Jak tanio i skutecznie wypromować restaurację – sprawdzone sposoby!

Promocja restauracji nie musi generować dużych kosztów. To nic innego, jak globalne myślenie o tym, w jakim kierunku chcemy dążyć, umiejętny dobór narzędzi i konsekwencja w działaniu.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy promocję naszej restauracji zróbmy uczciwy rachunek sumienia. Zastanówmy się czy produkt, który chcemy reklamować jest dobry. Co to oznacza? By reklama przyniosła zadowalające efekty jedzenie serwowane w naszym lokalu powinno być na dobrym poziomie. Nawet jeśli prowadzimy bar czy food truck, przygotowywane potrawy powinny być wykonane z produktów wysokiej jakości. Wizytówką lokalu jest też obsługa. Klienci powinni czuć, że są traktowani wyjątkowo. Sprawdźmy, czy są zadowoleni z pracy kelnerów.

Kolejną ważną rzeczą jest klimat panujący w tym miejscu. Aranżacja lokalu, oraz estetyka serwowanych potraw powinna być spójna z rodzajem kuchni, który wybraliśmy. To samo tyczy się strony internetowej. W dobie XXI wieku większość osób, które nie znają naszej restauracji a mają zamiar się do niej wybrać, sprawdzi ją w internecie. Strona naszej knajpy powinna graficznie współgrać z klimatem lokalu. Nie zapominajmy o umieszczeniu na niej najważniejszych informacji jak: adres, numer telefonu, godziny otwarcia i aktualne menu.

Warto pamiętać, że przygodę z gastronomią rozpoczynamy od dobrego pomysłu. Bez stworzenia unikatowego wizerunku naszej marki, nawet najlepsza reklama nie zapewni ruchu w lokalu.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Określamy grupę docelową

Zanim rozpoczniemy działania związane z promocją naszej restauracji zastanówmy się do jakiej grupy chcemy dotrzeć. Zawężając krąg osób dużo łatwiej będzie nam prowadzić działania reklamowe. Znając wiek i grupę społeczną obecnych, oraz potencjalnych klientów możemy określić ich potrzeby i oczekiwania. W oparciu o te informacje przygotowujemy atrakcyjne zniżki czy akcje specjalne. Ograniczamy również obszar naszych działań w internecie, tylko do tych miejsc, które skupiają grupy będące obiektem naszego zainteresowania.

Organizujemy cykliczne promocje

Tworząc promocje, które się powtarzają (np. w ten sam dzień tygodnia) dajemy gościom dobry powód, aby wrócić za tydzień i tym samym przyzwyczajamy ich do lokalu. Zadowoleni klienci będą przenosić te informacje pocztą pantoflową co bezpośrednio przełoży się na większy ruch w lokalu. Warto promować dania, które najbardziej smakują gościom, ale można również promować nowe pozycje w menu.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Bierzemy udział w imprezach kulinarnych

Polski rynek gastronomii rozwija się z roku na rok. Miłośnicy gastronomii stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i preferencji kulinarnych. Coraz częściej uczestniczą też w imprezach kulinarnych takich jak festiwale, targi, pokazy czy warsztaty.

Jeśli mamy okazję zaprezentować swoje stoisko na jednej z tego typu imprez, koniecznie spróbujmy. To forma budowania relacji z klientem, możliwość poznania konkurencji, ale również  wzmocnienie świadomości naszego lokalu.

Przeczytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Rozdajemy darmowe zaproszenia

Nie bójmy się rozdawać zaproszeń na darmowe obiady lub kolacje w naszym lokalu. Coraz częściej takie akcje spotykamy w sieciach społecznościowych – jak np. Facebook. Jeśli nasz fanpage nie jest jeszcze na tyle duży, by angażować fanów w konkursy, spróbujmy skontaktować się z administratorem dużego fanpaga, który skupia miłośników kuchni w naszym mieście. Rozdanie kilku zaproszeń w miesiącu nie wygeneruje dużych kosztów a jest to szansa na pozyskanie nowego klienta.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Znajdujemy powody do świętowania

Każdy pretekst do świętowania jest dobry. Do stworzenia specjalnej oferty, promocji lub po prostu wydarzenia warto wykorzystać święta nietypowe. Z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i również coraz częściej wykorzystywane przez marketingowców. Polecam kalendarz świąt nietypowych.

Znajdziemy tam mnóstwo świąt związanych z gastronomią, np. Dzień Piwa i Piwosza, Światowy Dzień Wegan, Dzień Ryby, Dzień Serka Wiejskiego, Dzień Naleśnika, Dzień Pikantnych Potraw, Międzynarodowy Dzień Pizzy, Dzień Tequili etc.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Są również święta związane z szeroko pojętą popkulturą, jak: Dzień Spódnicy, Dzień Pocałunku, Dzień Białych Skarpetek, Międzynarodowy Dzień Przytulania, Międzynarodowy Dzień Poezji, Dzień Odnawiania Znajomości, Dzień bez Krawata, Światowy Dzień Imprezy, Dzień Pozytywnie zakręconych etc.

Analizujemy rynek konkurencji

Jeśli brakuje nam pomysłów na akcje specjalne i reklamę lokalu, wybierzmy się na obiad lub kolację do restauracji konkurencyjnych. Rynek gastronomii w Polce silnie się rozwija i zmienia. Aby utrzymać dobrą pozycję, trzeba być na bieżąco z działaniami konkurencji. Idąc ulicą czytajmy witryny restauracyjne, zwracajmy uwagę na to, czym wyróżniają się te miejsca, na oferowane przez nie promocje i wszystkie szczegóły, które mają na celu zainteresowanie klienta.

BLOG POSbistro - promocja restauracji

Inspirując się działaniami konkurencji bądźmy jednak oryginalni! Restaurator to zawód, który wymaga otwartego umysłu. Kopiowanie rozwiązań innych nie przyniesie nam nowych klientów. Tak, jak pisałam wcześniej, sekretem osiągnięcia sukcesu w gastronomii jest stworzenie unikatowej marki. Równie ważna jest też chęć rozwoju i ciągłych zmian. Oba czynniki sprawiają, że w oczach klientów nasz lokal jest żywym organizmem, zmienia się i zaskakuje, co sprawia, że chce się do niego wracać.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

POSbistro system dla gastronomii na tablety

10 thoughts on “Jak tanio i skutecznie wypromować restaurację – sprawdzone sposoby!

 • Dobry artykuł Agnieszko. Dużo ciekawych pomysłów, choć myślę, że jestem w stanie dołożyć jeszcze jedną poradę dla właścicieli restauracji i kawiarnii. Chodzi o email marketing który jest jedną z najsuteczniejszych form marketingu w internecie. Dzięki aplikacji FreshForm http://freshmail.pl/freshform/ można zmienić tablet w formularz zapisu na newsletter i pozyskiwać adresy email. Wystarczy dowolny iPad lub tablet z Androidem. Nie trezba mieć nawet dostępu do internetu bo apka działa także offline.
  Do działania aplikacji potrzebne jest konto we Freshmailu (wystarczy darmowe). Z Freshmaila można wysyłać informacje o promocjach, sezonowym menu czy innych nowościach.

  Reply
 • Dobrym sposobem na skuteczna reklamę w Internecie nie tylko dla restauracji , ale dla większości firm, jest wykonanie spaceru w usłudze http://www.streetviewtrust.pl/ . Jest to jednorazowy wydatek a efekty są widoczne i mierzalne.

  Reply
 • Bardzo fajnie napisane. Trochę więcej szczegółów było by jeszcze lepiej. Nasz agencja promuję ponad 30 restauracji w tym najlepsze restaurację w Wawie, Gdańsku i Wrocławiu. Trochę inaczej podchodzimy do zasad promocji, bo nie każdą można podciągnąć pod ogólne zasady. O wiele łatwiej jest wypromować restaurację na Placu Solnym we Wrocku a ciężko o promocję restauracji na Mokotowie w bocznej uliczce, gdzie ruch jest 10 x mniejszy niż przy wspomnianej restauracji we Wrocławiu. Szukacie sprawdzonej agencji reklamowej zapraszamy do Nakatomi http://www.nakatomi.pl

  Reply
 • Ja prowadzę niewielki bar i często robię jakieś akcje promocyjne np. tanie zestawy obiadowe albo kupujesz dwa dania i płacisz za jedno. Jest bardzo dużo wtedy chętnych, a zarobek i tak jest na plus. Ostatnio jeszcze kupiłem sobie potykacze reklamowe, na których rano pracownicy wypisują różne drobne promocje.

  Reply
 • Promocja restauracji to przede wszystkim fantastyczne zdjęcia oraz kuszenie klientów 😉 każdy właściciel biznesu musi sobie sam zadać pytanie, czy umie to robić czy lepiej wynająć profesjonalistów. Natomiast ten wpis jest świetny, brawo!

  Reply
 • Jak najbardziej warto obserwować wzorce, ale jak również wspomniano oryginalność i wysoka jakość serwowanych dań oraz obsługi będzie zapewne wyróżniała lokal. Patrząc na temat od strony informacji w Internecie, warto również wypowiadać się na różnego rodzaju topowych blogach, udzielać wywiadów w popularnych, branżowych portalach internetowych czy tworzyć cykliczne filmy, poradniki na Youtube. Jeżeli połączy się te wszystkie akcje z profesjonalną stroną internetową restauracji, wtedy wizerunek firmy staje się bardziej pełny. Nie warto oszczędzać na jakości.

  Reply
 • My kręciliśmy spot reklamowy z Orchidea Group. Poprowadzili całą ekipę zdecydowaną ręką, tak że tworzenie spotu przebiegło sprawnie, a przy tym udało nam się stworzyć video jedynie w swoim rodzaju. Przy niskich kosztach zdobyliśmy łatwo zainteresowanie nowych klientów. . Przeczytaj więcej na: https://sprawnymarketing.pl/marketing-restauracji/

  Reply
 • Świetnie, że ktoś pokazuje restauratorom, jak pomóc sobie w osiągnięciu sukcesu właśnie poprzez reklamę. Oby teraz restauratorzy zaczęli korzystać z tego typu porad :-).

  Reply
 • Zwłaszcza jeżeli prowadzi się jednoosobową firmę lub jest się twarzą reprezentowanej przez siebie marki, trzeba pamiętać o tym, że trzeba zadbać o swój wizerunek. Według firmy, która świadczy nam usługi najważniejsza jest szczerość i naturalność, oczywiście trzeba szybko odpowiadać na pytania i być do dyspozycji stale. U nas w gastro to jest najważniejsze. Na szczęście Orchidea Group – agencja kreatywna, która odpowiada za naszą promocję, na bieżąco pomaga nam tworzyć spoty reklamowe z wydarzeń i codziennego życia knajpy 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *