Restauratorze! Liczba wegetarian ciągle rośnie…

Obecnie wegetarianie stanowią już 7% światowej populacji i liczba ta z roku na rok dynamicznie rośnie. To ważna informacja dla właścicieli lokali gastronomicznych, bo prędzej czy później będą zmuszeni otworzyć się na potrzeby klientów, którzy nie jedzą mięsa. Jak sytuacja wegetarian wygląda w Polsce, a jak kształtuje się na świecie?

Wegetarianizm w Polsce

Według CBOS wegetarianie stanowią już 3% polskiego społeczeństwa (dla porównania, w 2010 roku stanowili zaledwie 1%). Większość z nich to kobiety – niejedzenie mięsa deklaruje aż 9% Polek. Choć liczba wegetarian sukcesywnie rośnie, to aż 41% Polaków ciągle uważa, że wegetarianizm jest bardzo niezdrowy.

Mimo, że tak wielu z nas jest przeciw eliminacji mięsa z diety, to i tak z roku na rok jemy go mniej. 9% Polaków kupuje mięso kilka razy w miesiącu (w 2010 7%). 57% z nas nie je mięsa codziennie, a jedynie kilka razy w tygodniu.

Reasumując, spożycie mięsa w Polsce wynosi 67,5 kg na głowę (w 2010 wynosiło 73,7 kg).

New call-to-action

Wegetarianizm na świecie

Na chwilę obecną, na świecie jest już blisko 420 milionów wegetarian (ok 7% populacji). Z badań wynika, że 94% światowych wegetarian stanowią mieszkańcy Azji.

Najwięcej wegetarian żyje w Indiach i niejedzenie mięsa ma tam podłoże religijne. Wegetarianie stanowią tam 40% populacji. Wegetarianizm jest również popularny w Finlandii, gdzie co piąta kobieta powyżej 25 roku życia nie je mięsa.

Najmniej wegetarian występuje w Wietnamie, Malezji i Tajlandii.

W Europie żyje ok 9 milionów wegetarian a największe ich skupisko znajduje się w Wielkiej Brytanii. Sporo wegetarian mieszka również we Włoszech (10% populacji) i w Niemczech (9%).

Chociaż najwięcej wegetarian mieszka w Azji to właśnie Stany Zjednoczone są rejonem, w którym najszybciej rośnie ich liczba. W 1971 roku 1 na 100 osób deklarowała bycie wegetarianinem, a obecnie już 2,5% mieszkańców USA nie je mięsa. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych najczęściej rezygnowali z jedzenia mięsa z powodów zdrowotnych (32%), inni bali się obecności w mięsie antybiotyków i niebezpiecznych chemikaliów (15%).

Huffington Post prognozuje, że do 2050 roku wegetarianizm w USA stanie się powszechny.

Skąd taki wynik?

Naukowcy przekonują, że na wzrost liczby wegetarian wpływa w dużej mierze zwiększony dostęp do informacji. Ludzie co raz częściej szukają informacji na temat hodowli i ubojni zwierząt. Łatwiej dostępne są również zamienniki mięsa – można je kupić zarówno w sklepach, jak i internecie.

Dietę bezmięsną propagują różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia i serwisy internetowe. Modne i szeroko dostępne stają się również przepisy na dania wegańskie i wegetariańskie a w sklepach można kupić czasopisma kierowane dla wegetarian.

Przypominamy, że już niedługo, bo 1 października odbywa się Światowy Dzień Wegetarianizmu, ang. World Vegetarian Day– ustanowiony 22 listopada 1977 przez Międzynarodową Unię Wegetariańską (ang. International Vegetarian Union, IVU).

Agnieszka Śliwińska / www.posbistro.com

Źródło: Badania przeprowadzone przez Homi Homini na zlecenie firmy LightBox, CBOS.

Sprawdź szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *