Karp zatorski pojawił się w sklepach!

Zakład Doświadczalny w Zatorze właśnie ruszył z wigilijną sprzedażą karpia zatorskiego. W tym roku przygotowali aż ponad 160 ton ryb!

BLOG POSbistro - karp zatorski

Karpia można kupić w Zatorze na specjalnych stoiskach wystawianych przed Wigilią i w niektórych sieciach handlowych na terenie Małopolski. Na stoiskach będzie można kupić nie tylko surowe, ale również przyrządzone na wiele sposobów karpie.

Dyrektor Zakładu oświadczył, że cena karpia zatorskiego w tym roku również będzie niska – w hurcie po ok. 10 zł za kilogram, w handlu detalicznym po ok. 14 zł.

Dla przypomnienia karp zatorski powstał ze skrzyżowanie karpia polskiego (galicyjskiego) z czystymi liniami: węgierską, jugosłowiańską, gołyską i izraelską. Mięso karpia zatorskiego ma bardzo delikatny smak i świeży zapach. Niepowtarzalny smak jest uzyskiwany dzięki dwuletniemu systemowi chowu w stawach ziemnych i odpowiedniej diecie ryb. Karpie karmione są pokarmem wysokiej jakości – naturalnymi zbożami jak pszenica, kukurydza, jęczmień i pszenżyto. Zboża te są pozyskiwane od lokalnych producentów z upraw ekologicznych. Zanim karpie trafią do sprzedaży, są odławiane i magazynowane w wodzie przepływowej pochodzącej z górskiej rzeki Skawy.

20 maja 2011 roku Komisja Europejska wpisała karpia zatorskiego do rejestru jako Chronioną Nazwę Pochodzenia. W Unii Europejskiej mamy już ponad 1000 produktów chronionych ze względu na swoje tradycyjne pochodzenie lub recepturę i produkcję.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: PAP

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *