Polski Ład a gastronomia – webinar 18.01 o 18:00 – POSbistro & inFakt

Już w najbliższy wtorek 18 stycznia o 18:00 odbędzie się webinar “Polski Ład w gastronomii”, na którym omówimy najważniejsze założenia Polskiego Ładu, które mają wpływ na funkcjonowanie gastronomii.

Polki Ład a gastronomia

Już w ten wtorek, 18 stycznia o 18:00, będziemy rozmawiać o zmianach, jakie oznacza dla gastronomii nowy Polski Ład. Weź udział w naszym webinarze, który poprowadzą eksperci inFakt Włodek Markowicz i doradca podatkowy Piotr Juszczyk – dowiedz się jak wyglądają nowe przepisy!

Zapisz się na webinar

W czasie webinaru omówimy m.in.:

  • terminale w branży gastronomicznej – czy są obowiązkowe i czy przysługują z tego tytułu jakieś ulgi,
  • umowy o pracę i umowy zlecenie – czy Polski Ład coś zmienia w ich kontekście,
  • ryczałt –  jakie są stawki ryczałtu dla branży gastronomicznej i czy są jakieś różnice, jeśli mówimy o różnych typach gastronomii,
  • zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej na poszczególnych formach opodatkowania,
  • zmiany w skali podatkowej (m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku, podniesienie drugiego progu podatkowego,
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze formy opodatkowania,
  • ulgę dla klasy średniej – jaki ma wpływ dla restauratorów jako przedsiębiorców zatrudniających pracowników, a jaki na samych pracowników.

Po zapisie na wydarzenie wyślemy do Ciebie mailowo ankietę, dzięki której będziesz mógł zadać swoje pytanie ekspertowi. Podczas webinaru omówimy pytania od uczestników.

Serdecznie zapraszamy do zapisów!

Zapisz się na webinar

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *