Jutro nie liczymy kalorii – ma być słodko i tłusto!

W tym roku Tłusty Czwartek wypada 20 lutego i zwiastuje początek ostatniego tygodnia przed wielkim postem. Według przesądów, jeśli ktoś nie zje w Tłusty Czwartek pączka, temu przez cały rok towarzyszyć będzie pech. Dlatego, dla własnego szczęścia, w ten jeden dzień nie warto liczyć kalorii… 😉

W Tłusty Czwartek na polskich stołach królują nie tylko pączki, faworki, ale również amerykańskie donuty i hiszpańskie churros. Jest to dzień rozpusty dla każdej osoby gustującej w słodyczach –  cukiernie, piekarnie, kawiarnie i restauracje serwują klientom różnego rodzaju specjały.

Kulinarna historia Tłustego Czwartku

Choć obecnie ten dzień kojarzy nam się z cukierniczymi wyrobami, to dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Charakteryzowały się tym, że w środku nie było słodkiego nadzienia, np. w formie marmolady, a migdał lub orzeszek. Osoba, która trafiła na takiego pączka miała cieszyć się dostatkiem i powodzeniem przez cały rok. 

Wcześniej Tłusty Czwartek obchodzono racząc się tłustymi potrawami, takimi jak różne rodzaje mięs i pijąc np. wino. Czwartek otwierał cały tydzień, podczas którego objadano się różnymi tłustymi potrawami. Pączki również były obecne na stołach, ale nadziewano je… słoniną!  Zwyczaj świętowania w tym okresie pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, gdzie hucznie obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny.

Sprzedaż pączków w gastronomii

Restauratorzy przygotowują się na to słodkie święto, bo wiadomo że wielu klientów będzie wręcz wymagało pączka do swojego zamówienia. Jeśli specjalnie na to święto lokal gastronomiczny dołączył do swojej oferty pączki, warto zaproponować je gościom. Idealnie sprawdzi się w tej roli Moduł rekomendacji dodatkowych produktów POSbistro. Dzięki niemu do dań z karty można dopasować pasujące dodatki, które będą widoczne na tablecie czy smartfonie. Znacząco ułatwia to kelnerom realizowanie sprzedaży sugerowanej – w tym przypadku dołożenie do zamówienia jakiegoś słodkiego dodatku. Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie: Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

Jak to działa w praktyce? Kiedy kelnerzy będą nabijać wybrane pozycje, wyświetli im się okienko z powiadomieniem, aby zaproponowali konkretny produkt. Taki system sprzedaży może przyczynić się do zwiększenia zysków nawet o 30%!

Chcesz poznać więcej funkcji systemu POSbistro? Kliknij w poniższy banner, by poznać nasze rozwiązania dla kawiarni i pobrać bezpłatne demo.

Ebook_POSbistro_Kawiarnia

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *