Wiedza to skarb! Czyli jak systemy POS pomagają w dostawach

Sprawny dowóz zamówień, dobra logistyka, czy w końcu prawidłowe rozliczanie się kierowcy z lokalem to jedne z najważniejszych wyzwań, które stoją przed każdą restauracją z dowozem. Dużo energii kosztuje każdego pracownika, a przede wszystkim właściciela lokalu usprawnienie tego procesu. Bo przecież oczekiwania klientów to przede wszystkim świeży i ciepły posiłek dostarczony w krótkim czasie.

Jak więc nie zagubić się w gąszczu tych wymagań i jednocześnie czuć, że nasze działania przynoszą korzyści nie tylko klientom, ale także nam – w postaci większego poczucia kontroli, spokoju oraz utrzymania zysków na oczekiwanym poziomie?

Z pomocą przychodzą oczywiście nowe technologie. Jeżeli dowozy w Twojej restauracji nie są jeszcze zautomatyzowane, to przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy obecne na rynku aplikacje gastronomiczne mogą pomóc Ci rozwiązać problemy w Twoim lokalu.

Aplikacja dla kierowców. Koniec z pomyłkami!

Dzięki nowoczesnym aplikacjom, zintegrowanym z systemami POS w lokalu, kelnerzy mogą śledzić położenie kierowcy na mapie oraz status realizacji zamówienia. Weźmy dla przykładu aplikację do kontroli zamówień w dostawie POSdriver: Aplikacja jest zintegrowana z systemem POSbistro. Zestawia wszystkie zamówienia na dowóz i pomaga dostarczyć je do klienta w jak najszybszym czasie. Jest to możliwe dzięki takim funkcjom jak:

  • tworzenie kursów na podstawie gotowych już zamówień;
  • precyzyjna nawigacja;
  • obsługa płatności;
  • szczegółowy raport pracy kierowców oraz raporty rozliczeniowe.

Tworzenie i śledzenie kursów

Zapisywanie podstawowych informacji, takich jak adres i numer telefonu klienta, czy też dodatkowe uwagi na karteczkach wiążą się z ciągłymi pomyłkami. Nie tylko przy zapisywaniu, ale przede wszystkim przy odczytywaniu. Dodajmy do tego czas przekazania karteczek do kuchni, a następnie kierowcy, którego godzina przyjazdu nie jest dokładnie znana i mamy wystarczające zawirowanie. Dlatego system POS idealnie sprawdza się, jeżeli prowadzisz sieć lokali, franczyzę lub po prostu masz wiele zamówień.

Aplikacja dla kierowcy daje natychmiastowy podgląd do wprowadzonych zamówień. Wyświetla podstawowe informacje jak adres, numer telefonu klienta, czy forma płatności w jednym miejscu. Odbywa się to dzięki integracji aplikacji z całym systemem POS w lokalu. Dodatkowo umożliwia kierowcy oznaczanie zamówień branych do kursu z kilku lokali jednocześnie. Dzięki temu, ułatwiamy dostawcy pracę logistyczną (które zamówienia zabrać razem, które oddzielnie albo w jakiej kolejności należy je rozwieźć).

New call-to-action

Nawigowanie kierowcy

Kolejnym częstym problemem jest nieznajomość adresów przez dostawcę. A co za tym idzie, strata czasu oraz pieniędzy na paliwo. To właśnie ten czas, pomiędzy wyjazdem kierowcy z lokalu, a dotarciem do klienta ma kluczowy wpływ na zadowolenie klientów, ponieważ decyduje o jakości i temperaturze posiłku. Aplikacja dla kierowcy powinna więc posiadać mapy z nawigacją, która dobiera najbardziej optymalną trasę dla całego kursu.

Dodatkowym atutem systemu POS jest możliwość śledzenia kierowcy przez kelnerów w lokalu. Pozwala to na wydanie zamówień w odpowiednim czasie i bez obaw, że schłodzą się, czekając na dostawcę.

Automatyczny odbiór płatności

Według raportu STAVA (lider w branży dostaw) czas pobytu dostawcy u klienta zależy od takich czynników, jak: specyfika lub wielkość budynku, wartość zamówienia, wyłączony domofon, czy też problemy z poszukiwaniem gotówki. Czasem jest to duże zamówienie opłacane w częściach przez kilka osób. Oczekiwanie na płatność wzrasta, a przez to wzrastają również inne koszty.

Aby skrócić ten czas do minimum, powinniśmy mieć odpowiednie narzędzia. System POSbistro umożliwia wprowadzanie płatności i ich formy odbioru bezpośrednio na aplikację dostawcy.

Raportowanie pracy kierowców

Dużym usprawnieniem jest możliwość samodzielnego raportowania wykonanej pracy w lokalu. W aplikacji POSdriver kierowca ma dostęp do własnego raportu sprzedażowego, który zawiera podsumowanie odbytych kursów oraz wszystkich płatności (gotówkowych oraz bezgotówkowych).

New call-to-action

Niestety zdarza się również tak, że praca przez kierowcę wykonywana jest nierzetelnie. Dzięki aplikacji POSdriver możliwa jest większa kontrola efektywności ich pracy. Jako właściciel lokalu, uzyskujesz dostęp do wszystkich transakcji oraz kursów wybranego dostawcy. Pozwala to na bezzwłoczną reakcję w momencie pojawienia się jakiegoś problemu.  

Jak widać, systemy POS sprawdzają się idealnie w każdej restauracji z dużą ilością zamówień. Usprawniają kontrolę nad zamówieniami i pracą kierowcy, przez co zdejmują ogrom stresu z naszych barków, ale przede wszystkim polepszają jakość świadczonych przez nas usług.

Jeśli interesuje Cię system do zamówień online z niskimi prowizjami i integracją z systemem POS, przetestuj DirectBistro.

Zobacz, co jeszcze kryje w sobie DirectBistro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *