NIP na paragonie a wystawienie faktury

Ministerstwo Finansów przewidziało kolejne zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Tym razem chodzi o przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów. To kolejne działanie mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.

Wystawianie faktury do paragonu – zmiany od 2020

Sprzedaż podmiotom, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej co do zasady powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. Natomiast przy transakcji B2B, sprzedawca jest obowiązany wystawić fakturę sprzedaży. Jeśli jednak wcześniej wystawiono paragon, a sprzedawca nie wiedział, że nabywcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ustawodawca przewidział możliwość wystawienia faktury do paragonu. Jak czytamy na stronie poradnikprzedsiebiorcy.pl:

“Zgodnie z art. 106 i ust. 6 ustawy o VAT podatnik ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu na żądanie klienta w terminie:

  • do 15. dnia kolejnego miesiąca – jeżeli żądanie ma miejsce przed upływem końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty,
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.”

Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy klient poprosi o wystawienie FV po upływie 3 miesięcy do końca miesiąca, w którym miała miejsce dostawa towaru, wykonanie usługi lub otrzymanie całości lub części zapłaty. Wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktury do paragonu.

Obowiązkowy NIP na paragonie

Wraz z nadejściem nowego roku, na paragonie, na podstawie którego ma zostać wystawiona faktura, musi znajdować się NIP nabywcy. Tylko wtedy do tego paragonu może zostać wystawiona faktura sprzedaży. Obowiązkowy NIP na paragonie dotyczy tylko transakcji między firmami i to kupujący powinien poinformować sprzedawcę przed rozpoczęciem ewidencjonowania na kasie, że będzie potrzebował faktury sprzedaży. Za omijanie nowych przepisów grożą sankcje. Jak czytamy w artykule Gazety Prawnej “Wysokość sankcji będzie wynosić 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze.”

Dla naszych Klientów przygotowaliśmy instrukcję jak krok po kroku ustawić w Aplikacji POSbistro dodawanie NIP-u nabywcy na paragonie. Szczegóły zostały przesłane wiadomością mailową na podany adres kontaktowy. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *