Jak przyciągnąć turystów i obcokrajowców do restauracji

Dla turystów restauracje są jednym z ważniejszych punktów wycieczki. Podróżując do nowego kraju czy miasta, chcą również spróbować lokalnej kuchni. Z reguły stołują się tylko w restauracjach, zamawiają kilka posiłków jednocześnie (by móc skosztować jak najwięcej) i zostawiają duże napiwki. Jak możesz przyciągnąć ich do swojej restauracji?

BLOG POSbistro - turyści w restauracji

1. Portale turystyczne

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Urzędu Miasta Krakowa przez Małopolską Organizację Turystyczną, w 2014 roku Kraków odwiedziło aż 10 milionów turystów. To o  650 000 więcej niż w roku ubiegłym.

[banner id=”5424″]

Portale turystyczne takie jak Tripadvisor czy Gastronauci powinny być szalenie ważne dla każdego restauratora, niestety w Polsce ciągle są ignorowane. Dlaczego powinieneś przykładać do nich większą wagę?

Anglicy przyznają, że bez aplikacji Tripadvisor w ogóle nie wychodzą na miasto. To portal turystyczny, w którym zalogowani użytkownicy wystawiają ocenę konkretnej restauracji czy hotelowi. Oceny te są postrzegane przez obcokrajowców jako obiektywne i przyznają, że sugerują się nimi przed i w czasie każdej podróży. Na ich podstawie podejmują również decyzje o wyborze lokalu.

BLOG POSbistro - turyści w restauracji

Jak zachęcić gości do umieszczania komentarzy o swoim lokalu w takich portalach? Wystarczy dołączyć do rachunku wizytówkę z adresem internetowym naszego profilu.

2. Hotele

To kolejna niewykorzystana przez restauratorów nisza. Turyści rzadko jadają w hotelowych restauracjach. Najczęściej proszą recepcjonistów o rekomendacje ciekawych restauracji na mieście. Warto dogadać się z kilkoma hotelami, by zachęcali swoich gości do odwiedzenia Twojej restauracji, mogą dawać im też ulotki o Twoim lokalu lub kupony rabatowe.

Często w hotelach można też otrzymać bezpłatny przewodnik po ciekawych miejscach. Dowiedz się kto taki przewodnik wydaje i jak się w nim znaleźć.

3. Atrakcje turystyczne w Twoim mieście

Bądź na bieżąco z imprezami turystycznymi w Twoim mieście. Bierz w nich udział, oragnizuj degustacje, rozdawaj ulotki, informacje o atrakcjach w Twoim lokalu, kody rabatowe. Wyjdź do ludzi, a ludzie przyjdą do Ciebie 🙂

W 2012 roku Białystok zorganizował noc restauracji. W wydarzeniu brało udział wiele lokali gastronomicznych. Ceny menu zostały obniżone od 1/4 do 1/2, aby każdy mógł spróbować wielu dań i odwiedzić jak największą ilość restauracji. Można było zbierać kody rabatowe, do wykorzystania w późniejszym czasie. Same lokale były otwarte do czwartej nad ranem.

Dlaczego takie imprezy nie mogłyby się odbywać w Twoim mieście? Wystarczy trochę zaangażowania i zbudowanie sieci kontaktów. Sky is the limit!

BLOG POSbistro - turyści w restauracji

4. Biura podróży

Nawiąż współpracę z biurami podróży. Niech pracownicy polecają Twoją restaurację pasażerom autobusów wycieczkowych. Jeśli będzie to większa grupa, to mogą również uzyskiwać zniżki.

Możesz też zorganizować dla nich specjalne atrakcje (pod warunkiem, że będzie to wcześniej zaplanowane), np. dla starszych osób wieczorki poezji albo potańcówki, dla młodszych wieczorki tematyczne, np. „Szalone lata 70’te.”

6. Instagram

To kolejne silne narzędzie marketingowe ciągle ignorowane przez polskich restauratorów. Z najnowszych danych opublikowanych przez firmę Socialbakers wynika, że Instagram deklasuje Twittera pod względem zaangażowania użytkowników. Na Instagramie jedna marka osiąga średnio 19,35 milionów interakcji, podczas gdy na Twitterze tylko 500 tysięcy.

BLOG POSbistro - turyści w restauracji

Popularność tej platformy społecznościowej rośnie skokowo, a obecnie z Instagrama korzysta już ponad 300 milionów osób.

Promocja restauracji przez Instagram jest dużo prostsza, niż przez Facebooka (chociaż zalecamy również prowadzenie fanpagów na Facebooku). Zasięgi zdjęć zamieszczanych na Instagramie sięgają 100%, podczas gdy Facebook ciągle ogranicza zasięgi użytkowników, gdyż zwyczajnie oczekuje, że zaczniemy płacić za promocje postów.

5. Strona internetowa

Upewnijmy się, że nasza strona internetowa jest czytelna i dostępna również w angielskiej wersji językowej.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: Natemat.pl; Upmenu.com

[banner id=”5004″]

 

One thought on “Jak przyciągnąć turystów i obcokrajowców do restauracji

  • Śmiem twierdzić, że punkt dotyczący atrakcji turystycznych jest bardzo ważny 🙂 Dlatego zapraszam na piękny Beskid śląski.
    Pozdrawiam serdecznie!
    http://beskid.bielsko.pl/

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *