The World’s 50 Best Restaurants – kto zwyciężył w tym roku?

Znamy laureatów tegorocznego rankingu najlepszych restauracji na świecie, publikowanego przez magazyn kulinarny “Restaurant”! Kto zajął pierwsze miejsce? Czy wśród zwycięzców znalazły się polskie restauracje?

Zwycięzca - Ell Celler de Can Roca
Ell Celler de Can Roca

The World’s 50 Best Restaurants to ranking przygotowywany przez brytyjski magazyn kulinarny “Restaurant” raz w roku już od 13 lat. Zwycięzcy wybierani są w wyniku głosowania World’s 50 Best Restaurants Academy.

[banner id=”5424″]

Kto zasiada w komisji?

World’s 50 Best Restaurants Academy to grupa 800 liderów branży gastronomicznej. Należą do niej autorzy wybitnych książek kulinarnych, najlepsi kucharze i krytycy kulinarni znani na całym świecie. Szeregi Akademii zasilają również szefowie kuchni i gastronimicy. Akademia podzielona jest na 27 regionów a każdy region ocenia 31 jurorów.

Ell Celler de Can Roca
Ell Celler de Can Roca

Otrzymanie wyróżnienia w rankingu The World’s 50 Best Restaurants to nie lada prestiż, gdyż obecnie konkurs ten wyznacza trendy i standardy gastronomiczne na całym świecie. Do tego stopnia, że na stolik w restauracjach znajdujących się w pierwszej dziesiątce, trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Na liście zwycięzców dominują restauracje z Europy, ale z roku na rok przybywa też lokali z innych rejonów świata np. Japonii, Brazylii, Tajlandii czy Stanów Zjednoczonych. Niestety w tegorocznym rankingu w nie znalazła się żadna restauracja z Polski.

Kto był numerem jeden?

Pierwsze miejsce zajęła restauracja El Celler de Can Roca z Girony w Hiszpanii. Co w niej takiego wyjątkowego?

Restaurację prowadzą trzej bracia Roca: Joana (head chef), Jordiego (pastry chef) i Josepa (sommelier chef). Miejsce zostało założone 25 lat temu i jego specjałem są dania nowoczesnej kuchni hiszpańskiej określane przez właścicieli jako free style (po naszemu “kuchnia eksperymentalna).

Zwycięzca - Ell Celler de Can Roca
Ell Celler de Can Roca

Wszystkie dania w menu są przygotowywane ze świeżych, katalońskich składników. Kążdy kto po raz pierwszy odwiedza Ell Celler de Can Roca potwierdza, że już od progu można poczuć rodzinną, ciepłą atmosferę. To za sprawą przemyślanej aranżacji wnętrz – budynek bowiem zbudowany jest z kamienia, posiada charakterystyczne okna a na podłodze rozłożone są miękkie dywany, na których stoją stoły i krzesła.

Ell Celler de Can Roca doceniają nie tylko członkowie Akademii, ale również zwykli turyści. Odzwierciedlają to pozytywne noty na Tripadvisorze, oraz nagroda "Travellers Choice", którą restauracja otrzymała w 2014 roku. Co więcej, lokal ten jest numerem 1 wśród 399 restauracji w lokalizacji Girona.

Ell Celler de Can Roca
Ell Celler de Can Roca

W portalu turystycznym Tripadvisor czytamy:

Byłem tam dwa razy. Menu jest niesamowitą podróż przez zmysły, po prostu najlepsze jedzenie, które można sobie wyobrazić – komentuje turysta z Holandii

Wybraliśmy się na wakacje do Girona specjalnie więc mogliśmy odwiedzić tę restaurację. I nie byliśmy rozczarowani. Wzięliśmy dzieci i im też się podobało. Restauracja była fantastyczna. menu plus wina – nigdy nie zapomnimy naszego posiłku. To stało się częścią historii naszej rodziny – dodaje turysta z Wielkiej Brytanii.

Ell Celler de Can Roca
Ell Celler de Can Roca

Ile trzeba mieć w portfelu, żeby udać się do Ell Celler de Can Roca?

Za kolację w Ell Celler de Can Roca zapłacimy od 150 euro w górę – czyli od około 621 zł. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy skosztować win, które właściciele specjalnie dobierają do zamówionych dań, to musimy dopłacić kolejne 90 euro.

Całą listę zwycięzców rankingu The World’s 50 Best Restaurants znajdziecie na stronie: http://www.theworlds50best.com/list/1-50-winners

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://pl.tripadvisor.com/, http://www.theworlds50best.com, http://cellercanroca.com/http://www.e-restauracja.com/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *