Dlaczego Polacy coraz częściej jedzą poza domem?

W Polsce coraz częściej ludzie stołują się poza domem. Bardzo popularne jest też zamawianie jedzenia do dowóz – do domu, do pracy lub na przyjęcie. 

Według raportu przeprowadzonego przez OpenCard (największego w Polsce DinersClubu) przeciętny Polak, który odwiedza restauracje to osoba w wieku ok. 24 lat. Młode osoby wydają w restauracjach średnio ok. 92 złote na miesiąc. Co ciekawe, restauracje zyskują coraz więcej klientów w wieku emerytalnym. Oni wydają już trochę mniej, bo 55 złotych miesięcznie.

Dlaczego coraz więcej Polaków jada w restauracjach?

W ostatnich latach z powodu mody na gotowanie, wielu programów kulinarnych często stało się próbowanie nowych smaków czy odwiedzanie restauracji oferujących kuchnie z najdalszych zakątków świata. Poziom życia w Polsce wzrósł, otworzyło się wiele ciekawych miejsc, a foodtrucki zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Szczególnie młodym osobom nie żal pieniędzy na stołowanie się w restauracjach. Dlatego jest kilka powodów, dlaczego Polacy coraz chętniej i częściej odwiedzają restauracje, ale główne z nich to:

1. W restauracjach spotykają się ze znajomymi, by wspólnie zjeść smaczny posiłek i miło spędzić czas.

2. Młodzi ludzie nie mają czasu gotować w domu, jadanie w restauracjach zwyczajnie pozwala im oszczędzić czas.

3. Świadomość ludzi co do jakości produktów spożywczych rośnie. Są przekonani, że potrawy zamówione w restauracji są zdrowe.

Jaką kuchnię wybierają Polacy?

Jak czytamy w opublikowanym raporcie, jeśli chodzi o upodobania kulinarne, to Polacy najchętniej odwiedzają restauracje sieciowe – aż 40% z nas chodzi tam regularnie. Pozostała część respondentów wybrała kolejno:

  • Aż 10% ankietowanych wybiera małe, klimatyczne lokale.
  • 10% respondentów woli kuchnię europejską.
  • 9% preferuje kuchnię egzotyczną.
  • 8% decyduje się na kuchnię polską.
  • Na szczęście tylko 7,3% Polaków wybiera Fast foody.

Ile Polacy wydają w restauracjach?

Przeciętny Polak wydaje na jedzenie w restauracjach 3,5% domowego budżetu. W porównaniu do przeciętnego mieszkańca UE, który wydaje aż 9,5%, to wciąż niewiele.

Źródło: Raport OpenCard, http://www.rp.pl/

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

POSdlaKawiarni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *