Nowe pokolenie klientów w gastronomii. Jak docierać do generacji Z?

Prowadząc lokal gastronomiczny, musisz brać pod uwagę potrzeby różnych pokoleń klientów. Obecnie dużą częścią konsumentów jest generacja Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku. Są to młodzi ludzie, którzy wyznaczają trendy i podejmują specyficzne decyzje zakupowe. Nie można więc ich lekceważyć! Przeczytaj jak docierać do klientów z pokolenia Z!

Co kupuje pokolenie Z?

Pokolenie Z to młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają być aktywni zawodowo, a więc dysponować własnym budżetem. Według danych Accenture okazuje się, że najwięcej wydają oni na produkty z kategorii moda, uroda oraz elektronika. Lubią także wydawać pieniądze na jedzenie, zwłaszcza jeśli są to wyjścia ze znajomymi. To pokolenie jest bowiem bardzo nastawione na relacje społeczne. 

Gen Z jako klienci restauracji

Generacja Z to dosyć wymagający i krytyczni klienci. Oczekują, że oferowane im produkty będą wysokiej jakości, ale powinny być również być zgodne z ich systemem wartości. Szczególnie istotne jest dla nich poczucie odpowiedzialności społecznej i dbanie o wspólne dobro naturalne. Z tego względu, w procesie zakupowym biorą pod uwagę wiele czynników. 

Jeśli chcesz zadowolić pokolenie Z, oprócz dobrego smaku swoich dań, musisz także zadbać o zrównoważony sposób produkcji oraz etyczne pochodzenie produktów. Dla “Zetek” ważne jest poszanowanie środowiska naturalnego, dlatego duża część z nich deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej, byle by produkty były ekologiczne. Z racji tego, że Gen Z lubi angażować się w sprawy polityczne i brać udział we wszelkiego rodzaju akcjach społecznych, warto określić także wartości Twojego lokalu. Generacja Z przyznaje bowiem, że chętniej kupuje produkty od marek, które podzielają ich poglądy i działają z misją.

New call-to-action

Co skłania GEN Z do podjęcia decyzji?

Z racji tego, że pokolenie Z jest mocno powiązane z social mediami, jako restaurator musisz być tam obecny. W dzisiejszych czasach, jeśli lokal nie udziela się w internecie, to po prostu nie istnieje. Duża część przedstawicieli tego pokolenia, szuka informacji o ciekawych miejscach w social mediach oraz wśród poleceń influencerów, a także chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Warto więc zadbać o regularną i angażującą komunikację na profilach, a także iść z duchem czasu i przygotować ciekawe akcje promocyjne, by zachęcić młodych ludzi do dzielenia się zdjęciami z Twojego lokalu. 

Aby zdecydować o zakupie, przedstawiciele Pokolenia Z szukają też potwierdzenia swoich wyborów w najbliższym otoczeniu oraz w internecie. Dlatego też zadbaj o to, by Twój lokal zbierał pozytywne opinie od klientów. Możesz oferować specjalne zniżki, by zmotywować ich do zostawienie oceny. Pamiętaj także, by nie zostawiać złych opinii bez odpowiedzi i odpowiadać na nie kulturalnie i z dystansem. 

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *