E-nos do sprawdzania świeżości mięsa i ryb

Zdarzało Wam się kupić nieświeże mięso w supermarkecie? Czy wiecie, że w takim mięsie znajdują się liczne bakterie salmonelli i E. coli, które mogą powodować poważne zakażenia organizmu a nawet śmierć?

Nieświeże mięso nie zawsze można rozpoznać. Zdarza się, że sprzedawcy stosują nieuczciwe sztuczki, które sprawiają, że zepsute produkty pachną ładnie i wyglądają jak świeże. Bladą wędlinę malują barwnikiem lub koszenilą (środkiem barwiącym produkowanym z odwłoków mszyc). Aby poprawić smak mięsa, dodają do niego sztuczne aromaty bekonu i glutaminian sodu, który zwiększa apetyt. Mięso wielokrotnie moczą w solankach i lakierują.

BLOG POSbistro - sprawdzanie świeżości

Nie wygramy z nieuczciwymi sprzedawcami, ale możemy uchronić się przed zakupem nieświeżego mięsa. Tak właśnie powstał e-nos do sprawdzania świeżości mięs i ryb.

Ten interesujący wynalazek został zaprojektowany specjalnie dla kucharzy – zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalistów. Peres to urządzenie skonstruowane przez litewski Kaunas University of Technology, przeznaczone do badania świeżości drobiu, wieprzowiny, wołowiny i ryb.

BLOG POSbistro - sprawdzanie świeżości

To niepozorne urządzenie zawiera czujniki kontrolujące powietrze wokół surowego mięsa. Badają poziom lotnych związków organicznych, amoniaku, oraz temperaturę i wilgotność mięsa.

Pliki z tymi informacjami za pomocą bluetooth są przesyłane na smartfona, gdzie są przetwarzane i wyświetlane użytkownikowi w formie analizy. Analizami można dzielić się ze znajomymi na portalach społecznościowych.

Peres jest na tyle mały, że można schować go do kieszeni i zabierać ze sobą na zakupy.

Jak Wam się podoba ten nowoczesny gadżet?

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: indiegogo.com

POSbistro system dla gastronomii na tablety