Sprawdź, czy twój ogródek gastronomiczny spełnia wymogi prawne!

Pogoda robi się coraz cieplejsza, dlatego coraz więcej lokali otwiera już ogródki gastronomiczne. Jeśli jesteś jednym z nich, upewnij się, że Twój ogródek będzie nie tylko komfortową przestrzenią dla gości, ale również zgodny z lokalnymi przepisami prawa. Jakie wymagania musisz spełniać? Podpowiadamy!

Zezwolenie na ogródek gastronomiczny 

W pierwszej kolejności należy ustalić czy masz prawo do wykorzystania terenu pod ogródek gastronomiczny. Jeśli jesteś właścicielem terenu to sprawa jest prosta – posiadasz podstawę prawną do dysponowania tym obszarem i możesz założyć na nim ogródek.

W przypadku gdy wynajmujesz lokal i chcesz otworzyć przy nim ogródek, przejrzyj aktualną umowę najmu i sprawdź czy pobliski teren został nią objęty. Jeśli nie masz zezwolenia na wykorzystanie tego miejsca, musisz zawrzeć stosowną umowę z najemcą, która reguluje warunki korzystania z wyznaczonej przestrzeni, będącej jego własnością. Natomiast co zrobić w przypadku, gdy chcesz otworzyć ogródek na terenie nienależącym ani do ciebie, ani do najemcy? Wówczas w twoim interesie jest dowiedzieć się kto jest zarządcą lub właścicielem gruntu (może to być być to podmiot prywatny lub publiczny), uzyskać od niego zgodę na zajęcie terenu oraz zawrzeć stosowną umowę.

Dodatkowo, w przypadku, gdy twój ogródek ma stanąć na pasie drogowym, musisz złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego i uzyskać zezwolenie. Zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych za drogę uznaje się “budowlę (…) przeznaczoną do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch (…)”. Dlatego pas drogowy obejmuje również chodniki, ponieważ poruszają się po nich piesi – aby go wykorzystać należy wystąpić o odpowiednią zgodę do prezydenta miasta. Musisz pamiętać, że za zajęcie pasa drogowego przewidziane są również opłaty!

New call-to-action

Zgoda Sanepidu i estetyka przestrzeni miejskiej

Niektóre urzędy wymagają dodatkowych załączników, w szczególności, jeśli miasto jest objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub działa w nim osoba odpowiedzialna za estetykę przestrzeni miejskiej (stanowisko znane pod nazwami plastyk miejski lub inspektorem ds. estetyki miasta). Dodatkowo, jeśli twój ogródek ma być usytuowany (choćby częściowo) na terenie objętym ochroną konserwatorską musisz uprzednio uzyskać uprzednią zgodę konserwatora zabytków i dołączyć ją do wniosku.

A co jeśli do wniosku o zajęcie pasa drogowego pod ogródek, musisz dołączyć opinię Stacji Sanitarno Epidemiologicznej? Na szczęście nie musisz uzyskiwać dodatkowego pozwolenia czy opinii – wymogi Sanepidu w zakresie prowadzenia ogródków gastronomicznych są takie same, jak w przypadku prowadzenia działalności w lokalu. Zazwyczaj wystarczy dołączyć do wniosku dotychczasowe zezwolenie Sanepidu na prowadzenie działalności.

Spożywanie alkoholu w ogródku i palenie tytoniu

W ogródku restauracyjnym można sprzedawać i spożywać napoje alkoholowe, jednak istnieje jedna sprawa, o której warto pamiętać. Uzyskane zezwolenie obejmuje zazwyczaj

wyłącznie obszar wewnątrz lokalu gastronomicznego, natomiast jeśli chcemy móc podawać napoje alkoholowe również w ogródku, musimy objąć zezwoleniem również ten obszar. W takim wypadku należy wystąpić o rozszerzenie posiadanego zezwolenia. Będzie to jednak możliwe tylko, gdy ogródek gastronomiczny przylega do lokalu. W innym wypadku konieczne będzie uzyskanie nowego zezwolenia.

Ogólny zakaz palenia wewnątrz lokali gastronomicznych nie obejmuje obszaru ogródków

restauracyjnych. Dlatego nie potrzebujesz żadnych dodatkowych zezwoleń, aby pozwolić gościom na palenie tytoniu lub e-papierosów w ogródku. Natomiast, jeśli nie życzysz sobie takich sytuacji, możesz wprowadzić swój zakaz i po prostu poinformować o tym gości. 

Godziny otwarcia ogródka a przestrzeganie ciszy nocnej

Coraz częściej na forach internetowych i serwisach informacyjnych można znaleźć artykuły na temat zakłócania ciszy nocnej przez gości ogródków gastronomicznych. Ogródki działają jednak na podstawie decyzji administracyjnych, w których jednostką czasu jest dzień trwania

zajęcia pasa drogowego, a nie konkretne godziny. Ogródek może więc stać przez całą

dobę w okresie, na które ma pozwolenie. Co więcej, w wielu miastach nie ma określonych godzin, w których obowiązuje cisza nocna, a żeby ukarać restauratora pokrzywdzony musi ujawnić swoje dane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać poszczególne dokumenty, o co jeszcze zadbać otwierając ogródek gastronomiczny oraz co zrobić, by przynosił on większy zysk – pobierz nasz darmowy poradnik na ten temat. Kliknij poniżej, by przejść do e-booka! 👇

Pobierz poradnik

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

One thought on “Sprawdź, czy twój ogródek gastronomiczny spełnia wymogi prawne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *