Jaki jest najlepszy sposób na przyjmowanie zamówień przez kelnerów?

Wystrój restauracji, szykowne menu i dobre ceny – to tylko kilka z czynników wpływających na jakość lokalu. A co w dużej mierze przyczynia się do sukcesu danego miejsca? Fundament restauracji, czyli sprawna obsługa kelnerska.

Powitanie gości w restauracji

Obsługa kelnera zaczyna się od momentu wejścia gościa do restauracji. Klienci wybierają stolik, dostają menu i w odpowiednim momencie kelner przyjmuje zamówienie. Tutaj ważne jest doświadczenie i intuicja oraz przestrzeganie podstawowych zasad obsługi kelnerskiej. Kelner powinien umieć dopasować swoją obsługę do gościa, pomóc mu w doborze potrawy czy alkoholu. Jeśli ktoś jest niezdecydowany, to dyskretnie poradzić mu atrakcyjny zestaw. W tym momencie każdy z nas ma obraz kelnera stojącego nad stolikiem z notatnikiem i długopisem w ręce. Tradycyjny, niezawodny papier to podstawa pracy kelnera. Jednak czy da się ten obraz zmienić?

Pobierz wzory umów

Sposoby przyjmowania zamówień w gastronomii

Ilu kelnerów i szkół, tyle sposobów na pracę. W niektórych lokalach kelnerzy przyjmując zamówienie zapamiętują je, nie wspomagając się kartką papieru. Czasem powtórzą jeszcze raz, aby upewnić się, że goście zamawiali konkretne potrawy. Zapamiętanie kilku potraw i napojów sprawia, że klient czuje się doceniony i profesjonalnie obsłużony. Wadą tego sposobu jest jednak zawodność naszego umysłu, czasem zmęczony czy mający gorszy dzień kelner może pomylić zamówienie. A wtedy klient na pewno nie będzie zadowolony.

Drugą opcją, bardziej tradycyjną, jest kelner przyjmujący zamówienie i zapisujący dania w notatniku na kartce papieru. Wprawna ręka pracownika robi to bardzo szybko, często nawet nie patrząc na notatnik. Sposób niezawodny i praktyczny przy dużych zamówieniach. Kartka nigdy nie zawiedzie, może się jedynie zgubić, albo zostać źle odczytana przez kucharzy.

Dwa, różne sposoby na przyjęcie zamówienia. Pierwszy prezentuje się wręcz idealnie, drugi jest bardziej praktyczny. Jak znaleźć idealne rozwiązanie? W dobie wysoko rozwiniętej technologii to nic trudnego.

Tablet dla kelnera

Kelner XXI wieku wspomaga się technologią i ekranem dotykowym, a dokładniej mobilnym stanowiskiem sprzedaży. To trzecie, najnowsze rozwiązanie. POS na tablecie pozwala na szybkie przyjęcie zamówienia i przekazanie go do kuchni. Komputer pozwala na eliminację błędów, takich jak zły zapis na kartce czy zawodna pamięć człowieka. Kelner wpisuje przy kliencie zamówienie, a kucharze automatycznie otrzymują powiadomienie o złożonej propozycji, co zmniejsza czas realizacji.

Dodatkowo do każdego dania, system proponuje określone dodatki jak choćby rodzaj wina. Tą funkcję szczególne upodobali sobie właściciele restauracji, ponieważ pomaga ona kompleksowo obsłużyć klienta, a tym samym zwiększyć zyski ze sprzedaży. Więcej informacji o rekomendacji dań znajdziesz tutaj: Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

Zamówienie można dowolnie modyfikować, oraz zmieniać kolejność podania dań, a także wpisywać specjalnie uwagi dot. niestandardowych zamówień. POS na tablecie to również bardzo praktyczne rozwiązanie w letnim ogródku. Kelner z tabletem w ręku na początku może wywołać zdziwienie, ale po profesjonalnej obsłudze wzrasta prestiż naszego miejsca. Technologia daje nam możliwość prezentacji dań, nie trzeba już opisywać dokładnego wyglądu i składu, a w dobie kultury obrazu staje się to łatwiejsze w odbiorze. Jedyne, o czym kelner musi pamiętać, to naładowanie urządzenia. I oczywiście o kelnerskiej etykiecie.

Trzy sposoby na obsługę klienta, dwa tradycyjne i jeden nowoczesny. Technologia idzie do przodu, a wraz z nią doskonalą się sposoby przyjmowania gości w restauracji. Mobilność pozwala na efektywniejszą obsługę klienta i zmniejsza możliwość pomyłki. Jeżeli na co dzień używamy komórek i laptopów, to dlaczego w pracy nie można ułatwić sobie życia lekkim tabletem. Na pewno nie zaszkodzi to renomie lokalu, a jedynie może przyczynić się do jej polepszenia.

Autor: Anna Motyka

system gastronomiczny

2 thoughts on “Jaki jest najlepszy sposób na przyjmowanie zamówień przez kelnerów?

  • Fajny wpis, u mnie w restauracji wprowadzili system przywoławczy, bardzo usprawnia pracę na linii kuchnia-kelner 🙂

    Reply
  • Na pewno warto stosować cenne wskazówki, aby ułatwić sobie przyjmowanie zamówień 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *