Oświetlenie ma ogromny wpływ na smak i apetyt!

Człowiek odbiera świat pięcioma zmysłami: wzrok, słuch, smak, węch i dotyk, ale najwięcej informacji dociera do mózgu za pomocą wzroku. W Polsce ciągle panuje niska świadomość tego, jak oświetlenie wpływa na jakość lokalu, ekspozycję i smak serwowanych potraw.

Oświetlenie ma wpływ na ilość spożytych posiłków

Naukowcy udowodnili, że delikatne oświetlenie w lokalach gastronomicznych wiąże się z mniejszą ilością zamawianych i spożywanych dań, ale za to z większym zadowoleniem klientów.

Badania były prowadzone w restauracji Hardee, gdzie część jadalna została podzielona na dwie części. W jednej z nich zmienione zostało oświetlenie – na jaśniejsze, bardziej relaksujące, druga zaś pozostała bez zmian. W części niezmienionej siedziało 33 gości, w nowo zaaranżowanej 29. Obie grupy zamówiły te same posiłki. Ludzie przebywający w części zmodyfikowanej siedzieli tam dużo dłużej, dłużej jedli też dania, ale ostatecznie więcej zostawili na talerzu. Co ciekawe, lepiej ocenili jakość spożywanych posiłków, niż goście biesiadujący w drugiej sali.

Oświetlenie a smak potraw

Psychologowie z Uniwersytetu Gutenberga w Moguncji odkryli, że barwa światła wpływa na smak potraw. Z ich badań wynika, że kieliszek białego wina bardziej smakuje gościom, jeśli spożywają go w pomieszczeniu oświetlonym na biało lub niebiesko.
Jedzenie powinno być bardzo dobrze oświetlone – kolor światła powinien oddawać naturalne barwy spożywanych posiłków. Światło, które zmienia kolor potraw odbiera im podstawowe walory, a goście odnoszą wrażenie, że jedzenie jest mniej apetyczne.

Większa ilość światła powinna się znaleźć nie tylko na stołach z posiłkami, ale również na ladach wystawienniczych, miejscach przygotowywania i pakowania żywności oraz w obrębie kasy.

BLOG POSbistro - wpływ oświetlenia

Jakie oświetlenie do jakiego rodzaju przestrzeni gastronomicznych

Światło chłodne – będzie idealne do kuchni, ponieważ poprawia koncentrację i mobilizuje do działania (lampa metalohalogenowa CDM, świetlówka)

Światło ciepłe – polecamy do sal konsumenckich, ponieważ działa uspokajająco (lampy sodowe, żarówki tradycyjne, diody LED w kolorze bursztynowym).

Światło naturalne – sprawdzi się w łazience, magazynie, barze czy holu, ponieważ neutralnie wpływa na komfort widzenia (halogeny).

Inne wykorzystanie oświetlenia

Oświetleniem możemy nie tylko kreować klimat wewnątrz lokalu, ale również otoczenie na zewnątrz. Dobrym pomysłem na oryginalną instalacje świetlną są neony i świetlówki o różnej temperaturze światła. Mocując je nad wejściem do lokalu z pewnością zwrócimy uwagę przechodniów. Takie rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a pozwoli wyróżnić się z tłumu.
Dzięki dobraniu odpowiednich elementów oświetleniowych można również podzielić część jadalną na różne strefy. W każdej będzie panowała inna atmosfera, więc goście, w zależności od nastroju, będą mogli wybrać część idealną dla siebie. Do tego celu można wykorzystać żarówki wolframowe, które dają ciepłe światło, świetlówki, halogeny i LED-y pod sufitem oraz małe reflektory skierowane na lustra.

Ciekawostki:

1. Aby optycznie powiększyć wnętrze, trzeba użyć jasnego oświetlenia sufitu.

2. Aby optycznie obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie, nie można oświetlać sufitu, światło należy skierować na podłogę.

Autor: Agnieszka Śliwińska

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na co zwracać uwagę przy prowadzeniu restauracji, zajrzyj do naszych darmowych poradników! Możesz je pobrać klikając w link do biblioteczki poniżej Życzymy miłej i owocnej lektury! 😀

PRZEJDŹ DO BIBLIOTEKI

POSbistro system dla gastronomii na tablety

2 thoughts on “Oświetlenie ma ogromny wpływ na smak i apetyt!

  • Ja do swojej małej gastronomii kupiłem świetlówki Secura na oscarlux.pl . Spełniają swoje wymagania, żadna się jeszcze nie potłukła.

    Reply
  • Ja bardzo lubię takie przytłumione światło w lokalach. To sprawia, że wnętrze wydaje się być przyjemne i tajemnicze 🙂 Chciałabym podobny efekt uzyskać w swojej jadalni. Znalazłam takie lampy https://studioswiatla.pl/pl_PL/producer/Lucide/114. Myślicie, że będą się dobrze prezentować?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *