Czy Food Truck to opłacalny biznes?

Food Truck to gastronomiczny punkt obsługi, który przybył do nas prosto z Ameryki. Moda na ciężarówki z jedzeniem pojawiła się w Polsce z początkiem 2013 roku. Food trucki serwują proste dania takie jak hod dogi, hamburgery, szaszłyki czy naleśniki. Do sprzedaży wybierają miejsca najbardziej uczęszczane przez ludzi.

Jakie koszty musimy ponieść chcąc wyposażyć Food Truck?

Właściciele Food Trucków muszą posiadać pozwolenie od Sanepidu na prowadzenie ruchomego punktu gastronomicznego i zapłacić za dzierżawę miejsca postojowego (ok. 1000 zł/miesiąc).

Koszt samego samochodu, jak również ogólnego wyposażenia i specjalistycznego sprzętu gastronomicznego wynosi około 33 000 zł. To opłata jednorazowa.

Trzeba wziąć pod uwagę również koszty stałe, takie jak opłaty za postój, paliwo, czy zaopatrzenie. To koszty w granicach 3 000 zł/miesiąc).

Pobierz arkusz P&L

Ile można zarobić na food trucku?

Najlepszym okresem dla Food Trucków jest wiosna i lato. To właśnie w tych miesiącach właściciele obwoźnych punktów gastronomicznych zarabiają ok. 5 500 zł/miesiąc, według estymacji przeprowadzonych przez portal Biznesomania.pl. Od października do kwietnia sytuacja się zmienia, bo miesięczne zyski Food Trucków sięgają już tylko ok. 3 500 złotych. Zgodnie z tymi szacunkami w gorszych miesiącach, właścicielom zostaje miesięcznie tylko 500 zł/miesiąc, więc można powiedzieć, że ciężarówki z jedzeniem są bardzo nieopłacalnym biznesem.

Innego zdania jest Rafał Fuss, właściciel food trucka Beef’n’roll. Pan Rafał karmi głównie hipsterów, którzy za jedzenie w nowoczesnym punkcie gastronomicznym są w stanie zapłacić nieco więcej. W Beef’n’roll hamburgery kosztują od 17 do 25 zł, a przy minimalnej sprzedaży Pan Rafał notuje przychód ok. 60 000 zł/miesiąc. Koszty stałe utrzymania tego Food Trucku wahają się w granicy 20 000 zł/miesiąc, więc Pan Rafał średnio zarabia 40 000 zł/miesiąc. Jest on przykładem osoby, która zarabia na „jedzeniu z ciężarówki” całkiem niezłe pieniądze.

Wnioski

  1. Według Krzysztofa Stelmacha, założyciela stowarzyszenia foodtrucking.pl, na Food Trucku miesięcznie można zarobić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od dobrego pomysłu na jedzenie, oraz lokalizację naszego punktu.
  2. Jeśli decydujesz się na prowadzenie Food Trucku zapomnij o stałych godzinach pracy, zrezygnuj z czasu wolnego i weekendów.
  3. Pomyśl, gdzie miałbyś najlepszą sprzedaż. W Ameryce obok każdego z supermarketów można spotkać kilka Food Trucków. W Polsce niewiele osób o tym pamięta.
  4. W małych miasteczkach najlepszym miejscem na Food Truck są okolice kościoła.
  5. Stawiaj na produkty dobrej jakości. Tylko wtedy możesz liczyć na promocję przez polecenia gości, czyli tzw. pocztę pantoflową.
  6. Śledź imprezy okazjonalne takie jak festyny, zloty motocyklistów czy zloty Food Trucków. To tam najwięcej uda Ci się zarobić.

Autorka: Agnieszka Śliwińska

Ebook_POSbistro_Food_Truck

6 thoughts on “Czy Food Truck to opłacalny biznes?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *