Sukcesja w gastronomii, czyli jak prowadzić odziedziczony biznes?

Sukcesja w gastronomii to dość częsty przypadek dziedziczenia biznesów rodzinnych. Co jednak zrobić po przekazaniu władzy nad lokalem? Jak wygląda proces sukcesji? Co zrobić, by lokal dobrze prosperował? Wszelkie wątpliwości wyjaśniamy w artykule.

Czym jest sukcesja?

Sukcesja w przypadku biznesu rodzinnego oznacza po prostu przekazanie władzy i kontroli nad firmą innej osobie z rodziny – zazwyczaj kolejnemu pokoleniu. Ma to na celu zachowanie wartości rodzinnych w biznesie oraz jest kluczem do przetrwania rodzinnej gastronomii. Jest to wieloetapowy proces, do którego należy się dobrze przygotować. 

Jak wygląda proces przekazywania biznesu?

Z racji tego, że sukcesja stanowi złożony proces, należy zaplanować ją na długo przed jego wykonaniem. Już w trakcie prowadzenia biznesu należy jasno określić wizję i wartości firmy oraz plan jej rozwoju, by była ona już gotowa do przejęcia. Brak planu na sukcesję zazwyczaj staje się przyczyną upadku firmy lub do poważnych problemów w rodzinie.

Posiadanie dobrego planu sprawia, że w większości przypadków możliwe się staje utrzymanie przedsiębiorstwa w dobrej kondycji.

Checklista SANEPID

Etapy sukcesji

Dobry plan na przeprowadzenie sukcesji rodzinnej gastronomii obejmuje siedem etapów. 

Faza przedbiznesowa

Ten etap dzieje się wiele lat przed wejściem nowego pokolenia do rodzinnego biznesu. Zazwyczaj dzieje się to w momencie, gdy nowy właściciel jest jeszcze dzieckiem i już wtedy ma do czynienia z firmą.

Faza wprowadzająca w biznes

Na tym etapie przyszły właściciel dowiaduje się coraz więcej o rodzinnej firmie i nawiązuje kontakty z pracownikami.

Faza wprowadzająca funkcjonalna 

Ta faza opiera się na zdobywaniu doświadczenia zawodowego i poszerzanie wiedzy o branży. 

Faza funkcjonalna

Na tym etapie przyszły właściciel rozpoczyna pracę w rodzinnym biznesie na pełny etat i zdobywa doświadczenie na różnych stanowiskach w firmie.

Faza zaawansowana funkcjonalna

W tej fazie przyszły właściciel otrzymuje coraz bardziej odpowiedzialne funkcje w firmie i przygotowuje się do przejęcia kontroli nad biznesem.

Faza wczesnej sukcesji

Na tym etapie przedstawiciel kolejnego pokolenia stopniowo staje się osobą, która zarządza całym biznesem. Mimo to wciąż znajduje się pod kontrolą poprzedniego właściciela.

Faza dojrzałej sukcesji

Jest to już ostatni etap procesu, w którym nowy właściciel ma już pełną kontrolę w firmie i całkowicie przejmuje za nią odpowiedzialność.

Jak prowadzić odziedziczony biznes gastronomiczny, by przynosił zyski?

Przejęcie gastronomii i zarządzanie nią tak, by przynosiła zyski nie jest łatwym zadaniem. Obecne czasy są trudne dla przedsiębiorców, w szczególności dla restauratorów. Rosnąca inflacja oraz podwyżki cen sprawiają, że dużo lokali się zamyka. Dziedzicząc biznes gastronomiczny należy więc przeanalizować kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim dobrze zaplanuj menu i zarządzanie produktami na magazynie. Staraj się tak planować kartę, by maksymalnie wykorzystywać produkty i używać składników w odpowiedniej kolejności, według daty ważności. Zadbaj także o odpowiednie przechowywanie produktów. Przykładowo, żywność warto pakować próżniowo, dzięki czemu będzie ona świeża o kilka dni dłużej.

Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu strat, warto spróbować nabywać surowce w niższych cenach. Pamiętaj jednak, by nie zamieniać dotychczasowych produktów tańszymi zamiennikami, jeśli są one gorszej jakości, bo klienci szybko się zorientują. Warto wykorzystywać produkty sezonowe, które bywają tańsze w poszczególnych miesiącach. 

Warto też sprawdzić, jakie ceny oferują poszczególni dostawcy. Może się okazać, że firma, z której usług obecnie korzystasz, mocno je zawyża. Przeanalizuj różne oferty i wybierz najlepszą opcją lub spróbuj negocjować z obecnym dostawcą. 

Warto przeanalizować także koszty związane z personelem. Sprawdź, czy odpowiednia ilość osób pracuje na poszczególnych zmianach i czy jest to adekwatne do liczby gości. 

Pamiętaj, że podstawą Twojej gastronomii powinny być regularne i skrupulatne wyliczenia. Choć prowadzenie lokalu może wydawać się całkiem proste, osoby rozpoczynające zarządzanie gastronomią często zderzają się z brutalną rzeczywistością. Restauratorom często wydaje się, że kontrola podstawowych kosztów wystarczy i że “jakoś to będzie”. Prawda jest taka, sama pasja nie wystarczy do utrzymania biznesu gastronomicznego, musisz poprzeć ją wyliczeniami i analizą!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 70 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *