Jak otworzyć kebab?

Chociaż ostatnio o kebabie było głośno z powodu dość kontrowersyjnych sytuacji, nie schodzi on z piedestału najlepszych fast foodów w naszym kraju. Spróbujemy zatem przedstawić Państwu jego funkcjonowanie od strony biznesowej i podpowiedzieć co jest niezbędne przy otwarciu kebaba.

Budka czy food truck?

Zanim zaczniemy kompletować sprzęt i zatrudniać pracowników, należy zaplanować miejsce na otwarcie kebaba. Do wyboru są trzy opcje – mały lokal gastronomiczny, przydrożna budka lub mobilny food truck. O tym, jak założyć food truck pisaliśmy [TUTAJ], zasady w przypadku lokalu z kebabem są te same. Co do lokalizacji, to budka z kebabem może znajdować się przy atrakcjach turystycznych, w centrum miasta, blisko uczelni, dużych firm czy przy trasach szybkiego ruchu. Głównie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi, którzy chętnie w ciągu dnia, lub w nocy, po imprezie, zamówią sycące danie. Do sprzedaży kebabów wystarczy od 13 do 16 m2 powierzchni lokalu.

Jakość w menu

Menu dla kebaba wydaje się proste… kebab, kebab i kebab. Błąd! Kebab można przygotowywać z baraniny, z mięsa wołowego, mieszanki mięs. Polacy najchętniej jedzą te wołowe, albo drobiowe. Oprócz mięsa, w środku kryją się sałatki. W menu powinien znaleźć się kebab w cieście, kebab w bułce i w chlebie tureckim. Do tego inne rodzaje „fast foodów” – od hamburgerów, hot dogi, po frytki i tortille.

[banner id=”5416″]

Sprzęt dla budki z kebabem

W budce z kebabem podstawą wyposażenia jest oczywiście pionowy grill. Do tego nóż do grilla, lodówka, zamrażalka, stolik, krzesła, narzędzia kuchenne, plastikowe talerzyki czy papierowe torebki.

Podstawowe wyposażenie lokalu gastronomicznego z kebabem:

  • grill do kebaba – może być gazowy lub elektryczny. Ceny wahają się od 3000 zł do 10 000 zł. Do tego przyda się elektryczny nóż (2-3 tys. złotych). Grill gazowy będzie tańszy od elektrycznego

  • opiekacz do bułek – ze stali nierdzewnej, do opiekania bułek od kebaba,

  • zamrażalka i lodówka – do trzymania artykułów spożywczych,

  • lada sałatkowa – do przygotowywania sałatek i kebabów,

  • mikrofalówka – w małych barach służy do ogrzewania potraw,

  • frytkownica – w menu nie może zabraknąć frytek, więc i frytkownicy w lokalu,

  • stoliki, krzesła.

Wymagania prawne

W przypadku zakładania baru z kebabem, zasady będą takie same jak w przypadku lokalu gastronomicznego. W lokalu musimy spełnić wymagania sanepidu – kuchnia, bieżąca woda, toaleta, magazyn, miejsce dla pracownika, zaplecze gospodarcze i dobra wentylacja. Do tego uprawnienia dla pracowników – książeczka sanepidowska. W sanepidzie składa się projekt technologiczny lokalu, a później pozostaje już tylko czekać na pozytywne jego rozpatrzenie.

Czytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *