Jak otworzyć pub?

Polacy kochają piwo, a w ostatnich latach zaczęli doceniać piwa rzemieślnicze. Pub to pomysł mieszkańców Wysp Brytyjskich, gdzie pełni rolę miejsca spotkań po pracy. U nas do pubu idziemy ze znajomymi, aby napić się dobrego piwa i obejrzeć mecz. Coraz bardziej popularne stają się puby tematyczne, które kuszą nietypowym wystrojem. W takim razie jak założyć pub w Polsce?

Miejsce na pub

Wybranie lokalu na pub wcale nie jest takie proste. Teoretycznie nie poleca się wyboru lokalu przy ulicy, gdzie znajdują się inne puby. Jednak w przypadku tego biznesu nie jest to koniecznie, często w centrum miasta mamy kilka lokali obok siebie. Wystrój i dobra jakość przyciągnie klienta. Wejście do lokalu musi znajdować się minimum 100 metrów od szkoły, kościoła lub przedszkola. Sam lokal powinien mieć około 200 metrów kw.

Stoły, krzesła i klimatyzacja

Wyposażenie do pubu nie jest trudne do skompletowania. Na początek musimy wykonać remont pomieszczeń. Będą potrzebne stoliki i krzesła, ewentualnie fotele i sofy. Do tego maszyna barowa, która służy do nalewania piwa za barem – tutaj początkującym mogą pomóc duże browary, które oferują całe pakiety zestawów. W pubie przydadzą się wszelkiego rodzaju naczynia szklane, chłodziarka i wyposażenie do przyrządzania przekąsek – na przykład frytownica. Bardzo istotną kwestią jest dobrze działająca klimatyzacja. Jak każdy lokal gastronomiczny, pub musi spełnić wymagania Sanepidu. Można je znaleźć w rozporządzeniu z dnia 26 kwietnia 2004 r. dotyczącym wymagań higieniczno – sanitarnych oraz w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. Bardziej rygorystyczne zasady obowiązują, gdy oprócz samych napojów, planujemy serwować przystawki.

W pubie przeważnie na jednej zmianie zatrudnione są od jednej do czterech, pięciu osób. Niektórzy właściciele preferują samych barmanów, inni chcą mieć barmana, kelnerów/kelnerki i szklankowego, czyli osobę sprzątająca. W lokalu przyda się POSbistro, aby usprawnić pracę kelnerów i baru, a także dla klientów, którzy mogą na tablecie chociażby sprawdzić dokładny skład drinków i zawartość alkoholu.

Koncesja na alkohol

Bez niej pub by nie istniał. Koncesja jest wpłacana do Urzędu Miasta. Jej wysokość zależy od miasta i rodzaju zezwolenia, które jest określane na podstawie sprzedawanych trunków. Wyróżnia się pozwolenia na sprzedaż:

– dla napojów zawierających do 4,5 proc. alkoholu i piwa – koszt 525 zł,

dla napojów zawierających powyżej 4,5 proc., jednak nie więcej niż 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) – koszt: 525 zł,

– napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu – koszt: 2100 zł.

Jeżeli chcemy sprzedawać piwo, wino i wódkę, musimy mieć wszystkie trzy pozwolenia, łącznie z poniesionymi kosztami.

Koncesja jest czasowa, w dwóch wersjach:

– gastronomiczna – czyli na okres min. 4 lata, sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu sprzedaży (czyli w pubie),

– detaliczna – min. 2 lata, dotyczący sklepów i miejsc, gdzie napoje spożywane są poza miejscem sprzedaży.

Dodatkowo w pubie należy liczyć się z opłatami zależnymi od rodzaju prowadzonej działalności – na przykład opłacanie co miesiąc kablówki, jeśli wyświetlamy mecze. Dobrze jest również dogadać się z sąsiadami, tak aby nasze imprezy nie zakłócały ich spokoju i nie przeszkadzały okolicznym mieszkańcom.

W końcu pub to miejsce spotkań!

Przeczytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *