Jak skutecznie i tanio wypromować food truck’a- sprawdzone pomysły

Moda na foodtruck’i przywędrowała do Polski aż znad Oceanu. Tzw. “kuchnia polowa” była popularna w Stanach Zjednoczonych już na początku lat 60-tych. Po pewnym czasie mobilna rewolucja zdominowała również nasz kraj. Co należy zrobić, aby stać się posiadaczem ciężarówki z jedzeniem? Jak drogi jest to biznes? Przedstawiamy Wam kilka sposobów, jak tanio i skutecznie wypromować food truck’a.

Recepta na sukces: 4 kółka, dobra kuchnia i pomysł

Uważasz się za mistrza kulinarnego? Twoim marzeniem jest otwarcie własnego biznesu, ale Twój budżet jest mocno ograniczony? Istnieje wiele możliwości na zminimalizowanie kosztów związanych z otwarciem własnego food trucka. Podczas tworzenia koncepcji biznesu musisz zadać sobie kilka kluczowych pytań. Jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup/przystosowanie/doposażenie wozu? Czy interesuje Cię kupno nowej furgonetki, czy może masz pomysł na zmodyfikowanie używanego auta? Do jakiej grupy konsumentów chciałbyś dotrzeć? Jak będzie wyglądało budowanie wizerunku Twojego food trucka i tworzenie jego marki? Czy Twoja ciężarówka będzie mobilna, czy raczej związana z jednym miejscem postojowym? W jaki sposób zamierzasz reklamować swój wóz?

Wystartowanie z własnym biznesem mobilnym wiąże się z kwotami rzędu minimum 50 tysięcy złotych. Używany pojazd może kosztować ok. 30 – 40 tysięcy złotych (w zależności od stanu wyposażenia gastronomicznego i ogólnego). Nieprzystosowana furgonetka wyniesie ok. 25 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy doliczyć ok. 10 tysięcy złotych, które pomogą przystosować pojazd do świadczenia usług konsumpcyjno-sprzedażowych. Pozostałe 15 tysięcy złotych pokryje wydatki związane z zabudową gastronomiczną oraz zakupem naczyń kuchennych. Łącznie kwota 50 tysięcy złotych pozwoli nam na dzielenie się naszymi nowościami smakowymi z szerszą publiką. W przypadku, gdy Twój budżet jest znacznie ograniczony – możesz ubiegać się o dotację na założenie własnej działalności z Urzędu Pracy, bądź też wziąć kredyt. Możliwości pozyskania pieniędzy jest naprawdę wiele – od Ciebie zależy jak je wykorzystasz.

Pobierz arkusz P&L

Czy Twój food truck zadomowi się w jednym miejscu, czy też będzie częścią dużych – masowych imprez? Musisz pamiętać, że podróżowanie i wystawianie się na festiwalach wiąże się z kolejnymi kosztami. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych bardzo często wymagają zapłaty za miejsce postojowe food truck’a (od 5 – 20 % od całego obrotu). Warto jednak wziąć pod uwagę opcję mobilności ciężarówki – 1 dzień czynnego uczestnictwa w imprezie może przynieść nawet kilka tysięcy złotych przychodu. Zastanawiasz się pewnie, jak rozwijać swój biznes w dni robocze? Pomyśl  o dobrym, ogólnodostępnym miejscu postojowym. Być może uda Ci się dotrzeć do właścicieli terenów prywatnych usytuowanych vis’a’vis grupy biurowców? Zapłata za jednodniowy postój będzie się mieściła w granicach kilkudziesięciu złotych, a to bardzo niewiele biorąc pod uwagę, że Twój “barowóz” może gościć wielu Klientów podczas ich przerwy lunch’owej.

Promocja food trucka – przede wszystkim

Jak promować food trucka? To pytanie może zabierać sen z powiek. Dobra koncepcja promocyjno – reklamowa to 50 % sukcesu. Już sam wygląd Twojej ciężarówki stanowi element promocji i jest Twoją wizytówką. Jeśli chcesz, aby Twój pojazd był rozpoznawalny, postaw na oryginalny motyw przewodni (dopasowany do rodzaju kuchni, jaką chcesz serwować). Chwytliwa nazwa i niebanalny styl pozwolą na odróżnienie się na tle konkurencji. Nie zapomnij o aspekcie estetycznym: schludność i czystość powinna być Twoją domeną, która przyciągnie wszystkich głodomorów. Stanowisko pracy kucharza daleko, poza zasięgiem wzroku Gości? Nie popełniaj tego błędu!  Zapamiętaj i stosuj tę zasadę w swoim food truck’u: najlepiej smakuje to, co widzimy jak powstaje. Przygotowywanie potraw powinno odbywać się na oczach zainteresowanych.

New Call-to-action

W jakie materiały promocyjne warto zainwestować? Idealnym pomysłem, który każdego dnia można modyfikować, jest tablica do pisania kredą lub folia, która umożliwi zapis markerami z opcją ścierania. Zmywalna plansza pozwoli na zamieszczanie szczegółów dotyczących: menu, cennika czy też: nowinek kulinarnych, haseł promocyjnych.

A co z mediami społecznościowymi? Bezapelacyjnie – Twój food truck musi tam zaistnieć. Załóż profil na Facebooku oraz nie zapomnij stworzyć oryginalnej strony internetowej Twojej ciężarówki. Dodatkowo możesz promować się na: instagramie, snapchacie, twitterze. Nie zapomnij (poprzez utworzenie wydarzenia na Twoim fanpage’u na facebooku) o zorganizowaniu wielkiego otwarcia food trucka. Z tej okazji przygotuj bogatą ofertę promocji z menu i konkursów dla gości.
Jesteś pewien jakości i oryginalności swojej kuchni? Zaproś blogera kulinarnego na degustację swoich specjałów i zdaj się na jego opinię. Może ona przynieść wielką sławę Twojej ciężarówce.

Daj się znaleźć, gdziekolwiek jesteś

Jak poinformować potencjalnych Gości Twojego “barowozu”, gdzie aktualnie się on znajduje? To bardzo proste! Powstało wiele aplikacji dla food trucka, które umożliwiają na wskazanie miejsca jego postoju, a potencjalnym Klientom na wyszukiwanie (czynnych) ciężarówek z jedzeniem. Dzięki aplikacjom na smartfony, Twoja furgonetka nie będzie pominięta i będziesz mógł informować o godzinach jej otwarcia, serwowanej kuchni, szczegółowym menu. Możesz również wprowadzić opcję zamawiania potraw z menu poprzez system.

Popularne aplikacje dla food truck’ów:
Foodtruckportal.pl
AppYourself
Foddie
Truck Me

Masz pomysł, talent kulinarny i możliwości finansowe? Nie zastanawiaj się długo – stwórz swój własny “barowóz” i dziel się swoją kuchnią z innymi.

Czytaj również: Czy Food Truck to opłacalny biznes?

Autor: Iwona Walczak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *