Nowe formaty franczyz gastronomicznych w czasach pandemii – webinar 18 lutego

Zapraszamy na spotkanie online, podczas którego razem z Katarzyną Selentą i Przemysławem Śledziakiem z Kulinarisk Solution omówimy temat nowych formatów franczyz gastronomicznych w czasach pandemii.

New call-to-action

Posiadasz kilka punktów gastronomicznych, prowadzisz lokal franczyzowy lub zastanawiasz się nad otwarciem tego typu biznesu? Weź udział w naszym darmowym webinarze i dowiedz się jak możesz wykorzystać potencjał tego typu lokali w czasie pandemii.

W czwartek 18 lutego o godzinie 18:00 podczas spotkania online “Nowe formaty franczyz gastronomicznych w czasach pandemii” będziemy mówić o tym jak odnaleźć się biznesowo na rynku gastronomicznym w trakcie trwającej pandemii, w co i czy w ogóle opłaca się inwestować i na co zwrócić uwagę, aby nie „przepalić” budżetu? Omówimy też bieżącą sytuację na rynku gastronomicznym i korzyści jakie może przynieść zarówno założenie konceptu typu “dark kitchen”, jak i wykorzystanie go jako dodatkowej formy zarobku istniejącym lokalu.

W webinarze wezmą udział właściciele agencji Kulinarisk Solutions – eksperci w zakresie doradztwa gastronomicznego. Na co dzień zajmują się m.in. konsultingiem, doradztwem przy wyborze lokali, opracowywaniem nowych konceptów gastronomicznych, zarówno pod względem architektonicznym jak i technologicznym.

Serdecznie zapraszamy na darmowy webinar 18 lutego o godzinie 18:00! By wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się TUTAJ.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *