Polski Ład w gastronomii – Q&A część II

Masz pytania dotyczące nowego Polskiego Ładu? Przeczytaj nasz drugi wpis z serii „Polski Ład w gastronomii” z odpowiedziami doradcy podatkowego inFakt – Piotra Juszyka!

We wtorek 18 stycznia odbył się webinar “Polski Ład w gastronomii”, na którym eksperci inFakt – Włodek Markowicz i doradca podatkowy Piotr Juszczyk – omawiali jak nowe przepisy wpływają na funkcjonowanie gastronomii. Jeśli chcesz obejrzeć nagranie z webinaru, kliknij TUTAJ. 

Pytania zadane przez uczestników zamieściliśmy we wpisie: Polski Ład w gastronomii – poznaj odpowiedzi eksperta na najczęstsze pytania restauratorów – Q&A część I. Poniżej prezentujemy omówienie dodatkowych pytań, które osoby związane z gastronomią zadały nam poprzez ankietę.

 • Czy przy dużych przychodach i wysokich kosztach nie będzie najkorzystniejsza spółka z oo i cit estoński?

Spółka z o.o. jak sama nazwa wskazuje jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Daje nam “parasol ochrony”. Z drugiej strony mamy mniejszą swobodę dysponowania gotówką na własne potrzeby. Dochodzą też sprawy związane z księgowością. Należałoby ocenić co może się wydarzyć, jakie mam ryzyka, czy potrzebuje częstych wypłat ze spółki. Sama spółka z o.o. (mała) vs. podatek liniowy to podobny poziom obciążeń. Co prawda w spółce z o.o., w której mamy co najmniej dwóch wspólników to nie płacimy ZUSu, jednak mamy podwójne opodatkowanie. Estoński CIT, który w br. stał się bardziej atrakcyjny jest na pewno dobrą alternatywą. W przypadku małego podatnika efektywne opodatkowanie wynosi 20%, a dla pozostałych podatników 25%. Niemniej jednak nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, jest to kwestia indywidualna, która na pewno musiałaby być poprzedzona odpowiednią rozmową. 

New call-to-action
 • Czy u pracownika liczy się łączna kwota brutto czy netto, jeżeli mówimy o uldze podatkowej? 

W zakresie kwoty wolnej wynoszącej obecnie 30.000 zł dotyczy ona dochodów. Dochodem dla pracownika jest przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, koszty uzyskania przychodu i ewentualna ulga dla klasy średniej.  

 • Czy obniżka VAT do 0% dotyczy też gastronomii? Jeżeli nie to my zapłacimy wyższy VAT do US, bo nie będzie co odliczyć.

Obniżenie stawki VAT dotyczy żywności, nie usług gastronomicznych. Prawdą jest, że nie będzie co odliczać od produktów, ale produkty powinny być tańsze o VAT. Dlatego też nie będzie straty, a dodatkowo będzie można dokonać więcej zakupów, gdyż VAT od razu pozostanie na koncie przedsiębiorcy. 

 • Franczyza w Polskim Ładzie – czy coś może zmienić się drastycznie w formie jej prowadzenia?

Przepisy Polskiego Ładu nie wprowadzają specjalnych uregulowań w zakresie franczyzy. 

 • Nie mam innej możliwości niż jednoosobowa działalność gospodarcza – będę prowadziła gastronomię/franczyzę. Jaki rodzaj opodatkowania powinnam wybrać, aby nie zbankrutować po roku?

Dla ustalenia prawidłowej formy opodatkowania niezbędne jest przekazanie informacji tak jak np. przychody czy też koszty. Ponadto wpływ może mieć też życie rodzinne i inne aspekty. W związku z tym, najlepszym wyborem będzie spotkanie z profesjonalnym doradcą, który wskaże na odpowiednią formę opodatkowania. 

 • Która z form działalności przy obecnych regulacjach jest najkorzystniejsza? Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka komandytowa? 

W tym przypadku, odpowiedź jest taka sama jak na wcześniejsze pytanie – najlepiej umówić się z doradcą i wspólnie ustalić najlepszą formę działalności.

 • Czy można skorzystać z ulgi dla klasy średniej w rocznym rozliczeniu małżonków, jeśli jeden prowadzi działalność gospodarczą na skali podatkowej, a drugi uzyskuje dochody z umowy zlecenia. Czy ulgę oblicza się oddzielnie dla każdego małżonka, a później dochód dzieli się na 2 i podatek mnoży razy dwa czy dochody się łączy dzieli na dwa i wylicza ulgę dla każdego małżonka od tej samej podstawy? 

Dochody z umowy zlecenia nie podlegają uldze dla klasy średniej. Uldze dla klasy średniej w tym przypadku będą podlegały tylko przychody z działalności. W zeznaniu rocznym można powiedzieć, że będą dwa “koszyki” – jeden liczony bez ulgi, drugi z ulgą. Dlatego też należy zweryfikować czy wspólne rozliczenie nie spowoduje utraty ulgi i być może lepszym rozwiązaniem okaże się odrębne rozliczenie. 

 • Czy można zgodnie z prawem sprzedawać na paragonie z 8% vatem opakowanie do posiłku oraz dowóz, skoro nabywam te usługi/produkty z 23% vatem? Chodzi precyzyjnie o zamówienie z dowozem. Skoro klient nie ma możliwości zamówienia tylko opakowania, lub tylko dowozu, lub jedzenia bez opakowania, a nabywa jedzenie z integralną usługą dostawy to stawka na całość powinna wynosić 8% ?

Tak, jest to usługa kompleksowa, a więc zastosowanie stawki będzie dla głównej usługi tj. usługi gastronomicznej. 

 • Czy jest sens zakładać gastronomię w czasach wysokiej inflacji?

Jest to pytanie natury ekonomicznej. Jednak powstaje pytanie, czy mamy sporo gotówki, czy ta gotówka jest jakoś inwestowana żeby “uciec” przed inflacją? Czy może inwestycja we własny biznes nie byłaby pomocą. Oczywiście to należy ocenić indywidualnie, a przede wszystkim to musi być nasza osobista decyzja.  

 • Prowadzę działalność handlową w internecie, ale jestem też kucharzem. Jakiej stawki VAT powinienem użyć chcąc pracować dla restauracji jako firma (przygotowywanie posiłków jak zwykły kucharz w restauracji).

W mojej ocenie możliwa jest stawka 8%, z tytułu klasyfikacji takich usług jako usługi przygotowywania i podawania posiłków w restauracjach. Niemniej jednak warto wystąpić z wnioskiem o Dyrektora KIS o uzyskanie wiążącej informacji stawowej. 

 • Czy wprowadzenie zerowego VATu od 1 lutego na produkty żywnościowe wprowadza zmiany na naliczanie VATu na sprzedane produkty gotowe w gastronomii? Pewien pan sugerował, aby obniżać ceny w związku z tym i zapowiedział kontrole… Ponadto brak VATu w części zakupowanych surowców używanych w produkcji spowoduje wzrost VATu od sprzedaży do klientów – czy dobrze rozumiem to rozwiązanie?

Obniżka VATu powinna spowodować obniżenie cen nabywanych produktów. Produkty winne być tańsze o VAT. W związku z tym dostawcom zostanie zapłacona kwota netto. VAT który był w produktach był odliczany. Dlatego też obniżenie VAT co do zasady powinno być neutralne. 

Wszystkim osobom, które prowadzą własną firmę, polecamy inFakt – proste i wygodne biuro rachunkowe online!

New call-to-action

One thought on “Polski Ład w gastronomii – Q&A część II

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *