Jutro nie liczymy kalorii – ma być słodko i tłusto!

W tym roku Tłusty Czwartek wypada 20 lutego i zwiastuje początek ostatniego tygodnia przed wielkim postem. Według przesądów, jeśli ktoś nie zje w Tłusty Czwartek pączka, temu przez cały rok towarzyszyć będzie pech. Dlatego, dla własnego szczęścia, w ten jeden dzień nie warto liczyć kalorii… 😉

W Tłusty Czwartek na polskich stołach królują nie tylko pączki, faworki, ale również amerykańskie donuty i hiszpańskie churros. Jest to dzień rozpusty dla każdej osoby gustującej w słodyczach –  cukiernie, piekarnie, kawiarnie i restauracje serwują klientom różnego rodzaju specjały.

Choć obecnie ten dzień kojarzy nam się z cukierniczymi wyrobami, to dopiero około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Charakteryzowały się tym, że w środku nie było słodkiego nadzienia, np. w formie marmolady, a migdał lub orzeszek. Osoba, która trafiła na takiego pączka miała cieszyć się dostatkiem i powodzeniem przez cały rok. 

Wcześniej Tłusty Czwartek obchodzono racząc się tłustymi potrawami, takimi jak różne rodzaje mięs i pijąc np. wino. Czwartek otwierał cały tydzień, podczas którego objadano się różnymi tłustymi potrawami. Pączki również były obecne na stołach, ale nadziewano je… słoniną!  Zwyczaj świętowania w tym okresie pochodzi jeszcze z czasów pogańskich, gdzie hucznie obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny.

Restauratorzy przygotowują się na to słodkie święto, bo wiadomo że wielu klientów będzie wręcz wymagało pączka do swojego zamówienia. Jeśli specjalnie na to święto lokal gastronomiczny dołączył do swojej oferty pączki, warto zaproponować je gościom. Idealnie sprawdzi się w tej roli Moduł rekomendacji dodatkowych produktów POSbistro. Dzięki niemu do dań z karty można dopasować pasujące dodatki, które będą widoczne na tablecie czy smartfonie. Znacząco ułatwia to kelnerom realizowanie sprzedaży sugerowanej – w tym przypadku dołożenie do zamówienia jakiegoś słodkiego dodatku.

Jak to działa w praktyce? Kiedy kelnerzy będą nabijać wybrane pozycje, wyświetli im się okienko z powiadomieniem, aby zaproponowali konkretny produkt. Taki system sprzedaży może przyczynić się do zwiększenia zysków nawet o 30%!

Zachęcamy do pobrania naszego darmowego ebooka, w którym znajduje się więcej ciekawych rozwiązań, które pozwalają usprawnić gastronomiczny biznes.

Ebook_POSbistro_Kawiarnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *