Lista powiatów aktualizowana na bieżąco (09.10) + wytyczne dla gastronomii

Zamieszczamy aktualizowaną na bieżąco listę powiatów podzielonych na czerwone i żółte strefy oraz spis obostrzeń, które obejmują gastronomię.

Aktualna lista powiatów

8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w związku z dużą liczbą nowych zakażeń w całej Polsce prowadza się obostrzenia z żółtych stref, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. W nich pojawią się zaostrzone obostrzenia, obejmujące m.in. gastronomię i godziny otwarcia lokali gastronomicznych.

Od 10 października w strefie czerwonej znajdują się 32 powiaty i 6 miast:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

 

Strefa żółta obejmuje wszystkie pozostałe powiaty Polski. Obowiązuje w nich nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej. Sytuację można śledzić rządowym portalu gov.pl, gdzie została zamieszczona lista powiatów z nowymi zasadami bezpieczeństwa. 

Obostrzenia w poszczególnych strefach

W lokalach gastronomicznych w całej Polsce obowiązuje ograniczenie 1 osoby na 4 m2. 

Ponadto w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00, z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Poniżej załączamy wycinek informacji, podany w dokumencie “Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów”, który można pobrać na stronie gov.pl.

Obostrzenie Obecnie Strefa czerwona Strefa żółta
Gastronomia W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. 1 osoba na 4 mkw  

1 osoba na 4 mkw                                          

Działalność hotelarska Jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów,basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona  w hotelu itp.

Bez zmian Bez zmian
Kluby nocne, dyskoteki Zakaz prowadzenia działalności. Bez zmian Bez zmian
Maski Obowiązek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m;

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;

4) w obiektach handlowych lub usługowych;

5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Wszędzie maski        w przestrzeni publicznej Wszędzie maski        w przestrzeni publicznej
Wesela Do 150 osób. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. 50 osób (z wyjątkiem obsługi) 75 osób  (z wyjątkiem obsługi)

 

11 sierpnia na portalu gov.pl pojawiły się zmiany w dotychczasowych wytycznych dla poszczególnych branży. Poniżej prezentujemy fragment tabeli dostępnej na stronie gov.pl, pokazującej zmiany redakcyjne w wytycznych dla branży gastronomicznej, które zostały wprowadzone 11 sierpnia 2020 roku.

Obejmują one głównie zmniejszenie odległości stolików w restauracji, a także zmniejszenie dystansu osób stojących w kolejce i osób podejrzanych o zakażenie, oczekujących na transport.

 

Lp. Opublikowano dnia Jak było Jak jest
9. 11.08.2020 Utrzymanie 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki). Utrzymanie 1.5-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, poprzez zastosowanie widocznych wskazówek (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki).
10. 11.08.2020 Odległość między blatami stolików (od ich brzegów) powinna wynosić min. 2 m, zaś 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika). Odległość między blatami stolików (od ich brzegów) powinna wynosić min. 1.5 m, zaś 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).
11. 11.08.2020 W przypadku, gdy nie ma możliwości dedykowania pomieszczenia dla osoby podejrzanej o zakażenie, należy wydzielić miejsce, w  którym osoba ta bezpiecznie poczeka na transport w odległości min 2 m od pozostałych osób. W przypadku, gdy nie ma możliwości dedykowania pomieszczenia dla osoby podejrzanej o zakażenie, należy wydzielić miejsce w  którym osoba ta bezpiecznie poczeka na transport w odległości min 1.5 m  od pozostałych osób.

 

New Call-to-action

Jak zapewnić bezpieczeństwo w lokalu?

Choć sytuacja związana z koronawirusem trwa już dość długo, to nie należy bagatelizować wytycznych sanitarnych. Potencjalne zakażenie nie tylko jest niebezpieczne dla życia gości, ale również pracowników, a zgłoszony przypadek może wyłączyć funkcjonowanie lokalu na kilka dni. Pobierz naszą bezpłatną checklistę sanepid i dostosuj swój lokal do obowiązujących wytycznych. Materiał znajdziesz na dole artykułu.

W zapewnieniu bezpieczeństwa gości i pracowników pomogą Ci również:

Mobilny system POS – kelnerzy będą sprawniej odbierać zamówienia z sali i automatycznie przesyłać je na kuchnię. Dzięki temu unikniesz częstego kontaktu między pracownikami na sali a osobami przyrządzającymi posiłek. Terminal mini przyspieszy obsługę gości i wydawanie dań. 

E-menu – pozwól gościom samodzielnie składać zamówienia lub przeglądać menu na tablecie. Odciążysz obsługę i zminimalizujesz kontakt między pracownikami a osobami odwiedzającymi lokal.

Platforma DirectBistro i Virtual Menu– z nią sprawnie uruchomisz kanał sprzedaży online i w prosty sposób odeślesz klientów  ze swoich  social mediów do interaktywnego menu. Natomiast aplikacja na telefon pozwoli gościom przeglądać menu i zamawiać dania, przez zeskanowanie kodu QR przy stoliku. 

Bezdotykowe płatności – każda z przedstawionych powyżej propozycji umożliwia Twoim klientom płacenie bezdotykowo. Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *