Nie informujesz o składzie potraw i alergenach? Zapłacisz wysoki mandat!

Zgodnie z § 19. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych, restauratorzy powinni informować swoich gości o składzie potraw z menu oraz wyszczególniać alergeny w nich zawarte. Przepis wszedł w życie z początkiem tego roku a nie stosowanie się do niego może skutkować wysokim mandatem.

Prawo nakazuje, aby powyższe informacje właściciele restauracji umieszczali w “miejscu sprzedaży na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi finalnemu."

Ile wynosi kara za łamanie tego przepisu?

Minimalna kwota mandatu wynosi 500 zł, maksymalna zaś to pięciokrotna wartość brutto zakwestionowanej ilości środka spożywczego.

Podstawą prawną do wymierzenia kary jest: art. 103 ust.1 pkt 1 lit. c , art. 103 ust. 2 pkt 1, art. 104 ustawy z dnia 25.08.2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia Dz. U. z 2010 r. poz. 914 z późn. zm.

[banner id=”5424″]

Kto wymierza karę?

Kary te wymierza, w drodze decyzji, właściwy państwowy wojewódzki inspektor sanitarny (Sanepid). To, czy przepis jest przestrzegany, będzie weryfikowane podczas kontroli okresowych, jakie pracownicy Sanepidu przeprowadzają w punktach gastronomicznych.

Warto pamiętać, że wzrasta świadomość wśród konsumentów, więc oni również mogą powiadomić Sanepid o tym, że w danym lokalu brakuje informacji o składzie potraw i alergenach.

Dlaczego taki przepis się pojawił?

Przepis wszedł w życie by uświadomić klientów w zakresie problemu alergii. Statystyki dowodzą, że liczba alergików podwaja się rok rocznie. Naukowcy ostrzegają, że uczulić się może praktycznie każdy z nas, w każdym wieku. Mogą temu sprzyjać zmiany trybu życia i nawyków. Skłonność do alergii można odziedziczyć, ale najczęściej jest skutkiem wzrostu chemizacji życia i zanieczyszczenia środowiska.

Kolejną kwestią, która zdeterminowała uchwalenie tego przepisu jest uświadomienie restauratorów w zakresie skutków alergii. Czy wiedzieliście, że spożycie dania, które zawiera nawet śladowe ilości alergenu przez osobę mocno uczuloną może skończyć się szokiem anafilaktycznym a nawet śmiercią? Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, każdy z pewnością rozumie powagę sytuacji i to, jak ważna jest uczciwość kucharzy i restauratorów.

O których alergenach należy informować gości?

Listę substancji i półproduktów powodujących alergię lub reakcje nietolerancji określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 z dnia 25.10.2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1924/2006 i 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektywy Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji nr 608/2004 (Dz. U. UE z 2011 r. nr 304). Są to:

1. Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstrozę;

b) maltodekstryn na bazie pszenicy;

c) syropów glukozowych na bazie jęczmienia;

d) zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;

2. Skorupiaki i produkty pochodne;

3. Jaja i produkty pochodne;

4. Ryby i produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) żelatyny rybnej stosowanej jako nośnik preparatów zawierających witaminy lub karotenoidy;

b) żelatyny rybnej lub karuku stosowanych jako środki klarujące do piwa i wina;

5. Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne;

6. Soja i produkty pochodne, z wyjątkiem:

a) całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego;

b) mieszaniny naturalnych tokoferoli (E306), naturalnego D-alfa-tokoferolu, naturalnego octanu D-alfa-tokoferolu, naturalnego bursztynianu D-alfa-tokoferolu pochodzenia sojowego;

c) fitosteroli i estrów fitosteroli otrzymanych z olejów roślinnych pochodzenia sojowego;

d) estru stanolu roślinnego produkowanego ze steroli olejów roślinnych pochodzenia sojowego;

7. Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą), z wyjątkiem:

a) serwatki wykorzystywanej do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego,

b) laktitolu;

8. Orzechy, tj. migdały (Amygdalus communis L.), orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis (Wangenh.) K. Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje/orzechy pistacjowe (Pistacia vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;

9. Seler i produkty pochodne;

10. Gorczyca i produkty pochodne;

11. Nasiona sezamu i produkty pochodne;

12. Dwutlenek siarki i siarczyny w stężeniach powyżej 10 mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców;

13. Łubin i produkty pochodne;

14. Mięczaki i produkty pochodne

Przypominamy, że informacje o powyższych alergenach, powinny być zamieszczone w menu lub na osobnej kartce – w formie pisemnej! Jeśli informacje te znajdują się w menu, to powinny wyraźnie odróżniać się od reszty składników konkretnego dania (można np. wybrać inną czcionkę).

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32011R1169&from=EN; http://isap.sejm.gov.pl/; http://www.wsse.katowice.pl/; http://www.e-hotelarz.pl/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *