Straty w lodziarni? Powiedz im stanowcze “nie”!

Czy wiesz ile złamanych wafelków ląduje w koszu i jaką różnicę miesięcznie robią porcje lodów za duże o kilkanaście gram? Pojedyncze przypadki zdarzają się zawsze, ale jeśli zaczynają stanowić standard w Twojej lodziarni, to generują poważne straty. Zobacz, jak sobie z nimi radzić. 

Co daje prowadzenie magazynu?

Choć wydawać by się mogło, że lodziarniom prowadzenie magazynu nie jest potrzebne, bo  nie mają wielkiego menu z dużą ilością składników, a tym samym wielu surowców na magazynie, to jest to narzędzie, które pozwala kontrolować sprzedaż. Odpowiednie skonfigurowanie menu w systemie POSbistro i połączenie go z recepturami surowców rozchodowanych z wirtualnego magazynu pozwala na bieżąco kontrolować ilość sprzedanego towaru.

Jeśli interesują Cię tajniki prowadzenia lodziarni, koniecznie przeczytaj nasz poprzedni tekst: System POS dla lodziarni – funkcje, które pomogą Ci prowadzić dobrze zorganizowany biznes

Przyjmijmy, że dziennie sprzedajemy 8 kilogramów bazy lodowej, a ustalona porcja/gałka lodów waży 50 gram. Oznacza to, że każdego dnia powinniśmy sprzedać około 160 porcji. Jeśli jednak serwowane klientom gałki będą większe o 10 gram, czyli będą ważyć 60 gram, zamiast 160, sprzedamy tylko 133 porcje lodów. Z powodu nabierania zbyt dużej ilości lodów, straciliśmy możliwość sprzedania 27 gałek. Jeśli gałka kosztuje 4 złote, to na koniec dnia w kasie będzie mniej o 108 złotych, natomiast w skali miesiąca strata urasta do liczby 3 240 złotych!

Takie zawirowania dotyczące porcji mogą przynieść sieci lodziarni setki kilogramów strat produktu w ciągu miesiąca, a nawet brak zysku. Prowadzenie magazynu pozwala na kontrolę tego, czy pracownicy odpowiednio odważają porcje lodów. Dzięki niemu obsłudze łatwiej wyliczyć ile porcji powinno powstać z kilograma masy lodowej i dostosować serwowane porcje do tych wymogów.

New call-to-action

Inwentaryzacja w lodziarni – sprawdź jak działa twój biznes

Prowadzenie częstej inwentaryzacji pozwala zachować kontrolę nad sprzedażą, a pracownikom wyrobić dobre nawyki, dzięki czemu będą oni przywiązywać większą uwagę do sprzedawanych porcji. 

Jak często inwentaryzacja powinna być przeprowadzana? Jedni robią ją codziennie, inni raz w tygodniu –  wszystko zależy  od indywidualnego sposobu prowadzenia lodziarni, ale faktem jest, że wirtualny magazyn w systemie POS pozwala sprawdzić stany magazynowe w każdym momencie. O tym jak wygląda inwentaryzacja z systemem POS można przeczytać tutaj: Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w restauracji?

Dodatkowo właściciel lodziarni może w każdej chwili przejrzeć aktualne dane sprzedażowe w swoim smartfonie, dzięki aplikacji POSowner. Umożliwia to szybką reakcję, w sytuacji gdy zabraknie jakiegoś towaru, np. lody o określonym smaku zostaną wykupione, skończą się wafelki, kubeczki lub inne produkty niezbędne do prowadzenia sprzedaży. Podobnie z mierzeniem ruchu i preferencji klientów dotyczących smaków lodów lub dodatków – wszystko można sprawdzić, otwierając odpowiedni raport. Więcej na temat kluczowych raportów pisaliśmy w artykule: Lodziarnia. Co i jak raportować, aby biznes dobrze działał?

Prowadząc biznes gastronomiczny, jakim jest lodziarnia, należy mieć na uwadze ile produktu powinniśmy sprzedać, żeby punkt przynosił odpowiedni zysk. Odpowiednie skonfigurowanie menu i kontrolowanie sprzedaży znacząco ułatwi pracę właścicielowi lodziarni, jak i jej pracownikom. 

Pobierz arkusz P&L

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *