Posiłek dla Seniora, czyli jak Grupa Warszawa pomaga osobom starszym
W trakcie pandemii COVID-19 powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie seniorów, ponieważ to dla nich wirus stanowi największe zagrożenie. Wprowadzona kwarantanna społeczna ma na celu przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale stanowi duże utrudnienie w codziennym życiu dla osób starszych. Na szczęście w Warszawie powstała inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym w wieku 60+.
Grupa Warszawa, czyli właściciele „Biała – zjedz i wypij”, „Weles”, kultowa „Warszawa Powiśle” oraz znany w całej Polsce „Syreni Śpiew Koneser” stworzyła akcję Posiłek dla Seniora. Ma ona na celu wsparcie osób, które są w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem. Pracownicy wymienionych restauracji zdecydowali się przygotowywać posiłki dla potrzebujących seniorów, którzy są w trudnej sytuacji materialnej lub z różnych powodów nie mają kogo poprosić o zrobienie zakupów. Dostarczane posiłki są zbilansowane i przygotowane z uwzględnieniem zasad pełnowartościowej całodziennej diety dla osób starszych. Składają się ze śniadania, zupy, obiadu oraz podwieczorku.
Jak czytamy na stronie zrzutki, organizatorzy czują się związani z mieszkańcami Warszawy i chcą wspomóc osoby potrzebujące w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia:
Ponad 22% ludności Warszawy to osoby wieku 60+. Jest to grupa najbardziej zagrożona na skutki panującego obecnie wirusa. W trosce o zdrowie i życie większość osób starszych musiała pozostać w swoich domach, a część z nich straciła możliwość pomocy z zewnątrz!
Inicjatywa ta jest finansowana za pomocą internetowej zbiórki pieniędzy o nazwie #PosiłekDlaSeniora! Każdy może wesprzeć zrzutkę dowolną kwotą, koszt 1 dziennej paczki, składającej się z 4 posiłków to 25 złotych. Ufundowane w ten sposób posiłki trafią do osób wskazanych przez miejskie instytucje, które zajmują się tego typu pomocą na co dzień.
Możliwe jest także przekazanie wsparcia konkretnej osobie. W tym celu należy wysłać wiadomość do organizatora z danymi teleadresowymi odbiorcy, takimi jak ulica, nr budynku, nr mieszkania, kod pocztowy, dzielnica, a także ilość zamówionych posiłków oraz numer telefonu.
Zapytaliśmy Kingę Rylską, Dyrektor ds. marketingu w Grupa Warszawa, jak wyglądały początki akcji Posiłek dla Seniora i ilu potrzebującym osobom udało się do tej pory pomóc.
Anna Siwek, POSbistro: Jakie były początki akcji i czy ciężko było ją zorganizować?
Kinga Rylska, Grupa Warszawa: Na wstępie musieliśmy wziąć pod uwagę sporo prawnych kwestii, by wszystko odbyło się w zgodzie z RODO. Nie mogliśmy pominąć zachowania wszelakich zaleceń bezpieczeństwa, a także tego, co powinno znaleźć się w całodniowej paczce żywieniowej osoby 60+. Do tego dochodzi wybór tych najbardziej potrzebujących. Ciężki był moment, kiedy pracuje się pod ogromną presją i nie wiedząc co dalej. Musieliśmy opracować wszystko w taki sposób, by nie dać Seniorom nadziei, którą szybko zgasimy. Wierzyliśmy, że damy radę! Najtrudniejsze było przebicie się z projektem w momencie, w którym wszyscy zakładali zrzutki. Na szczęście akcja ruszyła i chcemy pomagać dalej. Ilość potrzebujących osób wzrasta w ogromnym tempie, wciąż potrzebujemy funduszy, by móc nadal pomagać oraz by móc włączać kolejne adresy.
PB: Ile posiłków udało się dotychczas dostarczyć?
GW: Na dany moment (piątek 3.04) przekazaliśmy ponad 3 300 posiłków!
(*5 kwietnia, czyli 2 dni później, na profilu Grupy Warszawa pojawiła się informacja, że liczba ufundowanych posiłków wzrosła do prawie 5 000)
PB: Ile osób otrzymało pomoc?
GW: Około 400, a w kolejce jest aktualnie około 3 razy tyle osób potrzebujących do wsparcia.
PB: Z jakim odbiorem spotkała się akcja?
GW: Pięknym i za to dziękujemy! I nie wyobrażamy sobie, by nie kontynuować jej dalej, nawet po zakończeniu pandemii. Wiemy, że ta grupa seniorów wciąż potrzebuje wsparcia! Tego produktowego, ale i duchowego. To wspaniali ludzie, a my także lada chwila będziemy Seniorami. To ludzie o wielkich sercach, pięknych historiach. Niestety są bardzo samotni. To nie tylko dostarczenie posiłku, to czas z nimi spędzony, rozmowa, emocje.
PB: Czy zgłaszają się kolejne restauracje, które chcą wziąć udział w akcji?
GW: Tak! I to jest wspaniałe :)!
PB: Czy możliwe jest to, by inne miasta zorganizowały podobną akcję?
GW: Już nad tym działamy, gdyż mamy sporo zapytań.
Pamiętajmy, że Posiłek dla Seniora to inicjatywa, która oprócz wspierania osób starszych, pomaga także pracownikom gastronomii, którzy w obecnej sytuacji zostali bez szansy na pracę. Dlatego warto pomagać! Zrzutkę można wesprzeć TUTAJ.
Pingback:5 pomysłów jak przeorganizować biznes gastronomiczny na czas koronawirusa - Mobilne oprogramowanie sprzedażowe