Jak stworzyć menu w restauracji?

Udając się do restauracji mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób powstało menu oraz czemu wygląda tak, a nie inaczej. Zainteresowanie się tym tematem jest jednak bardzo ciekawe. Stworzenie menu w bistro, które będzie nie tylko świetnie wyglądało, ale także przynosiło spodziewane zyski nie jest na pewno proste. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

 

Okazuje się, że cały proces tworzenia kart do restauracji ma swoją oddzielną nazwę. Jest to menu enginieering. Metoda ta została wprowadzona przez Michaela L. Kasavana i Donalda J. Smitha. Amerykanie pracujący na Mischigan State University School of Hospitality Business opracowali narzędzia, dzięki którym można szybko i skutecznie obliczyć ceny i koszty w restauracji. Jak wiadomo, cena dania jest najważniejszą pozycją, na jaką gość zwraca uwagę przeglądając kartę. Menu enginieering pozwala ustalić takie ceny, aby zostały one zaakceptowane przez klientów, przy jednoczesnych zyskach dla samej restauracji. Ta metoda obejmuje także aspekty psychologiczne dotyczące tego, jak postrzegamy restaurację oraz serwowane w niej dania. Dotyczy również wprowadzanych strategii marketingowych, działań promocyjnych oraz grafiki, czyli wyglądu menu.

 

 

Wizytówka restauracji

 

Przede wszystkim menu musi być przejrzyste dla osoby, która je przegląda. Na wielu stronach internetowych można znaleźć szablon menu dla restauracji. Będzie on pomocny przy decydowaniu się na ostateczny fason karty. Oczywiście zachęcamy, aby samodzielnie stworzyć menu. Jeżeli jednak projekty menu nie są tym, na czym się znamy, warto skorzystać z usług profesjonalnego grafika lub poszukać wzorów w sieci.

 

Tradycyjne menu vs nowoczesne

 

Klasyczna karta dań powinna zostać wykonana z materiałów solidnych i estetycznych. Nie może to być zwykły plik kartek spiętych zszywaczem. Źle świadczyłoby to o restauracji. Najlepiej sprawdzają się karty menu w formacie większym niż strona A5.

 

 

Jeżeli jednak chcesz zarządzać swoją restauracją w sposób nowoczesny, proponujemy oprogramowanie POSbistro. Wprowadzisz do swojego lokalu e-menu, które da możliwość zaprezentowania wielu zdjęć dań wraz z dodatkowym opisem. Karta będzie dostępna w wielu językach, a klient, gdy będzie tylko gotowy, będzie mógł przy użyciu e-menu przywołać kelnera i złożyć zamówienie.

 

Prezentacja dań w menu

 

Goście przychodzą do restauracji głównie po to, aby zjeść coś dobrego i napić się pysznych trunków. W przypadku prezentacji dań w menu nie należy zdawać się na przypadek. Warto zastosować sprawdzone reguły, które od lat stosowane są w gastronomii. Dzięki temu menu w kawiarni i w dowolnej restauracji jest przewidywalne dla odwiedzających je gości.

 

Kolejność, jaką warto zachować to:

 

  • przekąski zimne,

  • przekąski gorące,

  • pozycja „Szef kuchni poleca”,

  • zupy,

  • dania rybne,

  • dania z mięsa,

  • dania jarskie,

  • dodatki do dań głównych,

  • desery,

  • napoje gorące i chłodzące.

 

Pamiętaj, że tworzenie menu to ciągły proces, który wymaga modyfikacji. Po pewnym czasie może okazać się, że jest konieczność dodania nowych dań lub usunięcia tych, które nie przypadły do gustu gościom. Aktualne menu to podstawa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *