Nowy lokal gastronomiczny – jakie są ścieżki rozwoju w gastronomii?

Jednym z najważniejszych kroków do otwarcia dochodowego lokalu gastronomicznego jest posiadanie pomysłu na swój biznes. To on pomoże Ci wyróżnić się na tle ogromnej konkurencji i utrzymać się na rynku, zdobywając lojalnych i powracających klientów. Nie jesteś pewien, na co się zdecydować? Nie wiesz, jakie są ścieżki rozwoju w gastronomii? Wyjaśniamy!

Własny lokal

Większość przyszłych restauratorów marzy oczywiście o otworzeniu lokalu na własnych zasadach. Jeśli tylko posiadasz ciekawy pomysł i dysponujesz środkami finansowymi na takie przedsięwzięcie, nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz jednak pamiętać, by dobrze się do tego przygotować. Na początku musisz poświęcić dużo uwagi na stworzenie konceptu. Mimo, że konkurencja jest ogromna, nowe lokale wciąż pojawiają się w kolejnych miastach. Dlatego też musisz wykazać się pomysłowością i kreatywnością, by Twój lokal osiągnął

sukces. Warto dobrze zastanowić się więc nad charakterem lokalu i rodzajem kuchni, ale również oryginalnym klimatem lokalu oraz atmosferą, którą chcesz w nim kreować. Kluczowe dla odniesienia sukcesu jest przygotowanie dobrego biznesplanu i zaplanowanie budżetu oraz sposobów finansowania. Jeśli Twój pomysł się sprawdzi, a lokal będzie sprawnie funkcjonować, możesz  rozważyć wejście na wyższy poziom i otworzenie kolejnego lokalu. Dzięki temu zaczniesz budować sieć lokali pod własną marką. 

New call-to-action

Franczyza

Innym popularnym kierunkiem w gastronomii jest franczyza. Polega to na tym, że franczyzobiorca kupuje od franczyzodawcy gotowy plan na prowadzenie lokalu pod szyldem jego marki. Na start otrzymuje wsparcie merytoryczne i marketingowe oraz wiedzę dotyczącą prowadzenia lokalu i jego rozwoju. Koszty takiego zakupu wiążą się głównie z wielkością danej sieci. 

Ajencja

Kolejnym sposobem na otwarcie lokalu gastronomicznego jest ajencja. Na czym to polega? Jest to po prostu umowa dzierżawy lokalu, który jest już gotowy do funkcjonowania. Jest to dobra opcja dla osób, które nie posiadają zbyt dużych środków finansowych, dlatego że nie wymaga to inwestycji w remont lub sprzęt. Ajent może również liczyć na wsparcie merytoryczne i właściwie dostaje do prowadzenia gotowy i w pełni wyposażony lokal.

Dark kitchen

Coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają dużego zaplecza finansowego są również wirtualne restauracje, czyli tzw. dark kitchens. Tego typu restauracje oferują wyłącznie dania w dowozie.

Nie musisz martwić się wysokimi kosztami czynszu ze względu na duży metraż sali dla gości, wyposażenia lokalu czy opłacenia pracowników takich jak kelnerzy. Wystarczy posiadać przestrzeń do przygotowywania dań. 

Dodatkową zaletą wirtualnych restauracji jest możliwość obsługiwania kilku marek gastronomicznych jednocześnie. Jeśli posiadasz moce przerobowe i dobrze zorganizowaną pracę w kuchni, możesz zacząć przygotowywać posiłki dla kilku marek. Dzięki prowadzeniu takiego multibrandu można zmaksymalizować zyski z lokalu i na tej samej przestrzeni wygenerować większy obrót! 

Możliwości rozwoju w gastronomii jest wiele. Wystarczy, że zastanowisz się, która z tych ścieżek jest najbardziej dopasowana do Twojego pomysłu. Powodzenia!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *