Polska jest mobi! Co to oznacza dla restauratorów?

Według „POLSKA.JEST.MOBI” – najważniejszego raportu poświęconego polskiemu rynkowi m-commerce – penetracja smartfonów w drugiej połowie 2015 roku ma osiągnąć pułap 60%. To zmienia praktycznie wszystko, głównie jednak powinno zmienić nasze myślenie na temat formy oferowanych usług.

Czy wiecie ile osób w Polsce korzysta ze smartfonów? Na chwilę obecną ilość smartfonów używanych przez Polaków powyżej 15. roku życia wynosi aż 19 milionów. Co więcej, ta liczba stale rośnie a raport „POLSKA.JEST.MOBI” podaje, że statystyczny Polak korzystając ze smartfona spędza w Internecie ok. 2 godzin dziennie!

[banner id=”5424″]

Łatwo się domyślić, że w momencie, gdy większość z nas serfuje po internecie z poziomu smartfona, nasza strona internetowa musi być dostosowana do przeglądania jej na urządzeniach mobilnych. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie a w dobie internetu to właśnie strona www najczęściej umożliwia pierwszy kontakt z klientem. Warto więc zainwestować w przepisanie bieżącej strony do wersji responsywnej lub po prostu zlecić przygotowanie wersji mobilnej strony. Dlaczego?

Według ekspertów, posiadanie takiej wersji strony w realny sposób przekłada się na wzrost zainteresowania naszą ofertą i tym samym wzrost sprzedaży. Poza tym strony responsywne wczytują się na smartfonach znacznie szybciej, niż tradycyjne i zapewniają wygodniejsze poruszanie się po nich.

Co to znaczy, że strona jest responsywna?

Zaprojektowanie strony responsywnej (Responsive Web Desing) to stworzenie kilku dodatkowych układów strony, które tworzy się pod różne wymiary ekranów (w tym smartfonów i tabletów). Działa to mniej więcej tak, że po otwarciu strony na smartfonie, strona automatycznie zmienia rozmiar i układ. Zawartość strony zostaje dostosowana do rozmiaru ekranu urządzenia.

Na etapie projektowania możemy też zadecydować, które treści wyróżnić. Jeśli bowiem nie są one uporządkowane to nasi potencjalni klienci mogą z góry ocenić, że prawdopodobnie nie mamy nic ważnego do przekazania i od razu opuszczą stronę.

Pamiętajmy, że strona musi być przejrzysta, żeby nie utrudniać użytkownikowi poruszania się po niej, unikajmy więc niepotrzebnych klików. Koniecznie zadbajmy o prostą i czytelną nawigację. Linki stanowiące menu nawigacyjne serwisu muszą być odpowiednio wyeksponowane (niedopuszczalne jest, żeby użytkownik musiał ich szukać, bo zwyczajnie szybko się zniechęci i opuści stronę).

Treść całej naszej witryny powinna być widoczna po zaledwie kilku ruchach wykonanych przez użytkownika smartfonu czy tabletu. Jeśli chcecie sprawdzić, czy rzeczywiście nawigacja jest czytelna spróbujcie pokazać stronę kilku osobom i poprosić ich, żeby np. znaleźli adres lokalu albo menu. Jeśli wykonają więcej niż 3 kliknięcia, znaczy to, że strona jest źle zaprojektowana i trzeba będzie jeszcze nad nią popracować.

Jak sprawdzić, czy nasza strona jest responsywna?

Najprościej będzie sprawdzić to na komputerze. Wystarczy otworzyć stronę, którą chcemy sprawdzić na dowolnej przeglądarce internetowej a następnie zminimalizować okno przeglądarki (chwytamy prawą krawędź ekranu i przeciągamy okno przeglądarki w lewo). Jeśli zawartość naszej strony zacznie układać się jak klocki lego – poszczególne bloczki zaczną zmieniać położenie i dostosowywać się do zmniejszającego się ekranu, to znaczy, że strona jest responsywna.

Możemy również skorzystać z narzędzia, które udostępnia google i ten sposób przetestować naszą stronę: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Algorytm Google

21 kwietnia 2015 roku Google wprowadził algorytm, który ocenia zgodność stron internetowych z urządzeniami mobilnymi i automatycznie przekłada to na wyniki wyszukiwania. To oznacza, że jeśli nasza strona nie jest responsywna to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jej widoczność będzie zdecydowanie mniejsza.

Informacja ta dotyczy jedynie wyników wyszukiwania Google prezentowanych na urządzeniach mobilnych.

Po co to wszystko?

Nasza strona ma na celu zatrzymać potencjalnego klienta, zachęcić, by sprawdził naszą ofertę, menu, lokalizację czy dokonał rezerwacji stolika. Ostatecznie jednak przyszedł do naszego lokalu a następnie regularnie wracał i polecał go innym.

Z badań przeprowadzonych przez Google, aż 61% właścicieli smartfonów i tabletów deklaruje, że jeśli korzystając z urządzenia mobilnego wejdzie na stronę nieresponsywną, natychmiast ją opuszcza. Znaczy to, że jeśli nie dostosujemy się do nowych trendów technologicznych, prędzej czy później zaczniemy tracić klientów.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *