję z posiłku i jego ocenę. Konsumenci czerpią więcej przyjemności z jedzenia w droższych restauracjach.

„Jeśli jesteś konsumentem i chcesz zjeść w bufecie, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to wybrać najdroższy bufet, na jaki cię stać. Wcale nie zjesz więcej, ale będziesz miał lepsze doświadczenia” – radzi Brian Wansink.

Niektóre restauracje z założenia podnoszą ceny potraw, ponieważ w społeczeństwie panuje ogólne przekonanie, że jedzenie, za które zapłaci się więcej, jest zwyczajnie smaczniejsze. Restauracje oferujące wyższe ceny są również postrzegane jako bardziej ekskluzywne.

Autor: Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *