Trendy w gastronomii w 2017 roku

Przedstawiamy pięć trendów gastronomicznych na rok 2017, które mają w tym roku szanse zawojować branżę.

 

  1. W kuchni: kurkuma i sardynki

Ta znana od wieków indyjska przyprawa przeżywa właśnie swój renesans. Wszystko za sprawą wzrostu popularności indyjskiego stylu życia, jogi i Ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny. Oprócz potraw z kurkumą, bary w USA serwują tzw. „złote mleko”, czyli napój zrobiony z kurkumy, mleka orzechowego i pieprzu. Podobno świetnie ułatwia zasypianie. Kurkuma zostaje ogłoszona „Świętym Graalem” 2017 roku.

Drugim, wielkim powrotem 2017 roku będą… sardynki. To tradycyjne, portugalskie danie w tym roku objawią się w postaci puszek z różnymi dodatkami. Według prognoz mają zrobić furorę jako przystawki. Dobra informacja jest taka, że sardynki są nie tylko pyszne, ale również zdrowe – to bogactwo kwasów omega-3 i białka.

[banner id=”5420″]

 

  1. W restauracji: food waste frenzy

Rok 2017 to dalszy rozwój ekologii. Nowe pomysły na rozwiązania „eko” przedstawialiśmy TUTAJ. Dbanie o środowisko jest trendy, dlatego marnowanie jedzenia w lokalach gastronomicznych nie będzie mile widziane. Do potraw szefowie kuchni zaczną dodawać twórczo wykorzystane odpady, takie jak skórki czy łodygi. Wykwintna kolacja z resztek to klucz do sukcesu!

 

  1. Na barze: bezalkoholowe koktajle

Koktajle zawojowały od kilku lat bary, kawiarnie i restauracje. Goście stawiają na zdrową żywność, w tym na ekologiczne drinki. Mocktails to bezalkoholowe koktajle, przyrządzanie na bazie soków, wody, kawy, a nawet wód roślinnych. Klienci chcą poczuć w nich smak ziół, świeżo wyciskanego soku czy herbaty smakowej. Według specjalistów, w ciągu kilku następnych lat, goście zamiast zamawiać piwo, będą wybierać… mocktails.

 

  1. W menu: wake + cake

Ten trend 2017 roku na pewno podbije serca wszystkich łasuchów. Badania naukowców z Uniwersytetu z Tel-Avivu, dowiodły, że spożywanie deserów na śniadanie wspomaga odchudzanie. Na ile w tym prawdy – tego nie wiemy, ale za to pewnie jest, że w nadchodzących miesiącach w menu powinien się znaleźć śniadaniowy deser. Angielska gra słów „wake + cake”, to nic innego jak ciasto na początek dnia. Koniec z owsiankami i nudnymi śniadaniami, teraz na stole króluje słodycz i kawa.

 

  1. W wystroju: fine casual

Świat zmierza ku ekologii i prostocie, także w gastronomii. Trend, jaki będzie się rozwijać w 2017, to tzw. lokal fine casual. Chodzi o połączenie dwóch stylów prowadzenia restauracji. „Fine” to wysokiej jakości produkty, ale nie podawane w asyście kelnerów wystawnej restauracji. „Casual” odnosi się do atmosfery, czyli miejsce, gdzie każdy będzie się czuł swobodnie – od studenta, po prezesa banku. W 2017 roku królować ma prostota, ale o wysokiej jakości.

Autor: Anna Motyka

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *