Kura Warzyw – jak poznańsko-warszawska sieć stawia czoła pandemii

Słyszeliście o Kurze Warzyw? To poznańsko-warszawska sieć lokali, która wzniosła danie kebab na wyższy poziom! Za ich sukcesem stoją nie tylko wysokiej jakości składniki i wyjątkowe połączenia smakowe. Na uwagę zasługuje również podejście do klienta i chęć ciągłego rozwoju w ramach prowadzonego biznesu.

Współzałożyciel Kury Warzyw, Filip Karkosz opowiedział nam jakie działania pomogły lokalom przetrwać czas wiosennego lockdownu i na czym sieć skupia się teraz, w czasie ponownego zamknięcia gastronomii. Wywiad z Panem Filipem okazał się kopalnią wiedzy na temat prowadzenia własnego biznesu gastronomicznego i stałego udoskonalania swojej działalności.

Szybka reakcja na nową sytuację i wyciąganie wniosków

Z perspektywy czasu Pan Filip Karkosz przyznaje, że po ogłoszeniu pierwszego lockdownu  kluczowe okazało szybkie reagowanie na nową rzeczywistość i podejmowanie decyzji. Kurze Warzyw udało się podjąć te właściwe i dobrze przetrwała wiosenny okres, ale najważniejsze było to, że miała odwagę zmienić swój sposób działania i dostosować się do nowych warunków. Właściciele Kury Warzyw pierwsze akcje podjęli już dzień po ogłoszeniu lockdownu w marcu. Ich działania skupiły się wokół 4 głównych kwestii.

Po pierwsze zorganizowali zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl o wdzięcznej nazwie “wyKURAj wirusie | kebap i woda dla bohaterów”. W jej ramach wspierający mogli wykupić zestaw w cenie 20 złotych, który składał się z tortilli Modro Moja i 0,5 litrowej butelkę wody Krystaliczne Źródło (pomocy w akcji udzieliła firma PepsiCo). Dania były przygotowywane i dostarczane przez pracowników Kury Warzyw do poznańskich i warszawskich placówek medycznych, by wspierać bohaterów z pierwszej linii walki z koronawirusem. Akcja ruszyła już dzień po ogłoszeniu lockdownu, więc była jedną z pierwszych inicjatyw tego typu! Kura Warzyw codziennie dostarczała posiłki wielu pracownikom medycznym, ale też była w stanie zapewnić zatrudnienie swojej załodze – nikt nie został zwolniony.

Po drugie, Kura Warzyw skupiła się na dowozach i powiększyła grono firm, z którymi realizuje zamówienia online i dowozy. By zachęcić klientów do składania zamówień lokale wprowadziły dodatkową ofertę promocyjną i gratisy w czasie lockdownu. 

Właściciele sieci zauważyli, że niektóre lokalizacje realizują dużo większy obrót od innych. Było to spowodowane ich umiejscowieniem i tym, że pandemia wpłynęła na zmianę zachowań klientów. Ludzie zaczęli pracować zdalnie, a w czasie obostrzeń dotyczących wychodzenia na zewnątrz unikali centrów miast i miejsc typowo turystycznych. Zabrakło również studentów i osób, które spędzały wieczory na mieście. Centra i biurowce opustoszały, natomiast lokalizacje umiejscowione blisko osiedli mieszkalnych radziły sobie dużo lepiej. 

Ponadto w dzielnicach skupionych wokół centrum konkurencja jest najsilniejsza – zarówno jeśli chodzi o ilość lokali gastronomicznych, jak i ofertę agregatów dowożących jedzenie. Właściciele przeanalizowali te obserwacje i doszli do wniosku, że wykorzystają tę wiedzę zmieniając miejsce parkowania ich poznańskiego foodtrucka. Tym sposobem Kura Warzyw pojawiła się w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego i stała się bardzo popularnym punktem gastronomicznym w tej okolicy. Osoby, przebywające w domach i pracujące zdalnie mogły w szybki sposób zaopatrzyć się w smaczny obiad. Jak mówi pan Filip:

Okazuje się, że dywersyfikacja umiejscowienia lokali jest bardzo ważna. Mniejsze społeczności mogą napędzać dużą liczbę zamówień.

Kolejnym, tym razem długookresowym działaniem, którego podjęła się Kura Warzyw jest optymalizacja modelu biznesowego. Od marca sieć pracuje nad zweryfikowaniem swojego sposobu działania, nową strukturą organizacyjną i ulepszeniem procesów w lokalach. Z tego powodu w Kurze Warzyw zostało wdrożone profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii POSbistro, które umożliwia m.in. kontrolę stanów magazynowych i dostaw, analizę kosztów oraz tworzenie spersonalizowanych raportów. W planach jest również stworzenie dedykowanej aplikacji mobilnej, przez którą klienci będą mogli zamawiać dania, płacić online, a jednocześnie korzystać z programu lojalnościowego. 

Skuteczne przeprowadzenie procesu zmian nie byłoby możliwe bez skorzystania z wiedzy ekspertów, którzy doświadczenie w branży gastronomicznej zdobywali przez lata. Kura Warzyw podjęła współpracę z Krzysztofem Kalicińskim, konsultantem i wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego, byłym dyrektorem operacyjnym Green Caffè Nero, który był współodpowiedzialny za sukces rynkowy sieci kawiarni. 

Zdjęcie z jednego ze szkoleń z Krzysztofem Kalicińskim

Kebab Master, czyli mistrz kebabu

Całkowite przeorganizowanie Kury Warzyw ma na celu stworzenie nowego, lepszego wrażenia gastronomicznego. Zdaniem Pana Filipa, zmiany te mają wpłynąć na jeszcze lepsze postrzeganie marki przez klientów sieci. Kura Warzyw chce niejako odczarować stereotypowy wizerunek kebaba, zastąpić go skojarzeniami z wysokiej jakości składnikami, powtarzalnym smakiem i wyjątkową, spontaniczną atmosferą w lokalu. W planach jest dopracowanie menu, wnętrza, ale również nacisk na właściwą obsługę gości. 

Właściciele zdają sobie sprawę, jak ważni są pracownicy gastronomii, w końcu to oni stanowią wizytówkę miejsca, w którym pracują. Dlatego Kura Warzyw chce stworzyć miejsce przyjazne dla swojego zespołu i nie waha się inwestować w swoich pracowników. Z tym wiąże się specjalna ścieżka kariery, która jest w trakcie opracowywania. Pracownicy przechodzą przez kolejne szczeble wtajemniczenia w zawód, a są nimi: przyuczenie, praca pod okiem bardziej zaawansowanych kolegów, udział w szkoleniach, egzaminy, sprawdzanie jak radzą sobie z klientem. Zaliczenie każdego kolejnego etapu wiąże się z nowym tytułem lub zmianą stanowiska. Docelowo osoba na najwyższym poziomie będzie mogła określić się mianem Kebab Mastera. Na wzór Sushi Mastera czy baristy, Kebab Master to osoba specjalizująca się w przygotowaniu dania, ale też w zdolnościach managerskich, organizacyjnych, ale przede wszystkim wyróżnia się umiejętnością obsługi klienta na najwyższym poziomie. 

Pracownik musi zrozumieć, że gość to najważniejsza osoba w gastronomii i to ona pozwala jej funkcjonować i zarabiać na siebie.

Celem ścieżki kariery jest oferowanie pracownikom miejsca, w którym mogą się rozwijać, dążyć do coraz lepszych wyników, piąć się po szczeblach kariery i być dumni z pracy, jaką wykonują. Oprócz korzyści finansowych pracownicy zyskują też pozafinansowe, uniwersalne korzyści. Pozyskane umiejętności, udział w profesjonalnych szkoleniach i kultura organizacyjna mogą zaowocować w przyszłości i to nie tylko w branży gastronomicznej, ale również na innych stanowiskach pracy, w których znaczenie mają kontakty międzyludzkie, umiejętności miękkie czy zdolności managerskie. 

Media społecznościowe – istotne narzędzie reklamowe


 

Pan Filip przyznaje, że marketing internetowy jest bardzo istotny i znacząco przyczynia się do budowania świadomości marki wśród klientów. Dlatego w czasie pandemii Kura Warzyw zwiększyła wydatki na marketing i kładła nacisk na bieżącą komunikację poprzez swoje profile i informowanie fanów, co u niej słychać. Za pomocą social mediów przypominała, że ciągle funkcjonuje, jak wygląda menu i jak można złożyć zamówienie.

Sieć bardzo dba o odpowiadanie na każdą wiadomość, opinię czy komentarz w mediach społecznościowych. Tym samym chce pokazać zaangażowanie swoim klientom i być z nimi zawsze na bieżąco.

Jesienny lockdown – jakie działania podejmuje teraz Kura Warzyw?

Po ogłoszeniu drugiego lockdownu Kura Warzyw skupiła się na dowozach i nawiązała współpracę z kolejnymi dostawcami. By zachęcić klientów do składania zamówień dania na dowóz są obejmowane ciekawymi promocjami i rabatami. Specjalne oferty obowiązują w każdym tygodniu i dotyczą wszystkich pięciu lokalizacji. 

Ponadto Kura Warzyw kończy prace nad własną stroną internetową, przez którą będzie można składać zamówienia. W planach jest również uruchomienie swojej aplikacji do zamówień. W ciągu kilku następnych dni nowe kanały sprzedaży powinny już zacząć działać. 

Na drugim planie nadal trwa zintensyfikowany proces wprowadzania zmian. Nowe menu, sposób podawania dań, wprowadzenie kolejnych dań i pozycji do oferty są bardzo czasochłonne,  a Kura Warzyw chce być przygotowana perfekcyjnie do nowego otwarcia lokali w nowej formule, które planuje na pierwszy kwartał  2021 roku. 

Jak pandemia zmieniła sposób prowadzenia działalności w Kurze Warzyw?

Pandemia spowodowała zmniejszenie się liczby gości odwiedzających lokale. Kura Warzyw radziła sobie z tym m.in. poprzez promowanie dowozów, stworzenie zbiórki dla pracowników medycznych czy usprawnienie pracy w lokalu. Ale nie tylko. 

Celem obsługi stało się zwiększenie średniego rachunku, który mógł zniwelować braki spowodowane mniejszą ilością klientów. W tym celu menu zostało przearanżowane i powstały zestawy oraz powiększone wersje, które wpłynęły na wyższe kwoty na rachunkach. Zmienił się również sposób oferowania napojów. 

Zdaniem współwłaściciela dowozy to nadal istotna część przychodów i ta tendencja będzie się utrzymywać. Ale najważniejszą kwestią, którą należy się kierować jest satysfakcja klienta. Wszystkie działania, które składają się na zwiększenie zadowolenia klienta są szalenie ważne. Zatem należy dążyć do powtarzalnej, wysokiej jakości produktów. Ma być smacznie, przyjemnie i miło. Natomiast w przypadku błędu, niezadowolenia trzeba dążyć do wyjaśnienia sytuacji. To sprawi, że ludzie będą częściej wracać i chętniej zostawiać wyższe rachunki. 

Kura Warzyw jest świetnym przykładem na to, że w gastronomii, oprócz pasji, przydaje się również spojrzenie biznesowe, które pozwala uczynić pracę bardziej przejrzystą i efektywną. 

Zdaniem Pana Filipa Karkosza:

Pasja jest kluczowa, żeby stworzyć ciekawy koncept gastronomiczny, ale ale do rozwoju konieczna jest profesjonalizacja i budowanie odpowiedniej struktury organizacyjnej.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *