Czy na pewno wiesz jak prowadzić konto na Facebooku?

Nie jesteś na Facebooku to nie istniejesz – takie prawo XXI wieku. Restauracje też obowiązuje ta zasada i nie możemy o tym zapominać. Jak więc prowadzić idealne konto na tym najpopularniejszym portalu społecznościowym?

1. Nazwa

Nasza strona musi się nazywać tak samo jak nazwa restauracji. Najlepiej na zdjęcie profilowe ustawić grafikę z nazwą lokalu, do tego powiązane zdjęcie w tle. Ale co jeśli podobnych nazw jest więcej i mają zdecydowanie większy zasięg niż nasza strona? Tutaj idealnym rozwiązaniem może być zmiana adresu naszego fanpage’a, którą możemy dokonać w ustawieniach. Wtedy, już nikt nie będzie miał wątpliwości, że chodzi właśnie o to miejsce.

[banner id=”5424″]

2. Narzędzia

Oprócz ciągłej interakcji z klientami zadbajmy również o solidny wygląd naszej strony – podrasujmy ją nieco. Facebook daje obecnie spore możliwości, które powinniśmy dobrze wykorzystać. Zacznijmy od informacji o sobie, starannie dobierzmy słowa w opisie  restauracji, niech sam opis będzie już zachętą do jej odwiedzenia.Uzupełnijmy godziny otwarcia lokalu, dodajmy numer telefonu, mapkę itp. Jeśli sprzedajemy potrawy również na wynos, możemy zintegrować nasze menu z fanpage’m. Na głównej stronie znajduje się również przycisk, który możemy wykorzystać w celu zachęcenia do kontaktu, znajdują się tam m.in. takie opcje; zarezerwuj teraz, zadzwoń teraz, skontaktuj się z nami, zobacz film.

3. Wiadomości

Pamiętaj, że Facebook czuwa nad tym, czy dbasz o komfort komunikacji z Twoimi klientami. Dlatego staraj się odpowiadać bardzo szybko na wiadomości, które spływają od klientów, co po pierwsze pomoże Ci utrzymać z nimi  dobry kontakt, a po drugie podniesie Twoje statystyki. Jeśli nie jesteś w stanie szybko odpowiadać, skorzystaj z funkcji autorespondera.

4. Posty

Musimy czymś zapełnić naszą tablicę. W postach warto zamieścić informację związane z życiem codziennym restauracji, aktualności menu, zaproszenia na wydarzenia, posty dotyczące załogi czy jedzenia, odwiedziny znanych osób, recenzje kulinarne, a nawet remonty. W dobie szybkiego przekazywania informacji nasz kontrowersyjny lub zabawny post czy zdjęcie, może zostać udostępnione nawet setki razy!

5. Zdjęcia

Obrazy przyciągają największą uwagę odbiorcy. Fanpage restauracji bez dobrych zdjęć nie istnieje. Wrzucamy fotografie potraw, wnętrz, stolików czy zdjęcia z organizowanych przez nas eventów.

6. Filmy wideo

Najnowsze badania nad Facebookiem pokazały, że filmy przyciągają większą uwagę niż zwykłe zdjęcia. W aktualnościach odbiorcom odtwarzają się filmy bez dźwięku. Ta cecha nie przeszkadza nam pokazać filmik o historii przyrządzania dania albo relację z artystycznego wydarzenia. Widz na chwilkę przystanie w nadmiarze informacji i zastanowi się, czy nie wybrać się dzisiaj na obiad naszego lokalu. Od niedawna, można również korzystać z funkcji streamingu na żywo!

7. Konkursy

Promocje i zniżki za polajkowanie strony i udostępnienie naszego posta? To przepis na większą ilość klientów i szerszy zasięg posta. Konkursy na Facebooku sprawdzą się w przypadku, jeżeli chcemy rozreklamować naszą stronę. Zamiast tradycyjnego konkursu możemy zrobić aplikację, w której na przykład odbiorca będzie musiał coś złapać kliknięciem myszki albo przejść prostą grę. Nagrodą jest oczywiście wizyta w naszym lokalu.

8. Aplikacje

Pozostając w temacie prostych aplikacji z social media, warto zwrócić uwagę na górne zakładki naszego fanpage’a. Jeżeli organizujemy wydarzenia, to tworzymy je również na profilu. Jeżeli prowadzimy Instagram, to musi on być połączony z kontem na Facebooku. Do tego bardzo ważna opcja „Zarezerwuj teraz”, pozwalająca na rezerwacje stolików jednym kliknięciem. Dodatkowo jeśli mamy dużo gości zagranicznych, konto na niebieskim portalu można połączyć z opiniami na stronie Trip Advisor.

9. Komentarze

Social media to interakcja z użytkownikami. Musimy zawsze odpisywać na pytania w komentarzach i na prywatne wiadomości. Sprawna obsługa konta na Facebooku to sprawna obsługa w restauracji. Jeżeli klient wystawi nam negatywną opinię, możemy mu odpowiedzieć, jednak wszystko powinno zostać w granicach dobrego wychowania. Nasi fani docenią szybkie i sprawne odpowiedzi, a dzięki skutecznej interakcji z użytkownikami możemy zyskać pozytywny wizerunek. Pamiętajmy również aby zawsze zachować zimną krew i odpowiadać kulturalnie, nie dajmy się sprowokować. Jeśli klient jest wyjątkowo arogancki, możemy zgłosić to do Centum pomocy Facebooka – tutaj otrzymamy odpowiednie informacje jak postępować. W wyjątkowych sytuacjach ślady po takich wpisach są usuwane przez moderatorów. Pamiętajmy jednak, że najgorszą sytuacją jaką możemy sobie zgotować, jest usunięcie merytorycznych komentarzy od naszych niezadowolonych klientów! Im zawsze należą się przeprosiny, wyjaśnienie i zadośćuczynienie – taki niepisany kodeks postępowania. Starajmy się wyjść z takich sytuacji z twarzą i załagodzić konflikt.

10. Reklamy

Jeżeli zależy nam na wzroście popularności na Facebooku to warto zainwestować w płatne reklamy. Zwiększa to nasz zasięg w okolicy, co daje możliwość przyciągnięcia klientów z danego obszaru.

Facebook dostosowuje reklamy użytkownikom na podstawie takich kryteriów jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, zainteresowania i wiele innych. Możemy wybrać, do kogo chcemy dotrzeć. Targetowanie klientów jest bardzo ważne, po kilku postach czy reklamach możemy sprawdzić jakich odbiorców było najwięcej i do nich dostosować kolejne kampanie reklamowe.

Drugim etapem jest wybór, co chcemy zareklamować. Może to być promocja całej strony, gdy nasz znajomy polajkuje profil restauracji, pokaże nam się ta informacja w aktualnościach. Płacąc możemy zwiększyć zasięg posta. Możemy wyróżnić na przykład post konkursowy, zwiększając ilość jego odbiorców. Zakup zasięgu posta to koszt od 10 złotych.

Pamiętajmy, że reklama w formie zdjęcia i tekstu, nie może zawierać obrazów, w których tekst zajmuje więcej niż 20% powierzchni. Aby sprawdzić, czy obraz jest zgodny z zasadami, można użyć narzędzia Facebooka do obliczania procentowej zawartości tekstu na obrazie.

11. Marketing

Każde nasze działanie na Facebooku musi być podparte marketingiem firmy. Prowadzenie konta dla stu osób lub bo tak trzeba, nie ma najmniejszego sensu.  Marketing restauracji na portalu społecznościowym nie może to być jawny, klient nie powinien się go domyślać. Konkursy, posty ze zdjęciami czy płatna reklama tak naprawdę mają jeden cel – przyciągnięcie większej ilości klientów. Skuteczny profil na portalu to skuteczna sprzedaż!

Autor: Anna Motyka, Izabela Głód

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *