Które kawiarnie najlepiej radzą sobie na Facebooku?

Prowadzisz stronę firmową na Facebooku? Zastanawiasz się, czy robisz to dobrze? Dzisiaj pokażemy Ci, które kawiarnie są najpopularniejsze na Facebooku, czym wyróżniają się wśród konkurencji i zdradzimy ich przepis na sukces. Warto uczyć się od najlepszych!

Kawiarnie

Specjaliści z zespołu Sotrendera jednogłośnie orzekli, że w maju 2015 roku, liderami na Facebooku w kategorii "Restauracje" byli:

1. Stop Cafe

2. Starbucks Polska

3. Costa Coffee Polska

STOP CAFE

Stop Cafe to sieć kawiarni dostępna na stacjach benzynowych PKN Orlen.

Stop Cafe w miesiącu maju była właścicielem największej strony firmowej na Facebooku. Na koniec miesiąca udało im się uzyskać aż 349 330 fanów. Było to o 1% więcej, niż w miesiącu kwietniu 2015 roku.

W rankingu "Najbardziej angażujące strony", Stop Cafe znalazła się na trzecim miejscu i może pochwalić się wynikiem 5 036 zaangażowanych fanów (to 1% wszystkich ich fanów).

[banner id=”5420″]

Dla przypomnienia: Zaangażowany to użytkownik, który w analizowanym okresie wchodził w interakcje z tresciami na stronie, poprzez klikanie "lubię to", komentowanie lub postowanie. Wartość procentowa może być większa niż 100%, gdyż Facebook umożliwia wykonanie aktywności użytkownikom, którzy nie są fanami.

W rankingu "Najbardziej interaktywne strony" Stop Cafe znowu znalazła się na pierwszym miejscu osiągając interactivity index na poziomie 42 945 i relative interactivity na poziomie 122.

Dla przypomnienia: Interactivity Index to zbiorczy wskaźnik wszystkich aktywności w obrębie fanpage'a w ciągu miesiąca. Relative Interactivity uwzględnia wielkość fanpage'a, a zatem umożliwia porównanie fanpage o zróżnicowanej licznie fanów.

To również oni byli autorem najbardziej interaktywnego posta, jaki ukazał się w miesiącu maju 2015 roku. Post ten ma aż 260 udostępnień, 841 polubień i 39 komentarzy. Prócz ciekawego zdjęcia pojawił się również wpis, który zachęca do komentowania (tzw. call to action). Jesteście ciekawi co takiego opublikowali? Zobaczcie poniżej.

Stop Cafe zdecydowali się wejść w interakcje z użytkownikiem pod postacią komunikatów przekazywanych w formie komiksów. Tym samym idealnie wpisali się w modny trend superbohaterów i retro infografik motywacyjnych. Zarówno zdjęcia, jak i komunikaty, które na nich się pojawiają przypominają swojego rodzaju memy – a jak wiadomo, to właśnie memy są najchętniej udostępnianymi treściami w internecie.

Stop Cafe starają się publikować 1 post dziennie – w 99% jest to zdjęcie komiksowe. Posty trafiają do użytkowników w godzinach porannych – wszystkie publikowane są o godz. 10:00. Można wnioskować, że to o tej godzinie większość ludzi pije kawę i przegląda Facebooka. Z pewnością jest to przemyślany zabieg, który pozwolił im uzyskać tak duże zaangażowanie fanów.

Jedyną rzeczą, którą można im zarzucić, to obsługa klienta. Nie odpowiadają na posty umieszczane na fanpagu, jak również nie uczestniczą w dyskusjach pod zdjęciami które publikują. Dlatego też nie zostali docenieni w rankingu "Obsługa klienta", publikowanym przez zespół Sotrendera.

STARBUCKS POLSKA

Starbucks to największa na świecie sieć kawiarni – w Polsce liczy aż 37 lokali.

Starbucks Polska w miesiącu maju byli właścicielem drugiej, co do wielkości, strony firmowej na Facebooku. Na koniec miesiąca udało im się uzyskać 166 611 fanów. Było to o 1% więcej, niż w miesiącu kwietniu 2015 roku.

W rankingu "Najbardziej angażujące strony", Starbucks Polska znalazło się na pierwszym miejscu i może pochwalić się wynikiem 7 804 zaangażowanych fanów (to 5% wszystkich ich fanów).

W rankingu "Najbardziej interaktywne strony" Starbucks Polska byli na drugim miejscu, osiągając interactivity index na poziomie 20 864 i relative interactivity na poziomie 122.

Byli autorem czwartego (pod względem interaktywności) posta w miesiącu maju 2015 roku. Post ten ma aż 2 369 polubień, 43 komentarzy i 1 tylko jedno udostępnienie. Jesteście ciekawi co takiego opublikowali? Post informuje o tzw. happy hours, czyli zniżkach na kawę w określonych godzinach.

Starbucks Polska publikując posty używają tzw. hashtagów, czyli umieszczają znak "#" przez niektórymi słowami. To zabieg znany z Twittera czy Instagrama, który powoli zdobywa popularność również na Facebooku. Hashtagi są częścią polityki firmy Starbucks, która chce tym samym zwiększyć świadomość marki oraz utrwalić w pamięci unikalne nazw ich produktów. Póki co, zdjęcia kaw Starbucksa z hashtagami takimi, jak #frappucino etc., publikują fani z zagranicy, ale być może za jakiś czas będą robić to również Polacy.

Jeśli chodzi o obsługę klienta, to wyprzedzają Stop Cafe. Znaleźli się na 13. miejscu w rankingu "Obsługa klienta" opublikowanym przez Sotrendera. Odpowiadali na posty użytkowników średnio po jednym dniu i 10 godzinach. Reagowali na 10 z 37 komentarzy, które publikowali ich fani.

Publikują bardzo różnorodne treści: od informacji o konkursach, przez przepisy na kawy, po tzw. pojedynki "którą kawę wybieracie". Większość zdjęć, które publikują wyglądają, jak zdjęcia zrobione przez użytkowników. Prawdopodobnie ma to na celu zatrzymać uwagę fanów, którzy przeglądając tablicę na Facebooku podświadomie pomijają zdjęcia reklamowe. Większość zdjęć na Starbucks Polska wygląda, jak z Instagrama – do obróbki graficznej zostały wykorzystane podobne filtry.

Z pewnością stosując taką politykę publikacji treści  są wiarygodni.

COSTA COFFE POLSKA

Costa Coffee to  sieć kawiarni z siedzibą w Dunstable. Największa w Wielkiej Brytanii i druga co do wielkości na świecie.

Costa Coffee Polska w miesiącu maju byli właścicielem trzeciej, co do wielkości, strony firmowej na Facebooku. Na koniec miesiąca udało im się uzyskać 122 549 fanów. Było to o 4% więcej, niż w miesiącu kwietniu 2015 roku.

W rankingu "Najbardziej angażujące strony", Costa Coffee Polska znaleźli się na drugim miejscu i mogli pochwalić się wynikiem 5 800 zaangażowanych fanów (to 5% wszystkich ich fanów).

W rankingu "Najbardziej interaktywne strony" Starbucks Polska byli na czwartym miejscu, osiągając interactivity index na poziomie 16 660 i relative interactivity na poziomie 134.

W rankingu "Obsługa klienta" znaleźli się na 8. miejscu. Odpowiadali na posty użytkowników średnio po dwudziestu godzinach i dziesięciu minutach. Reagowali na 5 z 14 komentarzy, które publikowali ich fani.

Byli autorem drugiego (pod względem interaktywności) posta w miesiącu maju 2015 roku. Post ten ma aż aż 2 197 polubień, 103 udostępnień i 11 komentarzy.

Co ich wyróżnia? Z pewnością cykl wywiadów z celebrytami, które są przeprowadzane w kawiarni Costa Coffee przy ich pysznej kawie. Wywiady są osadzane w postach w formie embedu z Youtube. Na uwagę zasługują również zdjęcia przez nich publikowane. Przypominają trochę te publikowane przez Stop Cafe – czyli czcionka oraz hasła umieszczane na zdjęciach nawiązują do komiksów i infografik motywacyjnych w stylu retro.

Ciekawym zabiegiem są posty, które zachęcają do dokończenia zdania np. "Odpoczywam, gdy_", jak również popularne pojedynki w stylu "Którą kawę wolicie", jednak większość postów dotyczy promocji nowych i obecnych produktów z oferty.

Mamy nadzieję, że powyższa analiza stanie się dla Was inspiracją do działania. Warto obserwować rynek konkurencji a w szczególności politykę marek, które są liderem na rynku. Nie po to, by kopiować ich pomysły i rozwiązania, ale by mieć świadomość trendów i dynamicznych zmian na rynku. 

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://www.sotrender.pl/trends/facebook/reports/201505/kawiarnie#trends

[banner id=”5004″]

 

One thought on “Które kawiarnie najlepiej radzą sobie na Facebooku?

  • Warto także zareklamować kawiarnię na portalach branżowych. Nasz serwis również działa na Fb na którym znajdziecie ciekawe konkursy i opinie. Polecam.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *