Jak oszczędzić na wyposażeniu kawiarni czy restauracji?

Niskie ceny kojarzą nam się z produktami niskiej jakości. Restauracja czy kawiarnia zaś to miejsce, w którym sprzęt powinien być niezawodny, ponieważ chcemy na nim zarobić. Czy to możliwe, żeby wyposażyć lokal gastronomiczny w dobry sprzęt w rozsądnej cenie? Poniżej opisujemy kilka sprawdzonych metod.

Second hand

Używane sprzęty są tańsze niż nowe. Właściciele lokali gastronomicznych, którzy decydują się na zakup takich urządzeń wychodzą z założenia, że jeśli sprzęt jest używany i działał bezawaryjnie przez długi czas, oznacza to, że sprzęt jest zwyczajnie dobry i istnieje duża szansa, że będzie działał bez zarzutu nadal.

Warunkiem zakupu powinno być jednak rzetelne sprawdzenie wszystkich urządzeń i ich przetestowanie. Jeśli towar nie spełni naszych oczekiwać możemy go zwrócić.

[banner id=”5424″]

Okiem specjalisty

Aby nie wydać majątku na serwisowanie sprzętu warto stosować się do jednej, podstawowej zasady. Jeśli na czymś się nie znamy, warto zaangażować do tego specjalistę. Wiele osób, które rozpoczynają przygodę z biznesem gastronomicznym to tzw. Zosie Samosie. Chcą zrobić wszystko po swojemu, samodzielnie podejmować decyzje, również te o doborze sprzętu… Nie ma jednak ludzi wszechwiedzących.

Pamiętacie powiedzenie: “Jak ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego”? Nasze życie jest za krótkie, by móc wyspecjalizować się we wszystkich dziedzinach i w każdej być znakomitym. Czasem warto poprosić o pomoc kogoś, kto ma w danym obszarze większą wiedzę i doświadczenie.

Dobór sprzętu gastronomicznego można przyrównać do zakupu samochodu. Kupując nowy samochód często prosimy o pomoc specjalistę z warsztatu samochodowego. Osoba ta wykonuje profesjonalny przegląd pojazdu i w oparciu o wynik przeglądu podejmujemy decyzję o jego zakupie. Zdarza się, że musimy jej dodatkowo zapłacić, ale w ogólnym rozrachunku oszczędzamy.

Gdzie dostać używany sprzęt gastronomiczny?

Polecamy śledzenie ogłoszeń, które pojawiają się na internetowych tablicach ogłoszeń, zarówno tych ogólnopolskich, jak i lokalnych np. OXL, Allegro czy sprzedajemy.pl.

Ludzie często wystawiają tam sprzęt za tzw. bezcen, bo zwyczajnie potrzebują szybkiej gotówki. Przy odrobinie cierpliwości i zaangażowania z pewnością tym sposobem uda nam się skompletować dobry sprzęt w dobrej cenie.

Możemy też udać się do najbliższych komisów. Decydując się na zakup sprzętu lub elementów wyposażenia wnętrza w komisach, przeważnie otrzymujemy tzw. gwarancję rozruchową, która trwa od 2 tygodni do nawet pół roku.

Research pod konkretną działalność

Jedną z metod zakupu tańszego ale dobrego jakościowo sprzętu jest szukanie miejsc, gdzie funkcjonował podobny do naszego lokal. Warto skontaktować się z osobą, która zarządzała takim lokalem i porozmawiać o możliwości odkupienia od niego mebli i sprzętów. To rozwiązanie ma jedną, podstawową zaletę – większość mebli jest ciętych na wymiar, co automatycznie obniża ich wartość.

Możemy spróbować też podpytać właścicieli lokalów gastronomicznych w okolicy, czy nie mają w planach zmiany wystroju wnętrza lub wymiany sprzętów. To również okazja do tego, by ustalić z nimi dogodne warunki kupna niektórych urządzeń lub elementów wystroju.

Przedstawiciele handlowi

Wyposażając swój lokal pamiętajmy o tym, by zaprosić do niego przedstawicieli handlowych, którzy zajmują się sprzedażą kawy, piwa i napojów. Dlaczego? Dlatego, że duże firmy handlujące tego typu towarem, w zamian za zakup ich produktów użyczają wielu sprzętów, np.

  • producenci piwa zapewniają sprzęt do lania piwa, kufle, ociekacze, podstawki, myjki, chłodziarki, stoliki, parasole i wiele innych,
  • producenci mocnych alkoholi zapewniają m.in ociekacze i kieliszki,
  • producenci napojów bezalkoholowych zapewniają m.in szklanki i chłodziarkę,
  • producenci kawy zapewniają filiżanki i oddają w dzierżawę ekspres z młynkiem,

Wyżej wymienieni producenci często finansują też zakup szyldu, który zawiśnie przed naszym lokalem, warunkiem jest jednak umieszczeni ich brandu na szybie, w menu lub innym miejscu (wszystko zależy od tego, czego oczekują).

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

One thought on “Jak oszczędzić na wyposażeniu kawiarni czy restauracji?

  • Bardzo ciekawy artykuł. My sami kupiliśmy sprzęt od zaufanego sklepu https://multigastro.pl/ . Polecam sklep ponieważ mają bardzo szeroki wybór, i można wszystko zakupić w jednym miejscu. My używamy sprzętu termicznego już ponad 2 lata, i do tej pory nie mieliśmy ani jednej awarii.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *