Od soboty zaostrzone restrykcje w 19 powiatach – zobacz czy dotyczą również Ciebie
Choć wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że najgorszy czas pandemii mamy już za sobą, to niestety statystyki wskazują na co innego. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrasta, a kilka dni temu zanotowano rekordową liczbę zachorowań. W związku z obecną sytuacją w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń (województwa: śląskie, wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, podkarpackie i świętokrzyskie) od soboty zaczną obowiązywać zwiększone restrykcje.
Polska podzielona na czerwone i żółte strefy
Od soboty rząd wprowadzi bardziej restrykcyjne obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zachorowań. Zostały one oznaczone jako “żółte” i “czerwone” strefy, z czego najbardziej restrykcyjne wymogi będą obowiązywały w powiatach “czerwonych”.
Powiaty czerwone:
- ostrzeszowski (woj. wielkopolskie)
- nowosądecki (woj. małopolskie)
- Nowy Sącz (woj. małopolskie)
- wieluński (woj. łódzkie)
- pszczyński (woj. śląskie)
- Ruda Śląska (woj. śląskie)
- rybnicki (woj. śląskie)
- Rybnik (woj. śląskie)
- wodzisławski (woj. śląskie)
Powiaty żółte:
- wieruszowski (woj. łódzkie)
- Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)
- jarosławski (woj. podkarpackie)
- Żory (woj. śląskie)
- kępiński (woj. wielkopolskie)
- przemyski (woj. podkarpackie)
- cieszyński (woj. śląskie)
- pińczowski (woj. świętokrzyskie)
- oświęcimski (woj. małopolskie)
- Przemyśl (woj. podkarpackie)
Jak czytamy na rządowej stronie Ministerstwa Zdrowia:
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.
Obostrzenia dotyczą m.in. gastronomii, działalności hotelarskiej, organizacji wesel, targów, kongresów, a także wydarzeń sportowych i kulturalnych, sanatoriów, parków rozrywki, transportu i obowiązku noszenia maseczek.
Poniżej załączamy wycinek informacji, podany w dokumencie “Regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów”, który można pobrać na stronie gov.pl.
Obostrzenie | Obecnie | Strefa czerwona | Strefa żółta |
Gastronomia | W lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. | 1 osoba na 4 mkw | 1 osoba na 4 mkw |
Działalność hotelarska | Jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.
Stosuje się przepisy dotyczące kongresów,basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. |
Bez zmian | Bez zmian |
Kluby nocne, dyskoteki | Zakaz prowadzenia działalności. | Bez zmian | Bez zmian |
Maski | Obowiązek:
1) w środkach publicznego transportu zbiorowego; 2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m; 3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej; 4) w obiektach handlowych lub usługowych; 5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia. |
Wszędzie maski w przestrzeni publicznej | Bez zmian |
Wesela | Do 150 osób. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. | 50 osób, z wyjątkiem obsługi | 100 osób, z wyjątkiem obsługi |
Zmniejszenie liczby osób w restauracjach i na weselach
Wczoraj rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz wskazywał, że:
Możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach i na weselach i rejestrowanie ich przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. Oznacza to, że organizator przyjęcia będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Dzisiaj wiemy już, że w powiatach oznaczonych jako czerwone i żółte liczba gości w restauracjach nie może przekraczać 1 osoby na 4 metry kwadratowe.
W przypadku organizacji wesel w przyjęciu może uczestniczyć 50 osób w strefie czerwonej i 100 osób w strefie żółtej. Natomiast nadal nie wiadomo jak będzie wyglądała procedura rejestracji gości weselnych, o której wspominał w tym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rejestr dużych imprez okolicznościowych i prowadzenie listy gości ma ułatwić służbom prowadzenie działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na ostateczne wytyczne będziemy musieli jeszcze poczekać. Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas oświadczył, że w tym tygodniu powinny ukazać się potwierdzone nowe rekomendacje dotyczące organizacji wesel.
Kontrole służb sanitarnych i policji w sklepach
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia zapowiedział również kontrole przestrzegania zaleceń sanitarnych. W tym tygodniu służby sanitarne i policja zaczęły kontrole w galeriach handlowych i sklepach.
Ignorowanie obowiązku zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek lub przyłbic w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych i w miejscach zatłoczonych może zakończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. W wyjątkowych sytuacjach, grzywna może wynosić od 5 do 30 tysięcy złotych, gdy została nadana przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego jako kara administracyjna.
W dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia czytamy,
Ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne.
Jak zapewnić bezpieczeństwo w lokalu?
Choć sytuacja związana z koronawirusem trwa już dość długo, to nie należy bagatelizować wytycznych sanitarnych. Potencjalne zakażenie nie tylko jest niebezpieczne dla życia gości, ale również pracowników, a zgłoszony przypadek może wyłączyć funkcjonowanie lokalu na kilka dni. Pobierz naszą bezpłatną checklistę sanepid i dostosuj swój lokal do obowiązujących wytycznych. Materiał znajdziesz na dole artykułu.
W zapewnieniu bezpieczeństwa gości i pracowników pomogą Ci również:
Mobilny system POS – kelnerzy będą sprawniej odbierać zamówienia z sali i automatycznie przesyłać je na kuchnię. Dzięki temu unikniesz częstego kontaktu między pracownikami na sali a osobami przyrządzającymi posiłek. Terminal mini przyspieszy obsługę gości i wydawanie dań.
E-menu – pozwól gościom samodzielnie składać zamówienia lub przeglądać menu na tablecie. Odciążysz obsługę i zminimalizujesz kontakt między pracownikami a osobami odwiedzającymi lokal.
Platforma DirectBistro – z nią sprawnie uruchomisz kanał sprzedaży online i w prosty sposób odeślesz klientów ze swoich social mediów do interaktywnego menu. Natomiast aplikacja na telefon pozwoli gościom przeglądać menu i zamawiać dania, przez zeskanowanie kodu QR przy stoliku.
Bezdotykowe płatności – każda z przedstawionych powyżej propozycji umożliwia Twoim klientom płacenie bezdotykowo.
Zapraszamy do pobrania bezpłatnej checklisty Sanepid, w której znajdują się aktualne wytyczne dla gastronomii w czasie pandemii.
Pingback:Zaktualizowana lista powiatów z 13.08 i nowe wytyczne dla gastronomii - Mobilne oprogramowanie sprzedażowe