Kody QR w gastronomii – jak możesz je wykorzystać?

Chcesz wprowadzić do swojego lokalu samoobsługę i umożliwić gościom samodzielne składanie zamówień, ale wolisz uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów? Zobacz, jak wykorzystać kody QR w gastronomii!

Czym są kody QR?

Kody QR (ang. quick response) to kody kreskowe, które po zeskanowaniu telefonem odsyłają do wybranych przez nas stron w internecie. Jest to duża oszczędność czasu, gdyż nie trzeba wpisywać pełnych adresów stron, a jednocześnie jest to jeden z najmniej kosztownych sposobów interakcji z gośćmi lokalu.

Przeglądanie menu online

Kody QR mogą pomóc wprowadzić do Twojego lokalu elektroniczne menu. Wystarczy wygenerować kod i umieścić go w lokalu, np. na ladzie i przy stolikach! Koniecznie zamieść obok informację, że kod odsyła do strony z zamówieniami i wystarczy go zeskanować telefonem, by przejść do menu online. Goście mogą natychmiast zacząć przeglądać zdjęcia potraw i ich opisy zamiast czekać na kelnera, który poda im kartę.

New call-to-action

Samoobsługa

Kody QR to również sposób na wygodne składanie zamówień! Twoi goście nie muszą stać w kolejce przed kasą czy czekać na obsługę. Wystarczy, że samodzielnie złożą zamówienie za pomocą telefonu, a ich zamówienie od razu wpadnie w kolejkę w systemie POS. W przypadku zamawiania w lokalu przez kanał online praca kelnera ogranicza się niejednokrotnie do samego podania zamówienia do stolika. 

Szybkie i wygodne płatności

Obecnie rozwój bankowości sprawił, że kody QR wykorzystuje się także do dokonywania szybkich płatności. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu skanera kodów z aplikacją mobilną banku. Oznacza to, że klienci mogą zeskanować kod swoim telefonem, co spowoduje wyświetlenie się na ekranie wszystkich zapisanych w nim danych, typu: nazwa sprzedawcy, adres czy numer konta. Sfinalizowanie transakcji nastąpi od razu po akceptacji w aplikacji. Taki szybki przelew znacznie przyspieszy cały proces składania zamówienia.

Marketing

Ostatnie praktyczne wykorzystanie kodów QR w gastronomii to marketing. Możesz bowiem umieścić je w różnych miejscach w Twoim lokalu: na wydrukowanych plakatach i ulotkach czy też na stolikach. Kody mogą odsyłać do Twojej strony internetowej lub mediów społecznościowych, dzięki czemu klient ma szansę dowiedzieć się więcej o Twojej restauracji, menu i promocjach. Dodatkowo, element zaskoczenia sprawi, że Twoi goście i obserwatorzy będą skanować, co znajduje się po drugiej stronie kodu. Jeśli Twoja gastronomia znajduje się w miejscu, w którym codziennie pojawia się dużo przechodniów, warto umieścić kod QR na drzwiach restauracji, by od razu mogli dowiedzieć się więcej.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *