Jak pozyskać nowe lokalizacje dla sieci gastronomicznej?

Podstawowym wyzwaniem przy rozwijaniu sieci gastronomicznej jest pozyskiwanie nowych lokalizacji. Poniżej prezentujemy zbiór inspiracji jak poszukiwać miejsca pod kolejny punkt gastronomiczny. 

Dla właściciela sieci znalezienie dobrej lokalizacji to nie lada gratka. Najpopularniejsze miejsca na mapie miasta zazwyczaj są zajęte, a o ich ewentualne przejęcie walczy liczna konkurencja. Szukając nowego punktu weź pod uwagę, jaki typ działalności chcesz prowadzić. Duże znaczenie ma też typ działalności, którą chcesz prowadzić. Będzie to lokal z miejscami dla gości, czy może koncept typu “dark kitchen” i skupienie się na dowozach? To pozwoli Ci wybrać miejsce, które będzie odpowiadało Twoim wymaganiom.

New call-to-action

Bądź na bieżąco i zawsze krok przed innymi

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa spowodował, że część lokali została zmuszona zakończyć działalność. Jest to smutna wiadomość dla wielu klientów, ale w tych miejscach niedługo może otworzyć się coś nowego. Śledź informacje na grupach gastronomicznych, ponieważ można znaleźć na nich ciekawe ogłoszenia. Podobnie jak na portalach, gdzie wystawia się nieruchomości. Raz na jakiś czas przejedź się po mieście i sprawdź, które lokale stoją puste i można je przejąć. 

Jeśli Twoja sieć funkcjonuje w dużym mieście powinieneś interesować się nowymi inwestycjami, szczególnie osiedlami mieszkalnymi i biurowcami. Rozrastające się miasto sprawia, że lokalizacje które kiedyś wydawały się mało atrakcyjne i oddalone od skupisk ludzi przeradzają się w gęsto zabudowane obszary. Możesz być jednym z pierwszych lokali gastronomicznych w okolicy i zbudować silną markę. Uważaj jednak, żeby nie otwierać się w miejscach, gdzie ktoś prowadzi podobny biznes co ty. Lepiej uniknąć sytuacji, gdy obok siebie działają np. dwie burgerownie, dwie pizzerie lub kawiarnie. 

New call-to-action

Oferuj wstąpienie do franczyzy

Masz problem ze znalezieniem nowego miejsca? Zastanów się nad stworzeniem franczyzy. Franczyza pozwala ci rozdzielić koszty nowej inwestycji między siebie a osobę, która nawiąże z Tobą umowę. Wtedy, zamiast samodzielnie szukać nowych lokalizacji, mogą zgłosić się do Ciebie osoby dysponujące wolnym lokalem, które będą chciały współtworzyć z Tobą biznes. Podobnie w przypadku gastronomii mobilnej – franczyzobiorca może dysponować swoim food truckiem lub ponieść część kosztów zakupu auta, a następnie otworzyć punkt pod skrzydłami twojej marki. Jest to sytuacja, w której dzielicie się kosztami i spada z Ciebie część obowiązków prowadzenia lokalu. 

Informowanie o franczyzie możesz rozpocząć na profilach społecznościowych swojej sieci lub dołączyć o stosowne informacje na ulotkach, które trafiają do klientów. 

Gastronomia mobilna – sam wybierasz najlepszą lokalizację

Punkt gastronomiczny na kółkach to świetny pomysł, jeśli chcesz dotrzeć do nowych klientów i dać im poznać swoją markę. Jeśli Twoja sieć składa się w większości z lokali, mobilny punkt pozwoli Ci uczestniczyć w zlotach foodtrucków lub imprezach plenerowych. W trakcie sezonu letniego możesz oferować swoje dania w pobliżu plaż, kąpielisk, festynów, koncertów i innych miejsc, w których dużo się dzieje. Coraz popularniejsze stają się także place i skwery w miastach, gdzie przez cały rok można zjeść jedzenie z food trucka. 

Jak widać, mobilny punkt gastronomiczny może być zyskowną alternatywą, gdy nie możesz znaleźć nowego lokalu.

Pamiętaj, że gdy uda Ci się znaleźć wolny lokal, nie wynajmuj go za wszelką cenę – zastanów się, czy lokal na pewno spełnia Twoje wymagania. Czy w pobliżu panuje duży ruch i możesz liczyć na odwiedziny gości? Czy łatwo dotrzeć do lokalu? Wokół jakich budynków znajduje się nowe miejsce? Czy są to osiedla mieszkalne lub biurowce? Jaka jest konkurencja?  Przeanalizuj wszystkie “za” i “przeciw” i podejmij świadomą decyzję. 

Jeśli prowadzisz sieć gastronomiczną zainteresować Cię może nasz artykuł: 5 zalet zarządzania siecią lokali online! Dowiesz się z niego jakie korzyści przynosi dostęp do aktualnych danych z lokalu w Twoim telefonie.

Ebook_POSbistro_Food_Truck

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *