Kobieta i mężczyzna w restauracji. Zasady savoir-vivre

W XXI wieku powoli zapominamy o zasadach dobrego wychowania. O tym, jak powinien zachować się mężczyzna, a jak kobieta w restauracji, zapominają zarówno goście jak i obsługa. Jakie są przyjęte zasady dotyczące zachowania podczas uroczystego spotkania w relacjach damsko-męskich?

Savoir-vivre w restauracji

Przy wejściu

Zasady dobrego wychowania obowiązują od samego wejścia do restauracji. Należy pamiętać, że obowiązują one obie strony – gości, jak i obsługę. A zwłaszcza obsługę kelnerską, która powinna znać dokładnie wszystkie zasady savoir-vivre!

Mężczyzna otwiera drzwi kobiecie i przepuszcza ją pierwszą. Następnie powinien ją lekko wyprzedzić, aby poprowadzić do stolika. W niektórych restauracjach do stolika zaprasza kelner, wtedy ta zasada nie obowiązuje. Panowie pomagają usiąść paniom na krześle. Jeżeli na zewnątrz pogoda nie dopisuje i potrzebne są wierzchnie okrycia, to mężczyzna po wejściu do lokalu powinien odebrać od kobiety płaszcz i zawiesić go na wieszakach lub przy krześle. W bardziej eleganckich lokalach, odzież wierzchnią odbiera kelner – przy stoliku lub po wejściu. Jeżeli jest obowiązkowa szatnia, to mężczyzna oddaje do niej płaszcze. Warto pamiętać, że restauracja nie ma prawa ponosić odpowiedzialności za zgubione w szatni rzeczy.

Przy stoliku

Jeżeli jest to kolacja dla dwojga, to powinno się siadać naprzeciw siebie. Taki stolik powinien też zaproponować kelner. Nie wypada siadać obok siebie lub na rogu stołu. Miejsce przy stoliku wybiera kobieta lub honorowy gość (w przypadku większej liczby zaproszonych gości).

Mężczyzna winien odsunąć krzesło partnerce, chyba że to zadanie dla kelnera. Krzesło należy lekko unieść, powoli podsunąć, gdy kobieta już siądzie. Menu otrzymuje od kelnera najpierw kobieta. Po ich wybraniu, goście zamykają karty, a kelner zbiera zamówienie. Najpierw zamawia kobieta, a potem mężczyzna. Tak samo obsługa kelnerska powinna najpierw podawać potrawy kobiecie. Zasada obowiązuje też przy nalewaniu i podawaniu napojów.

Przy płaceniu

Od lat przyjęło się, że to mężczyzna powinien zapłacić rachunek. Tak, ale tylko wtedy gdy to on jest osobą zapraszającą. W przypadku, gdy kobieta inicjowała spotkanie, każdy może zapłacić za siebie lub kobieta za obie osoby. Na zachodzie Europy coraz częściej panie płacą za swój rachunek. Jeżeli organizowane jest spotkanie w kilka osób, to każdy płaci za siebie (też kobiety).

W przypadkach powyżej opisanych, gdy jednak mężczyzna chce zapłacić cały rachunek, kobieta może się na to zgodzić. Gdy goście płacą osobno, kelner może rozdzielić paragon na osobne zamówienia.

Niezależnie od sytuacji, zarówno goście, jak i kelnerzy powinni pamiętać o tradycyjnych zasadach savoir-vivre. Gdy klienci w restauracji o nich nie wiedzą, z pomocą i odpowiednim zachowaniem powinien przyjść kelner. Odpowiednio pokierowani goście, nawet gdy nie znają zasad dobrego wychowania, będą się czuli wyjątkowo dobrze przyjęci.

E-book "Zarabiaj na gastronomii"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *