Jak przygotować ogródek gastronomiczny na kontrolę Sanepidu?

Wielu z nas uwielbia spędzać letnie dni w przytulnych ogródkach gastronomicznych, delektując się pysznym jedzeniem i atmosferą relaksu. Jednak dla właścicieli restauracji i kawiarni, działalność w ogródkach oznacza również odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i przestrzeganie standardów sanitarnych. W tym kontekście kontrola Sanepidu staje się nieodłącznym elementem prowadzenia takiej działalności. Jak przygotować ogródek gastronomiczny na kontrolę Sanepidu i co warto wiedzieć na ten temat?

Co kontroluje Sanepid?

Sanepid, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna, ma za zadanie monitorować i kontrolować miejsca, w których sprzedawane jest jedzenie, w tym również ogródki gastronomiczne. Podczas kontroli inspektorzy Sanepidu zwracają uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Warunki sanitarno-higieniczne

Inspektorzy oceniają czystość i higienę w całym miejscu, włączając w to stoliki, krzesła oraz inne powierzchnie dotykowe. Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych jest kluczowe dla uniknięcia ryzyka zakażenia żywnością. Musisz zatem zawsze pamiętać, by dokładnie sprzątać stoliki na ogródku, po każdym gościu. 

Checklista SANEPID

Higiena personelu

Sanepid sprawdza też, czy personel przestrzega zasad higieny osobistej, włączając w to regularne mycie rąk, noszenie odpowiednich ubrań i nakryć głowy oraz zachowanie ogólnej czystości.

Przechowywanie i obróbka żywności

Kontroli podlega również sposób przechowywania żywności, stosowanie odpowiednich temperatur oraz procedury dotyczące przygotowania i obróbki żywności. Musisz na to szczególnie uważać, jeśli posiadasz w lokalu letniego grilla. Zapoznaj się dokładnie z wytycznymi, jakie produkty mogą przy nim leżeć oraz jakie dania możesz przygotowywać w jego pobliżu. 

Warunki techniczne

Inspektorzy sprawdzają również, czy miejsce spełnia wszystkie wymogi techniczne. Sprawdź dokładnie, czy Twój ogródek spełnia wszystkie wymogi. O wymaganiach prawnych dla ogródków gastronomicznych piszemy tutaj

Pobierz poradnik

Jak przygotować ogródek gastronomiczny na kontrolę Sanepidu?

Przygotowanie ogródka gastronomicznego na kontrolę Sanepidu wymaga zaangażowania personelu oraz dbałości o odpowiednie standardy higieny i sanitarnych. Kilka kluczowych kroków, które warto podjąć przed kontrolą to:

  • regularne sprzątanie i dezynfekcja całego miejsca, włączając w to stoliki i krzesła,
  • upewnienie się, że personel przestrzega wszystkich zasad higieny osobistej,
  • upewnienie się, że żywność jest przechowywana w odpowiednich warunkach temperaturowych oraz z zachowaniem zasad higieny,
  • przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów i dokumentacji związanej z działalnością gastronomiczną, w tym pozwoleń sanitarno-epidemiologicznych. 

Przygotowanie ogródka gastronomicznego na kontrolę Sanepidu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia Twoich gości. Dbałość o czystość, higienę oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów pomaga minimalizować ryzyko naruszeń i zapewnia pozytywne wrażenia klientom. 

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *