Lojalny klient sieci gastronomicznej – jak go pozyskać?

Klient, który chętnie wraca to najlepsze, co może przytrafić się lokalowi gastronomicznemu. Dzięki takim osobom można liczyć na regularną sprzedaż i stałe przychody. Jednak jak sprawić, by ludzie odwiedzali ponownie nasz lokal? Jak wpłynąć na ich decyzje i czy sieciom gastronomicznym łatwiej jest pozyskać lojalnego klienta?

Na początku zastanówmy się, co sprawia, że dany klient wybiera ten sam lokal lub sieć? Czynników jest wiele, ale wszystkie opierają się na odczuwaniu większych korzyści niż u konkurencji i na dopasowaniu do potrzeb klienta. Na decyzje zakupowe można wpływać poprzez: oferowanie zniżek, kart klienta, gratisów. Duże znaczenie ma również dobra lokalizacja, wygoda, utrzymywanie wysokiej jakości dań lub wytworzenie przywiązania do marki, dzięki sprawnie działającym profilom lokalu na Facebooku i Instagramie. Poniżej omawiamy kluczowe elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na lojalność klientów.

New call-to-action

1. Daj się poznać i przypominaj o sobie

Obecnie największym źródłem informacji i kanałem sprzedaży jest internet. Dlatego powinieneś dobrze wykorzystać profile społecznościowe do budowania pozytywnego i wartościowego wizerunku swojej sieci. Szukaj tematów i historii z życia lokalu, które będą interesujące i angażujące. Jeśli prowadzisz kilka punktów gastronomicznych, o wiele łatwiej będzie ci dodawać ciekawe i różnorodne treści na profilach. Może warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową przy zmianie menu i przekazać obsługę social mediów jednej, dedykowanej temu zadaniu osobie? Regularne publikowanie postów i aktualnych relacji pozwoli zapisać się w pamięci obserwujących, wzbudzić apetyt na nowości w menu i “skrócić dystans”. Ludzie będą kojarzyć Twoją markę, wiązać z nią pozytywne odczucia i rozpoznawać ją na ulicy.

Pamiętaj, że niezmiernie ważne jest odpowiadanie na wiadomości prywatne i komentarze. Nie zostawiaj pytań czy sugestii bez odpowiedzi. Recenzje czy komentarze na temat lokalu stanowią bardzo ważny wyznacznik tego, jak jest postrzegany lokal. Powinny być dla Ciebie cenną wskazówką – zwrócić uwagę na to, co nie podoba się klientom i co możesz ulepszyć. Fani profilu docenią to, że liczysz się z ich zdaniem i zależy Ci na ich odczuciach. Dobra komunikacja jest bardzo ważna, nie tylko na miejscu, ale również online.

New call-to-action

Prowadząc sieć lokali możesz porównywać ze sobą poszczególne lokalizacje i sprawdzać jak rozwijają się ich profile w mediach. Pomoże ci to znaleźć złoty środek w komunikacji z klientem, a przez to zbudować wizerunek lokalu godnego zaufania. Zadbaj również o możliwość wygodnego składania zamówień online – platforma DirectBistro pozwoli Ci dodawać na profile społecznościowe bezpośredni link do twojego menu na platformie. Będziesz mógł również umieścić interaktywne menu na stronie www lokalu. 

2. Daj klientom coś ekstra

Klienci szukają najatrakcyjniejszych ofert i dodatkowych korzyści. Do zakupu motywuje ich również mechanizm grywalizacji, czyli nagroda za podjęte działania. I tutaj świetnie sprawdza się program lojalnościowy, który nagradza klientów za regularne zamawianie dań w lokalu. Zbieranie punktów i zyskiwanie zniżek lub darmowych produktów daje uczucie wygranej i pozwala kojarzyć pozytywne uczucia z lokalem. 

Obecnie bardzo ważna jest też wygoda, dlatego powstają aplikacje do zbierania pieczątek, które zastępują papierowe kartoniki. Jedną z nich jest Kekemeke, z której można wysyłać powiadomienia do klientów z informacjami o ciekawych promocjach i ofercie. 

Również platforma do zamawiania jedzenia DirectBistro, pozwala tworzyć zbierać punkty lojalnościowe i odbierać nagrody.

New call-to-action

3. Wykorzystaj rozmieszczenie na mapie i utrzymuj wysoką jakość w każdym punkcie

Największe sieci gastronomiczne na świecie cechują się tym, że dążą do zapewnienia we wszystkich punktach tej samej jakości jedzenia i obsługi klienta. To powoduje, że kojarzą się z powtarzalnością, bezpieczeństwem, a każdy lokal budzi takie samo zaufanie. Ludzie odwiedzają je, bo wiedzą co w nich zastaną i że będzie to ta sama jakość, smak i ulubione menu. To wygodny i pewny wybór znanej restauracji powoduje, że chętnie z niej korzystają, gdy nie mają ochoty na eksperymenty. Kontrolowanie punktów znacząco ułatwi ci dostęp do aktualnych danych. Zobacz jakie niesie to korzyści: 5 zalet zarządzania siecią lokali online!

Jako sieć, możesz zadbać o to, żeby poszczególne lokalizacje były rozmieszczone w najpopularniejszych lub najważniejszych miastach czy dzielnicach. To sprawi, że klienci, którzy lubią stołować się u Ciebie, będą mogli wygodnie skorzystać z Twojej oferty i nabijać punkty. Dobra lokalizacja to klucz do sukcesu, podobnie jest przy sieci lokali, która powinna być obecna w kluczowych miejscach na mapie. Przez dostępność oferty i łatwy dostęp do zamówień online umożliwiasz klientom wygodne zamawianie z Twojej sieci. Dlatego skup się na strategicznym rozmieszczeniu punktów i dostawach. Bądź blisko swoich klientów!

Satysfakcja napędza kolejne zakupy i pozytywnie wpływa na lokalizację klientów. Dlatego po pierwsze dbaj o dobrą komunikację i budowanie zaangażowanej grupy skupionej wokół profili Twojej sieci. Twórz wartościowy kontent, który wywołuje pozytywne reakcje. Po drugie, nagradzaj lojalnych klientów, rozdawaj punkty, obejmuj ich szczególnymi promocjami i zniżkami. A po trzecie, bądź tam, gdzie ludzie, którzy chętnie zamówią Twoje dania. Obecnie liczy się wygoda i łatwość składania zamówień – planuj tworzenie nowych lokalizacji w znaczących miejscach i zadbaj o kanał sprzedaży online.

Jeśli interesuje Cię platforma do zamawiania jedzenia, zamawianie przez link na Facebooku, a także możliwość umieszczenia własnego menu na stronie internetowej restauracji, kliknij w poniższy banner i dowiedz się więcej o Virtual Menu.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

2 thoughts on “Lojalny klient sieci gastronomicznej – jak go pozyskać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *