Wirtualna restauracja – nowy pomysł na gastronomię?

Zastanawiasz się jaki typ lokalu gastronomicznego zyskuje ostatnio popularność? Jakie restauracje radzą sobie najlepiej, nawet w trudnych warunkach? Odpowiedź jest jedna – restauracja wirtualna.

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało czym jest wirtualna restauracja, jednak rozwój rynku delivery i pandemia upowszechniły ten format biznesu gastronomicznego. Cloud kitchen, dark kitchen, shadow kitchen, ghost kitchen… wirtualna restauracja kryje się pod wieloma nazwami. W większości opierają się one na słownie “kitchen”, ponieważ w tym formacie gastronomicznym wynajmuje się tylko kuchnię do przygotowywania dań. Jedzenie jest sprzedawane przez internet i zazwyczaj wyłącznie na dowóz.

Wirtualna restauracja nie posiada pomieszczenia dla gości, którzy chcieliby zjeść na miejscu. Często klienci nie wiedzą nawet, gdzie dokładnie mieści się kuchnia, w której przyrządzono ich zamówienie. Znają tylko kanał sprzedaży online, z którego mogą zamówić.

W trudnej sytuacji rynkowej wirtualna restauracja to jedno z najlepszych wyjść dla osób, które planują otworzyć lokal gastronomiczny. Trend na jedzenie na dowóz długo nie przeminie, a dodatkowym plusem są niższe koszty prowadzenia lokalu w porównaniu do tradycyjnej restauracji. 

Sprawdź szczegóły

Porady przed otwarciem dark kitchen

Przed otwarciem lokalu w formacie dark kitchen, zadbaj o kluczowe kwestie, od których uzależnione jest powodzenie tego typu restauracji:

  1. Sprawny i opłacalny system do zamówień online – daj klientom wygodne narzędzie do zamówień online, które jest łatwo dostępne. To bardzo ważna kwestia, bo na systemie do zamówień opiera się cała sprzedaż w przypadku wirtualnej restauracji. Możesz korzystać z usług kilku agregatów restauracji i uruchomić swój własny sklep, np. za pomocą Virtual Menu. Na początku zamówienie z każdej platformy jest ważne, a dodatkowo zapewnia nowych klientów i zwiększa rozpoznawalność. Z czasem możesz ograniczyć się do najbardziej opłacalnych kanałów online. 
  2. Profesjonalny system POS – w tym koncepcie liczy się maksymalna efektywność załogi. Godziny szczytu potrafią przynieść zalew zamówień, a od czasu ich realizacji zależy zaufanie i zadowolenie klientów. Wówczas każda sekunda ma znaczenie, dlatego nie obejdziesz się bez profesjonalnego oprogramowania dla restauracji. POSbistro pozwala usprawnić odbieranie zamówień, realizację i przekazywanie kurierowi, a także zarządzanie magazynem. Wypróbuj nasze darmowe demo TUTAJ 
  3. Odpowiednia reklama w sieci – to podstawa. Bez niej nikt nie dowie się o możliwości złożenia zamówienia w Twoim lokalu.

Wirtualne restauracje to obecnie jeden z najbardziej opłacalnych pomysłów na gastronomię – poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety prowadzenia tego typu lokali.

Niskie koszty stałe

Wirtualna restauracja opiera się wyłącznie na miejscu przygotowywania posiłków, ewentualnie magazynowania produktów, dlatego powierzchnia wynajmowanego lokalu jest znacznie mniejsza w przypadku restauracji z obszerną salą konsumpcyjną. Oprócz niższego czynszu można liczyć na mniejsze zużycie mediów. Liczba pracowników ogranicza się do osób związanych z przygotowaniem posiłków, przyjmowaniem zamówień i przekazywaniem ich kurierowi. Wszystkie te czynniki wpływają na niższe koszty stałe.

Mniejsze wymagania co do lokalu

Zastanawiając się nad wyborem lokalu pod wirtualną restaurację, można odpuścić sobie takie czynniki jak nowocześnie urządzony lokal, dogodna lokalizacja dla klientów, reprezentacyjna okolica, miejsca parkingowe dla odwiedzających itd. Najważniejsza w tym przypadku jest dobrze wyposażona kuchnia i wygodna przestrzeń do pracy i odpowiednia lokalizacja pod względem realizacji zamówień na dowóz. Z tych powodów łatwiej znaleźć lokal na wirtualną restaurację, ponieważ nie musi oczarowywać gości swoim wyglądem. Ma być funkcjonalny!

New call-to-action

Multibrand, czyli większe zyski

Nic nie powstrzymuje wirtualnych restauracji przed obsługiwaniem kilku marek gastronomicznych jednocześnie. Dark kitchen to format idealny pod franczyzy. Dzięki realizowaniu zamówień pod szyldem kilku konceptów można zmaksymalizować zyski z lokalu i na tej samej przestrzeni wygenerować nawet drugi obrót! Jeśli posiadasz wolne moce przerobowe i dobrze zorganizowaną kuchnię, możesz zacząć przygotowywać posiłki dla kilku marek. Pamiętaj jednak o tym, by szefowie kuchni, którzy u ciebie pracują potrafili przygotować każde danie, jakie wychodzi z Twojego lokalu. 

Jeśli szukasz sposobów na to jak usprawnić sprzedaż jedzenia w dowozie i ułatwić pracę kierowcy – przeczytaj naszą Checklistę Dowozy.  Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz, a my wyślemy Ci ją za darmo na maila.


Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *