Lodziarnia. Co i jak raportować, aby biznes dobrze działał?
„Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać” powiedział kiedyś Peter Drucker, ekspert ds. zarządzania. My również chcemy Was przekonać, że statystyki są ważne na każdym etapie prowadzenia biznesu. Przydają się zarówno na samym początku jak i przy otwieraniu kolejnej lokalizacji, czy na przykład uruchomieniu własnej franczyzy. Swobodny dostęp oraz łatwość generowania raportów statystycznych to jeden z większych plusów posiadania systemu do ewidencji sprzedaży.
Lodziarnie to miejsce, w którym uruchomienie systemu POS często odkładane jest na dalszy plan. Właściciele myślą, że ich biznes jest na tyle mały, że nie potrzebują wspierać się technologiami. Nic bardziej mylnego. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych raportów, które powinny być generowane w każdej lodziarni.
1. Inwentaryzacja smaków lodów
Inwentaryzację możemy wykonać na kilka sposobów. Możemy ją tworzyć w zależności od wielkości i systemu działania lokalu. Jeżeli jest to możliwe i nie wpływa na wydłużenie przyjęcia zamówienia najlepiej jest kontrolować każdy smak osobno. Otrzymamy dzięki temu dokładne raporty, które wykażą nam brak lub nadmiar w konkretnego smaku.
2. Kontrola stanów magazynowych
Inwentaryzacja dotyczy również wszystkich innych produktów które mogą być łatwo policzalne. Wafelki, kubeczki na lody, termosy czy dodatkowe pojemniki, które będą wydawane do poszczególnych pozycji z naszego menu. Zdalny podgląd aktualnego stanu magazynowego to wygodne rozwiązanie m.in. do złożenia zamówienia.
3. Kontrola cen od dostawców
Ceny od dostawców mają swoje większe lub mniejsze wahania. Dobrze jest trzymać rękę na pulsie i nie generować sobie dodatkowych kosztów związanych z podwyżką cen produktów. Podczas uzupełniania magazynu program sam porówna nam cenę w stosunku do poprzednio wprowadzonej faktury.
Dodając nową dostawę mamy możliwość zapisania lub wczytania szablonu do systemu, co pomaga nam zaoszczędzić czas. Szczególnie jeśli, np.: zawsze od jednego dostawcy zakupywane są te same przedmioty lub ta sama grupa przedmiotów. Szablony można tworzyć wg. rodzaju asortymentu.
Autorka tekstu: Alina Skowera – specjalista ds. Klientów Kluczowych POSbistro
Chcesz porozmawiać z Aliną? Zarezerwuj termin spotkania online w jej kalendarzu – ZOBACZ KALENDARZ
Chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu lodziarni? Pobierz darmowy poradnik „Jak otworzyć lodziarnię rzemieślniczą” Dostępny za darmo!
Pingback:Lodziarnia – czyli jak otworzyć sezonowy biznes? - Mobilne oprogramowanie sprzedażowe
Pingback:System POS dla lodziarni - funkcje, które pomogą Ci prowadzić dobrze zorganizowany biznes - Mobilne oprogramowanie sprzedażowe