Mniej niż 3 miesiące na wymianę kasy w gastronomii! Czy zabraknie urządzeń?

Do końca tego roku branża HoReCa zobowiązana jest do wymiany kas na urządzenia online. Jednak przedsiębiorcy nie powinni zwlekać z zakupem nowych urządzeń do ostatniej chwili. Powodów aby to zrobić już teraz jest co najmniej kilka.

Branża gastronomiczna i hotelarska ma niecałe 3 miesiące na instalację kas online. Czasu jest niewiele, a jak przekonuje nas Robert Szmidt – Dyrektor Handlowy ds. Kluczowych Klientów firmy Posnet, który od lat jest zawodowo związany z rynkiem urządzeń fiskalnych – nie warto zostawiać tej sprawy na ostatni moment. Instalację kasy najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, by uchronić się od ewentualnych problemów związanych z wdrożeniem lub dostępnością sprzętu.

Czas oczekiwania na wybrane modele kas

Wymiana urządzeń fiskalnych dla tak dużych grup podatników wymaga dużego nakładu pracy ze strony pracowników technicznych, ale może także stanowić wyzwanie pod kątem logistycznym. 

Zdaniem Roberta Szmidta, “HoReCa to bardzo liczna grupa przedsiębiorców. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że ostatnie miesiące i tygodnie fiskalizacji tak dużych grup podatników to okres wzmożonych zakupów, kiedy popyt nierzadko przerasta podaż. Nawet jeśli urządzeń nie zabraknie, może znacząco wydłużyć się czas oczekiwania na wybrane modele kas.”

Z powodu dużego zapotrzebowania, najpopularniejsze kasy stosowane w gastronomii mogą szybko zniknąć z rynku. W takim wypadku restaurator nie będzie mógł wybrać preferowanego urządzenia, ale zostanie zmuszony do zakupu innej kasy. Dlatego warto już teraz zarezerwować dla siebie konkretny model kasy lub drukarki fiskalnej.

New call-to-action

Wdrożenie urządzenia online trwa dłużej

Należy pamiętać, że firmy serwisowe dysponują określonymi zasobami w postaci pracowników technicznych, a wdrożenie urządzeń online wymaga więcej czasu niż wdrożenie tradycyjnej kasy. 

“Sam proces fiskalizacji kasy online jest znacząco dłuższy (obecnie wymaga on połączenia z Centralnym Repozytorium Kas). Do tego trzeba m.in. odpowiednio wcześniej przygotować infrastrukturę sieciową u klienta w celu podłączenia kasy do CRK.” 

Pod uwagę należy wziąć również możliwe przerwy w dostępie do CRK, spowodowane np. pracami konserwacyjnymi czy wydajnością serwerów, na które nie mają wpływu serwisanci przeprowadzający instalację kasy u klienta. 

Pamiętajmy, że urządzenia fiskalne online do sprawnego funkcjonowania potrzebują stałego połączenia z Internetem. W razie problemów z połączeniem sieciowym, a tym samym przerw w przesyłaniu danych do CRK, odpowiedzialność ponosi podatnik, nie serwisant. Dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować infrastrukturę sieciową w lokalu, by w trakcie instalacji i po niej nie stanowiła ona przeszkody w poprawnym działaniu urządzenia fiskalnego.

Robert Szmidt podkreśla, że grudzień to okres żniw dla branży handlowej, gdy wszyscy koncentrują się na prowadzeniu swojej działalności i realizacji celów biznesowych “Nie jest to odpowiedni moment aby zmienić system kasowy. Ewentualne perturbacje i problemy związane z wdrożeniem nowego systemu mogą się odbić niekorzystnie na wyniku finansowym przedsiębiorcy.”

Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej online

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy dokonują zakupu urządzenia fiskalnego i Ci, którzy zostali objęci obowiązkiem posiadania kasy online mogą skorzystać z ulgi, jeśli wymienią urządzenie w terminie. Przy zakupie urządzenia fiskalnego online mogą odliczyć od podatku kwotę wydaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% ceny netto kasy (nie więcej niż 700 zł). 

Kary za niedopełnienie obowiązku

Z drugiej strony brak instalacji urządzenia w wymaganym czasie niesie ze sobą dotkliwe reperkusje. Podatnicy, którzy nie zdążą tego zrobić, utracą możliwość skorzystania z  ulgi, ale oprócz tego może na nich zostać nałożona wysoka kara finansowa przez Urząd Skarbowy 

Przedsiębiorcy, którzy nie zostawiają niczego przypadkowi, zaopatrzyli się już w kasy online. Natomiast tym, którzy tego jeszcze nie zrobili rekomendujemy, aby wymienili sprzęt fiskalny możliwie najszybciej.

 

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *