Savoir Vivre w kawiarni

Zasady Savoir Vivre kojarzą nam się głównie z wielkimi wydarzeniami kulturalnymi, obyczajowymi czy gastronomicznymi. Jednak ze względu na to, że coraz chętniej i częściej odwiedzamy restauracje, pizzerie, kawiarnie, czy puby, powinniśmy również wiedzieć jak się w nich zachować. A może inaczej: czego z pewnością robić nam nie wypada. Na warsztat weźmy kawiarnie, które tak chętnie odwiedzają w ostatnich latach Polacy. 

1. Kawiarnia dzieli się na różne typy, takie jak: klubokawiarnia, food bike, z kawą wyłącznie na wynos, kawiarnia kulturalna, czy połączona z księgarnią. Z pewnością znalazłoby się jeszcze kilka rodzajów podobnych lokali. Nie mamy obowiązku (jak to bywa np. restauracji) zdejmowania wewnątrz ubrania, ani kapelusza. Natomiast jeśli chcemy to zrobić, nie powinniśmy umieszczać ich na oparciu krzesła. Poszukajmy najbliższego wieszaka i tam pozostawmy nasze wierzchnie nakrycie.

2. W kawiarni często podaje się również alkohol, który jak najbardziej możemy skosztować, natomiast upicie się, lub przybycie do lokalu po paru drinkach będzie już zdecydowanym nietaktem.

3. Rozmowy przez telefon w kawiarni są ostatnio dosyć często spotykanym zjawiskiem. Zdecydowanie niekulturalnym zachowaniem jest jednak rozmawianie przez telefon w trakcie składanie zamówienia. Również poziom naszego głosu nie powinien przeszkadzać innym Gościom kawiarni, których w tej chwili mogą np. pracować.

4. Jeśli planujemy zabrać swoje pociechy na gorącą czekoladę, poświęćmy również trochę czasu na to, aby odpowiednio je przypilnować, kiedy zaczynają hałasować. Nadmierna aktywność u dzieci, może niestety wprawić w zakłopotanie pozostałych gości kawiarni skupionych np. na rozmowie, pracy, czy czytaniu książki.

Checklista SANEPID

5. Jeśli kawiarnia serwuje napoje wraz z usługą kelnerską, czyli otrzymujesz wszystko do stolika oraz nie musisz po sobie sprzątać i jesteś zadowolony z efektów obsługi, to dobrym zwyczajem zostaw napiwek w wysokości 10-15% wartości rachunku.

6. Jeśli lublisz pracować w kawiarnii, pamiętaj aby nie nadużywać ‘gościnności’ jej właściciela. Zbyt długie przesiadywanie przy jednej kawie oraz korzystanie z mediów tj. prąd, czy woda w toalecie, może nieco irytować osoby prowadzące kawiarnie. Albo dogadaj się na drobną opłatę za wypożyczenie miejsca, albo staraj się zamawiać coś co pewien czas.

7. O rachunek prosimy zwykle w dyskretny sposób – poprzez skinięcie głową, lub lekko podniesioną w górę dłonią. W przypadku kiedy obsługa nas nie zauważa, możemy podejść i rozliczyć rachunek przy ladzie. Niemile widziane jest krzyczenie przez pół sali i wzywanie kelnera z prośbą o rachunek.

8. Dobrym zwyczajem i z pewnością pozytywnie przyjętym przez właścicieli lokalu będzie promocja poprzez wrzucenie apetycznego zdjęcia zamówionej kawy do własnej sieci społecznościowej. Twoja ocena w internecie również ma znaczenie, pamiętaj jednak, aby była ona zawsze merytoryczna.

Autor: Izabela Głód

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *