Posiłek dla Seniora, czyli jak Grupa Warszawa pomaga osobom starszym

W trakcie pandemii COVID-19 powinniśmy szczególnie zadbać o zdrowie seniorów, ponieważ to dla nich wirus stanowi największe zagrożenie. Wprowadzona kwarantanna społeczna ma na celu przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale stanowi duże utrudnienie w codziennym życiu dla osób starszych. Na szczęście w Warszawie powstała inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym w wieku 60+. 

Grupa Warszawa, czyli właściciele „Biała – zjedz i wypij”, „Weles”, kultowa „Warszawa Powiśle” oraz znany w całej Polsce „Syreni Śpiew Koneser” stworzyła akcję Posiłek dla Seniora. Ma ona na celu wsparcie osób, które są w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem. Pracownicy wymienionych restauracji zdecydowali się przygotowywać posiłki dla potrzebujących seniorów, którzy są w trudnej sytuacji materialnej lub z różnych powodów nie mają kogo poprosić o zrobienie zakupów. Dostarczane posiłki są zbilansowane i przygotowane z uwzględnieniem zasad pełnowartościowej całodziennej diety dla osób starszych. Składają się ze śniadania, zupy, obiadu oraz  podwieczorku.

Jak czytamy na stronie zrzutki, organizatorzy czują się związani z mieszkańcami Warszawy i chcą wspomóc osoby potrzebujące w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia:

Ponad 22% ludności Warszawy to osoby wieku 60+. Jest to grupa najbardziej zagrożona na skutki panującego obecnie wirusa. W trosce o zdrowie i życie większość osób starszych musiała pozostać w swoich domach, a część z nich straciła możliwość pomocy z zewnątrz! 

Inicjatywa ta jest finansowana za pomocą internetowej zbiórki pieniędzy o nazwie #PosiłekDlaSeniora! Każdy może wesprzeć zrzutkę dowolną kwotą, koszt 1 dziennej paczki, składającej się z 4 posiłków to 25 złotych. Ufundowane w ten sposób posiłki trafią do osób wskazanych przez miejskie instytucje, które zajmują się tego typu pomocą na co dzień.

Możliwe jest także przekazanie wsparcia konkretnej osobie. W tym celu należy wysłać wiadomość do organizatora z danymi teleadresowymi odbiorcy, takimi jak ulica, nr budynku, nr mieszkania, kod pocztowy, dzielnica, a także ilość zamówionych posiłków oraz numer telefonu.

Zapytaliśmy Kingę Rylską, Dyrektor ds. marketingu w Grupa Warszawa, jak wyglądały początki akcji Posiłek dla Seniora i ilu potrzebującym osobom udało się do tej pory pomóc. 

Anna Siwek, POSbistro: Jakie były początki akcji i czy ciężko było ją zorganizować? 

Kinga Rylska, Grupa Warszawa: Na wstępie musieliśmy wziąć pod uwagę sporo prawnych kwestii, by wszystko odbyło się w zgodzie z RODO. Nie mogliśmy pominąć zachowania wszelakich zaleceń bezpieczeństwa, a także tego, co powinno znaleźć się w całodniowej paczce żywieniowej osoby 60+. Do tego dochodzi wybór tych najbardziej potrzebujących. Ciężki był moment, kiedy pracuje się pod ogromną presją i nie wiedząc co dalej. Musieliśmy opracować wszystko w taki sposób, by nie dać Seniorom nadziei, którą szybko zgasimy. Wierzyliśmy, że damy radę! Najtrudniejsze było przebicie się z projektem w momencie, w którym wszyscy zakładali zrzutki. Na szczęście akcja ruszyła i chcemy pomagać dalej. Ilość potrzebujących osób wzrasta w ogromnym tempie, wciąż potrzebujemy funduszy, by móc nadal pomagać oraz by móc włączać kolejne adresy.

PB: Ile posiłków udało się dotychczas dostarczyć? 

GW: Na dany moment (piątek 3.04) przekazaliśmy ponad 3 300 posiłków!

(*5 kwietnia, czyli 2 dni później, na profilu Grupy Warszawa pojawiła się informacja, że liczba ufundowanych posiłków wzrosła do prawie 5 000)

PB: Ile osób otrzymało pomoc? 

GW: Około 400, a w kolejce jest aktualnie około 3 razy tyle osób potrzebujących do wsparcia.

PB: Z jakim odbiorem spotkała się akcja?

GW:  Pięknym i za to dziękujemy! I nie wyobrażamy sobie, by nie kontynuować jej dalej, nawet po zakończeniu pandemii. Wiemy, że ta grupa seniorów wciąż potrzebuje wsparcia! Tego produktowego, ale i duchowego. To wspaniali ludzie, a my także lada chwila będziemy Seniorami. To ludzie o  wielkich sercach, pięknych historiach. Niestety są bardzo samotni. To nie tylko dostarczenie posiłku, to czas z nimi spędzony, rozmowa, emocje. 

PB: Czy zgłaszają się kolejne restauracje, które chcą wziąć udział w akcji? 

GW: Tak! I to jest wspaniałe :)!

PB: Czy możliwe jest to, by inne miasta zorganizowały podobną akcję? 

GW:  Już nad tym działamy, gdyż mamy sporo zapytań.

Pamiętajmy, że Posiłek dla Seniora to inicjatywa, która oprócz wspierania osób starszych, pomaga także pracownikom gastronomii, którzy w obecnej sytuacji zostali bez szansy na pracę. Dlatego warto pomagać! Zrzutkę można wesprzeć TUTAJ.

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Posiłek dla Seniora, czyli jak Grupa Warszawa pomaga osobom starszym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *