Programy gastronomiczne – top 5 najważniejszych funkcji

Zastanawiasz się nad programem dla gastronomii i tym, co może on wnieść do Twojego biznesu gastronomicznego? Czy jest to tylko konieczny wydatek, a może narzędzie do zwiększenia zysków i liczby zrealizowanych zamówień w restauracji? Poznaj najważniejsze funkcje, które powinno posiadać oprogramowanie dla gastronomii oraz jak mogą wpłynąć na zwiększenie zysków w lokalu.

Restauracje, kawiarnie, food trucki czy pizzerie, by sprawnie funkcjonować potrzebują nie tylko przeszkolonej załogi czy poprawnego projektu technologicznego obiektu. Nieocenionym narzędziem jest również profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii, ułatwiające pracę w lokalu.

Systemy POS dla gastronomii to programy stworzone z myślą o biznesach gastronomicznych, które mają za zadanie kompleksowo odpowiadać na ich potrzeby, takie jak sprawna obsługa klientów, rozładowywanie kolejek, zwiększanie wartości rachunków czy minimalizowanie ryzyka pomyłek. Większości z wymienionych funkcji na próżno szukać w kasach fiskalnych, które skupiają się wyłącznie na fiskalizacji sprzedaży. 

Poniżej prezentujemy najważniejsze funkcje, które powinno posiadać profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii. 

1. Wygodny system sprzedażowy dla całej załogi restauracji

Programy gastronomiczne oferują przejrzysty widok menu, nastawiony na maksymalne uproszczenie sprzedaży, a co za tym idzie ułatwienie pracy. Systemy mobilne takie jak na przykład POSbistro pozwalają przesyłać informacje o zamówieniu prosto ze stanowiska sprzedażowego do kuchni, w której drukowane są jako bony lub wyświetlane na tabletach bądź ekranach LCD (tzw. Kitchen Display System - KDS). Kelnerzy mogą też przyjąć zamówienie bezpośrednio przy stoliku. Takie rozwiązanie sprzyja szybszej rotacji stolików w lokalu, ponieważ cały proces odbierania zamówień i wydawania potraw jest dużo sprawniejszy.

Co zyskujesz:
★ Szybszą rotację stolików
★ Większe zyski ze sprzedaży
★ Łatwe wdrożenie pracowników
★ Mniej pomyłek

2. Zdalne zarządzanie lokalem gastronomicznym

Chcesz mieć zawsze dostęp do najważniejszych danych sprzedażowych ze swojego lokalu? Wykorzystaj do tego POSbistro. System pozwala przeglądać dzienny utarg, liczbę i średnią wartość rachunków. Ponadto, można sprawdzić ile jest aktualnie otwartych rachunków oraz czym zajmują się pracownicy. Jako właściciel lokalu gastronomicznego nie musisz każdego dnia odwiedzać swojego biznesu, by wiedzieć co się w nim dzieje! Aplikacja dla POSowner pozwala Ci kontrolować swój gastro-biznes zdalnie.

Co zyskujesz:
★ Aktualne dane sprzedażowe
★ Zaawansowane raporty
★ Porównywanie lokalizacji w ramach sieci

3. Gospodarka magazynowa restauracji

Kontrola magazynu i zdalne zarządzanie menu to jedne z najważniejszych funkcji systemu POS dla lokali, które chcą zwiększać zyski z prowadzenia polityki magazynowej.Minimalizowanie strat towaru, analizowanie najlepiej sprzedających się produktów, dostęp do aktualnych stanów magazynowych i wygodne generowanie automatycznej listy zakupów to główne zalety prowadzenia magazynu w restauracji. Optymalizację kosztów w lokalu wspomagają również raporty, które można do własnych potrzeb i śledzić najistotniejsze statystyki lokalu.

Co zyskujesz:
★ Kontrolę aktualnych stanów magazynowych
★ Automatyczne listy zakupów
★ Globalny magazyn dla sieci lokali gastronomicznych

4. Integracje i własny system do sprzedaży online

Odpowiadając na potrzeby restauratorów, systemy POS oferują wtyczki i moduły umożliwiające sprzedaż jedzenia online i realizowanie płatności internetowych. Dzięki nim restauracje mogą uniezależnić się od najpopularniejszych platform do zamawiania jedzenia i uruchomić własny kanał do sprzedaży. Taką rolę pełni np. wtyczka Virtual Menu.

Dla restauracji oferujących swoje dania na kilku platformach, systemy POS przygotowały integracje z systemami do zamówień. Dzięki nim pracownicy nie muszą oddzielnie wprowadzać zamówień online do POSa, by kontrolować sprzedaż - proces ten przebiega automatycznie. 

Oprogramowanie dla gastronomii POSbistro oferuje integrację z systemami do zamówień online, takimi jak: Uber Eats, Restaumatic i UpMenu. W planach są kolejne agregatory zamówień, m.in. Glovo i Pyszne.pl. 

Co zyskujesz:
★ Niezależny kanał zamówień
★ Samodzielną edycję menu online
★ Menu online na stronie WWW
★ Integrację z platformami do zamówień

New call-to-action

5. Łatwa kontrola pracowników w gastronomii

Systemy gastronomiczne pozwalają nadawać pracownikom różny stopień uprawnień, w zależności od funkcji, do których powinni mieć dostęp. Masz wpływ na to kto może nadawać zniżki i anulować transakcje. Ponadto, każde zamówienie w systemie jest przypisane do konkretnego pracownika, co pozwala na kontrolę historii sprzedażowej całego personelu. Program zlicza też m.in. liczbę nabitych rachunków, czy liczbę pozycji na rachunku, dzięki czemu możesz mierzyć produktywność poszczególnych pracowników. 

Oprogramowanie dla gastronomii pozwala kontrolować czas pracy pracowników - kelnerzy logują się do systemu kiedy rozpoczynają zmianę i wylogowują się, gdy ją kończą. POSbistro umożliwia generowanie pliku CSV z dokładną liczbą przepracowanych godzin każdego pracownika.

Co zyskujesz:
★ Nadawanie uprawnień
★ Monitoring czasu pracy
★ Śledzenie efektywności pracowników

System dla gastronomii POSbistro to obecnie jeden z najkorzystniejszych programów gastronomicznych, ponieważ oprócz zaawansowanych funkcji dla lokali gastronomicznych jest w pełni funkcjonalnym systemem fiskalnym. System POS w połączeniu z drukarką fiskalną online pełni rolę identyczną jak kasa fiskalna online - rejestruje sprzedaż zgodnie z najnowszymi wymogami Ministerstwa Finansów i przesyła aktualne dane do Centralnego Repozytorium Kas. 

Przetestuj funkcje POSa ramach 14-dniowego DEMO systemu POSbistro! Kliknij w banner na dole strony za darmo wypróbuj w swoim lokalu profesjonalne oprogramowanie dla gastronomii! 

Masz pytanie o POSbistro? Przeczytaj nasz kolejny wpis: Najczęstsze pytania o system POSbistro – FAQ lub skontaktuj się bezpośrednio z naszym doradcą:

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Programy gastronomiczne – top 5 najważniejszych funkcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *