Opłata za rezerwację stolika

Goście często zastanawiają się, czy zostaną poproszeni o uiszczenie opłaty za rezerwację stolika. To także zagadnienie do przemyślenia dla właściciela lokalu gastronomicznego. Czy taka opłata jest zgodna z prawem i gdzie można ją spotkać?

Opłata za rezerwację stolika jest coraz rzadziej spotykana. Obecnie mało które restauracje ją praktykują, ma się za to dobrze w barach i klubach. Właściciele restauracji zrezygnowali z niej głównie z powodu walki o klienta – nawet zwrotna na rachunku czy bezpośrednio po odbiorze rezerwacji kwota, nie wyglądała dobrze wizerunkowo. Wydawać by się mogło, że opłata za rezerwacje miejsca może stwarzać pozory drogiej, eleganckiej i niedostępnej restauracji. Tak nie jest, a zwyczaj ten coraz rzadziej jest praktykowany na świecie.

Czy rezerwacja stolika kosztuje?

W klubie i barze sytuacja jest nieco inna, rezerwacja stolika może kosztować. Często właściciele klubów ustalają stawkę za rezerwację stolika, miejsca czy loży. Stawki są uzależnione od wielkości miejsca i jego dostępności. Im większa loża czy prywatna sala, tym opłata się zwiększa. Jest to dość popularna praktyka podczas rezerwacji grupowych.

Opłata za rezerwację może być „depozytem” do wydania na barze. W całości, lub w części – lokal gwarantuje w cenie rezerwacji np. kilka butelek alkoholu. Przy większej liczbie osób, kluby dają zniżki.

Podstawa prawna przy opłacie za rezerwację

Opłata za rezerwację jest zgodna z prawem. To gwarancja dla właściciela, że nie poniesie on ewentualnych strat. Jak to wytłumaczyć prawnie?

Na podstawie z art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) klienci, którzy rezerwują wcześniej stolik, mogą wpłacić zaliczkę w ustalonej kwocie. Zostanie ona odliczona w momencie wystawienia rachunku za usługę. Jest to kwota, która pokrywa zamówienie posiłków i napojów.

Niewykorzystana opłata za rezerwację stolika nie jest zwracana klientowi. Zgodnie z prawem, wartość rezerwacji to zaliczka, która nie podlega zwrotowi lub realizacji w innym terminie. Klient rezerwując stolik i płacąc ustaloną kwotę, podejmuje się wykonania umowy. Jeżeli jej nie dotrzyma, to właściciel lokalu jest stratny, dlatego w ramach zadośćuczynienia może nie zwracać ustalonej kwoty. Będzie ona stanowić odszkodowanie za straconą usługę. Zwrot opłaty za rezerwację może nastąpić tylko w przypadku dobrej woli właściciela lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *