Straty w lodziarni? Powiedz im stanowcze “nie”!

Czy wiesz ile złamanych wafelków ląduje w koszu i jaką różnicę miesięcznie robią porcje lodów za duże o kilkanaście gram? Pojedyncze przypadki zdarzają się zawsze, ale jeśli zaczynają stanowić standard w Twojej lodziarni, to generują poważne straty. Zobacz, jak sobie z nimi radzić. 

Co daje prowadzenie magazynu?

Choć wydawać by się mogło, że lodziarniom prowadzenie magazynu nie jest potrzebne, bo  nie mają wielkiego menu z dużą ilością składników, a tym samym wielu surowców na magazynie, to jest to narzędzie, które pozwala kontrolować sprzedaż. Odpowiednie skonfigurowanie menu w systemie POSbistro i połączenie go z recepturami surowców rozchodowanych z wirtualnego magazynu pozwala na bieżąco kontrolować ilość sprzedanego towaru.

Jeśli interesują Cię tajniki prowadzenia lodziarni, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni tekst: System POS dla lodziarni – funkcje, które pomogą Ci prowadzić dobrze zorganizowany biznes

Przyjmijmy, że dziennie sprzedajemy 8 kilogramów bazy lodowej, a ustalona porcja/gałka lodów waży 50 gram. Oznacza to, że każdego dnia powinniśmy sprzedać około 160 porcji. Jeśli jednak serwowane klientom gałki będą większe o 10 gram, czyli będą ważyć 60 gram, zamiast 160, sprzedamy tylko 133 porcje lodów. Z powodu nabierania zbyt dużej ilości lodów, straciliśmy możliwość sprzedania 27 gałek. Jeśli gałka kosztuje 4 złote, to na koniec dnia w kasie będzie mniej o 108 złotych, natomiast w skali miesiąca strata urasta do liczby 3 240 złotych!

Takie zawirowania dotyczące porcji mogą przynieść sieci lodziarni setki kilogramów strat produktu w ciągu miesiąca, a nawet brak zysku. Prowadzenie magazynu pozwala na kontrolę tego, czy pracownicy odpowiednio odważają porcje lodów. Dzięki niemu obsłudze łatwiej wyliczyć ile porcji powinno powstać z kilograma masy lodowej i dostosować serwowane porcje do tych wymogów.

New Call-to-action

Inwentaryzacja – sprawdź jak działa Twoja lodziarnia

Prowadzenie częstej inwentaryzacji pozwala zachować kontrolę nad sprzedażą, a pracownikom wyrobić dobre nawyki, dzięki czemu będą oni przywiązywać większą uwagę do sprzedawanych porcji. 

Jak często inwentaryzacja powinna być przeprowadzana? Jedni robią ją codziennie, inni raz w tygodniu –  wszystko zależy  od indywidualnego sposobu prowadzenia lodziarni, ale faktem jest, że wirtualny magazyn w systemie POS pozwala sprawdzić stany magazynowe w każdym momencie. O tym jak wygląda inwentaryzacja z systemem POS można przeczytać tutaj: Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w restauracji?

Dodatkowo właściciel lodziarni może w każdej chwili przejrzeć aktualne dane sprzedażowe w swoim smartfonie, dzięki aplikacji POSowner. Umożliwia to szybką reakcję, w sytuacji gdy zabraknie jakiegoś towaru, np. lody o określonym smaku zostaną wykupione, skończą się wafelki, kubeczki lub inne produkty niezbędne do prowadzenia sprzedaży. Podobnie z mierzeniem ruchu i preferencji klientów dotyczących smaków lodów lub dodatków – wszystko można sprawdzić, otwierając odpowiedni raport. Więcej na temat kluczowych raportów pisaliśmy w artykule: Lodziarnia. Co i jak raportować, aby biznes dobrze działał?

Prowadząc biznes gastronomiczny, jakim jest lodziarnia, należy mieć na uwadze ile produktu powinniśmy sprzedać, żeby punkt przynosił odpowiedni zysk. Odpowiednie skonfigurowanie menu i kontrolowanie sprzedaży znacząco ułatwi pracę właścicielowi lodziarni, jak i jej pracownikom. 

Pobierz arkusz P&L

Anna Siwek

Jako absolwentka edytorstwa i marketingu, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 160 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *